0-6 Yaş Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural
% 33indirim

0-6 Yaş Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural

  • 16,50 TL11,06 TL

    hopi kampanyası
    0,55 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Türkiye'nin en çok okunan pedagoji kitapları yazarı Pedagog Dr. Adem Güneş, bu kez çocukluk döneminin en kritik çağını ele aldı.


Çocuğun kişiliğinin ana hatlarının oluştuğu 0-6 yaş dönemi ve bu dönemde kaçırılmaması gereken 100 Temel Kural'ı kısa, öz ve sade bir dille bu eserde topladı.


Bir Hint atasözü; “Çocuklarınızı 6 yaşına kadar bana verin, 60 yaşına kadar sizin olsun…” der…


Pedagojik açıdan doğrudur bu söz… 


Zira çocukluk dönemi, his edinim dönemidir…


Ve hangi his yerleşirse 6 yaşına kadar çocuğa; o, huya dönüşür…


İncecik sızı bırakır duyguda, sökülüp atılması kolay olmayan…


Kiminde, uğursuz bir iç ses gibi fısıldar durur, bütün bir ömür değersizlik hissettirir insana iliklerine kadar…


Kiminde ise cıvıl cıvıl bir iç kıpırtısı verir, dinmek bilmez yaşama sevinci…


Ve en zor anlarda çocukluğun tebessümü koşar gelir yardıma...


Her insanın sadece bir kez çocuk olma hakkı vardır…


O da anne babasının çocukluğunu yaşamasına izin verdiği kadardır… 


Adem Güneş, 0 -6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural eserinde anne ve babaların, çocuklarının eğitiminde en çok tereddütte kaldığı dönemin 0 -6 yaş arası dönem olduğunu vurgulamıştır. Bu dönemde anneler, çocukla ne zaman ayrılmaları gerektiğinin zamanlamasını tam olarak kestirememektedir. Bu husus ise çocuğun psikolojik sağlığı açısından çok önemlidir. Anne, evladı ile bağını erken koparırsa evladı ile aralarındaki duygusal bağ zarar görebilir. Evladı ile aralarındaki bağı geç koparması durumunda da evladı kendisine bağımlı hale gelebilir. 0 – 6 yaş arası çocuklar ile ilgili en büyük sorunlardan biriside emzirmeyi çocuğa bıraktırma tekniğidir. Toplumda anneler, çocuklarına emzirmeyi bıraktırırken genellikle tiksindirme yöntemini seçse de yazar, bu konuyu eserinde tartışmaya açıyor.             Günümüzde özellikle çalışan anneler, bir an evvel işlerine geri dönebilmek için çocuklarını kreşe vermek istemektedirler. Adem Güneş, 0 -6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural eserinde bu durum anne ve babanın isteğine göre mi yoksa çocuğun ruhsal durumuna göre mi belirlenmelidir konusu hakkında okurlarını bilgilendirmektedir. Ayrıca kreşler çocukları belli bir yaşa geldikten sonra aldığı için çalışan anneler, çocukları kreş yaşına gelene kadar bakıcı tutmaktadır. Peki, anne, evladını sabahları bakıcıya bırakırken ağlamasın diye uyutmalı mıdır yoksa onunla vedalaşmalı mıdır? 0 -6 yaş arası çocuğu olan aileler için zor konulardan biride evde uygulanan kurallardır. Çocuklar için evde özel kurallar koymaya gerek var mıdır yoksa evde uygulanan genel kurallar, çocuklar içinde                                          mıdır? Bu sorulara sağlıklı cevaplar arıyorsanız bu eserden mutlaka istifade etmelisiniz.             Adem Güneş, 0 -6 Yaş Dönemi Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural eserinde okurlarına diğer eserlerinde olduğu gibi az sözle çok şey anlatmaya çalışmıştır. Bu eserin, okurlar için en iyi yanlarından birisi konuların birbirinden bağımsız tutulması olmuştur. Bu durum, eserin okunmasında büyük kolaylık sağlıyor. Bu eserin, hazırlanmasındaki amaç ise çocukların psikolojik açıdan sağlıklı yetişerek mutlu olmalarını sağlamaktır.             Adem Güneş, 1969 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Yazar, bir pedagog olarak özellikle çocuklar üzerine yazdığı eserler ile toplumun dikkatini çocuklar üzerinde toplamayı hedeflemiştir. Pedagojinin toplumda yerleşmiş bulunan kültürle bağlantısına dikkat çekerek çocuk yetiştirme konusunda ebeveynleri çok dikkatli olmaya çağırmaktadır.
Yorum Sayısı: 1

Adem Güneş, 0-6 Yaş Çocuk Eğitiminde 100 Temel Kural eserinin içeriği o kadar geniş olmasa da ana halterler hakkında önemli bilgiler vardır. Ebeveynler, bu eserin oldukça faydasını göreceklerdir ama çocuklarda nihayetinde insan oldukları için eğitimine sınır koymak çok yanlış olur. Çünkü çocuklar, geniş bir yelpaze içerisinde her tarafı kalite kokan bir eğitimden geçirilmelidir. Aksi takdirde çocuklar, büyüyerek yetişkinlik dönemlerine ulaştıkları zaman Pavlov’un köpekleri gibi emir komuta...devamını oku

C
Cemal Arslan  -   15.06.2016