1. Uluslararası Balkan Kongresi
% 19indirim

1. Uluslararası Balkan Kongresi

24-25 Nisan 2008 Tekirdağ
  • 20,00 TL16,20 TL

    hopi kampanyası
    0,81 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Stratejik bir öneme sahip olan Balkanlar ile ülkemiz arasında uzun bir geçmişe dayanan ve ortak yaşamdan kaynaklanan tarihi, sosyal ve kültürel bağlar mevcuttur. Türkiye ile Balkan ülkeleri ve milletleri arasında sıkı ve canlı ilişkiler her zaman olagelmiştir. Balkanlar'ın yeniden şekillendiği günümüzde, bu bölgeye yönelik istikrar arayışları ve işbirliği girişimlerinde aktif rol almak, bunun yanı sıra güçlü tarihi, kültürel ve insani bağlarla bağlı bulunduğu bölge ülkeler ile ikili ilişkileri mümkün olan her alanda olabilecek en güçlü düzeyde tutmak Türkiye için büyük önem taşımaktadır.


Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Bakanı


Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan, büyük devlet adamlarının tarihe damgasını vurduğu Balkanlar, Dünya tarihi açısından önemini korumuş; siyasi ilişkiler bakımından dikkatleri daima üzerine toplamış bir bölgedir. Balkanlar'da barış ve istikrarın tesisi ve korunması için gösterilecek gayretler, aslında Dünya barışının tesisi için atılan en önemli adımlar olarak kabul görecektir. Çünkü Balkanlar, Asya ile Avrupa'nın kucaklaşma noktası; farklı etnik ve dini grupların bir arada yaşamak zorunda olduğu bölgenin adıdır.


Aydın Nezih Doğan
T.C. Tekirdağ Valisi


Cok kutupluluk döneminin, rekabeti ve fırsatları arttırdığını görüyoruz. Yeni ortaya çıkan fırsatlar, ülkelere yeni avantajlar sağlıyor. Ama aynı zamanda çok kutupluluk ile birlikte artan rekabet ortamı yeni sorunları ve tehditleri ortaya çıkarıyor. Büyük güçler arasındaki rekabet bazen fırsatlar yaratsa da çoğu kez diğer devletleri olumsuz etkiliyor. Bu anlamda Balkan ülkeleri olarak çok daha sıkı işbirliği ve etkileşim içinde bulunmamız, birbirimizi daha iyi anlamamız ve aramızdaki bazı önyargıları bertaraf etmemiz ivedi bir ihtiyaç olarak ortaya çıkıyor.


Süleyman ŞENSOY
TASAM Başkanı


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.