1984

1984

  • 13,00 TL

    hopi kampanyası
    0,65 Paracık

Parti'nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha kolay dayatılıyordu. (...) Her şeyi yutuyorlar ve hiçbir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden geçip gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.

George Orwell'in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edildiği, zihnin kontrol altına alındığı, insanların makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince ayrıntısına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgâhlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman yitirmeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.

Can Yayınları, bu "bütün zamanların kitabını" Celâl Üster'in özenli çevirisiyle okura sunmaktan kıvanç duyuyor.


Yorum Sayısı: 9

Mükemmel bilim kurgu, aklım hayalim dondu, o tarihte böyle bir kurgu roman yazabilmek ne şiddette bir yetenek sahibi olmanız gerektiğini gösteriyor.Günümüz yazarlarının bir çoğunun gerçekten yazar mı olduğunu size sorgulatıyor. Lütfen bazı olayları anlamak için okuyunuz..Bir solukta bitireceğiniz bir kurgu roman..

Ş
Şenay Erim  -   03.02.2016

''Bu yazdıklarımın elbet aynen gerçekleşeceğini iddia etmiyorum fakat bir benzeri gerçekleşebilir'' derken şimdiki Türkiye hesap edilememiş. Aynı durumdayız, biz daha distopik olma yolundayız, durmak yok kaosa devam (!)

T
Tolga Küçük  -   07.03.2016

Bu kitabı okurken hep ' şerefsizim aklıma gelmişti.' hissini yaşamışımdır. ülkemizdeki siyasi gündemle örtüştürüp, benzeştireceğiniz çok 'an' var. birileri aynı şeyi yaşamış ve kaleme almış dedirtiyor. bu haliyle de bana jim carrey' in truman show' unu hatırlatıyor açıkcası.
insanların gözünü karartmanın ne kadar kolay, gözü kararan insanın da ne denli yön verilebilir olduğunu görebileceğiniz bu kitabı okuyun, okuyup bitirdiğiniz günün akşamında sıcak bir çayla Truman Show' u da izleyin,...devamını oku

M
Muaccel Muaccel  -   22.03.2016

bu kitaptan sonra gerçekten değiştirilemeyecek hiç bir şey olmadığını anladım. şüphe hep vardır. aslında gerçek olan kısımlarının olduğunun yanı sıra ileride kendini tamamen gerçekleştirecek bir kehanet olduğuna inanıyorum.

M
Merve Koçbıyık  -   02.02.2016

İlk okumaya başladığımda dili ağır gelen ama daha sonradan kolayca bu dil yapısına alıştığım bir kitap.Konuya ancak kitabın 50 ya da 100. sayfasında tutunmuştum.Ancak o sayfalardan sonra kitabı bir an önce bitirme ve sürekli okuma isteği doğdu içimde.1950'li yıllarda George ORWELL ilerleyen zamanlarda(ki bence bu zaman çok da uzak değil) olabilecek felaketleri çok güzel bir şekilde dile getirmiş.Bence herkes tarafından okunmalı.

T
Tuba Izbulan  -   23.05.2016

Her iletişimcinin ve sosyal bilimcinin okuması gereken bir kitap....

O
Okan Aksu  -   25.04.2016

üniversitedeyken bir hocamın tavsiye ettiği ama benim ısrarla erteleyip askerde okuduğum distopya. otoritenin en belirgin olduğu bir ortamda okunması da ayrı bir hava katıyor :) ayrıca yaşadığımız dönemle karşılaştırılınca pek de yabancı gelmiyor insana.
eser soğuk savaşın hüküm sürdüğü dönemde 1949 yılında basılmıştır. george orwel bu eseriyle sosyalizm karşıtı olduğu eleştrilerine de maruz kalmıştır. aslında eleştirilen ideoloji değil sistemdir.
1984 ile en çok karşılaştırılan...devamını oku

Y
Yalçın Durur  -   03.04.2016

George orwell okunmalı. Hayvan çiftliğini okudum ve kitabın en sevdiğim yanı insana birçok şey katması

B
Beyza  -   12.03.2016

Aslında bir kurgu olmasına rağmen bize o kadar uzak şeyleri anlatmıyor olması gerçekten acı verici bir durum.

İ
İsmail B  -   11.02.2016