1984'den Önceki 25 Yılda Kürtlerin Silahsız Mücadelesi
% 23indirim

1984'den Önceki 25 Yılda Kürtlerin Silahsız Mücadelesi

  • 40,00 TL30,80 TL

    hopi kampanyası
    1,54 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kürt halkı olarak yakın tarihimizi ne kadar biliyoruz? Bu soruya, “iyi biliyoruz” diye cevap vermek isterdim. Ne yazık ki veremiyorum. Bir ülke, bir millet ve bir dil sömürgeci uygulamalarla karşı karşıya ise ve yok sayılıyorsa, o ülkenin ve o milletin tarihini öğrenmek çok zor olur. Çünkü “olmayanın” tarihi de olmaz.


Bundan kötüsü, inanç, ideoloji, siyasi ve toplumsal kaygıların, objektif tarihin öğrenilmesinin önüne geçmesidir. Kürtler, Türk Tarih Tezi’nden ödünç aldıkları görüşün etkisiyle böyle bir dönem yaşadılar. Son dönemlerde, Kürdistan tarihi, neredeyse PKK’nın kuruluşu ve 1984’deki silahlı mücadele ile başlatılıyor. Ondan önceki tarih yok sayılıyor. Hâlbuki tarih, bugünü anlamak ve yarın için yapacaklarımızın bilincine varmak için öğrenilir. Fernand Braudel‘in deyimiyle, geçmiş ve şimdiki zaman birbirlerini karşılıklı olarak aydınlatmaktadır.


Celal Temel, 1984’ten Önceki 25 Yılda, Kürtlerin Silahsız Mücadelesi kitabıyla, Kürdistan’ın kuzeyinde 1984’te silahlı mücadeleye evirilen mücadelenin 25 yıl öncesine ışık tutmaya çalışıyor. Karanlıkta kalmış yahut tarihi önemi kavranmamış birçok olayları, kuyumcu titizliği ile yeniden tarih sahnesine çıkarıyor. Tarihin sürekliliği açısından, yeri geldikçe önceki ve sonraki tarihe de uzanıyor. Yakın tarihi derinlemesine öğrenmek isteyenlere, sunduğu konular ve kaynakça açısından önemli bir başlangıç kitabı.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.