• 9,75 Santimetrekare% 13indirim
    9,75 Santimetrekare
    9,75 Santimetrekare

9,75 Santimetrekare

  • 22,50 TL19,58 TL

    hopi kampanyası
    0,98 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Rüzgârın uğultusu, son köpeğin telaşlı adımları, kuzeyde kırık bir şimşeğin sessiz resmi, uykusu bölünmüş bir tarla faresinin kuşkuyla çevresini koklayışı, uçamayan bir kuşun ötüşü, buzlaşmış karın hışırtısı ve az ötede ince, öfkeli bir ses; çocuk sesi: “...Ba-bam tö-rö-ist be-nim. Ba-bam öldö-recek seni...” İstanbul öksürüyor, Taksim’de barikatlar... Cümle isteyen GV, dağınık yatak, eksik defter, Leyla Sayar afişi, Marilyn kapıya gelmiş, Ahmet Abi Zinar’la konuşuyor. Serap sorular soruyor. Cihangir’de bir apartman, Basmahane’de bir tren, roman içinde roman... 2013 Haziranı’nda insanlar iyimserken, umutluyken, devran başka türlü dönerken... Yaralı bir adamı anlatıyor Mehmet Eroğlu. Sokaktan gelen çocuğu, ruhu bereli olanı, İsa’nın Meryem’i öldürdüğünü gören bebeği, unutmaya ve arınmaya çalışan bir yazarı. “Sağlığına Cyrano.” 9,75 Santimetrekare, Mehmet Eroğlu dünyasının sıcak ve yaralı yüzü.

Issızlığın Ortası

Issızlığın Ortası

Mehmet Eroğlu

20,44 TL
Edebi Aforizmalar

Edebi Aforizmalar

Mehmet Eroğlu

2,85 TL
Geç Kalmış Ölü

Geç Kalmış Ölü

Mehmet Eroğlu

4,75 TL
Emine - Fay Kırığı 2

Emine - Fay Kırığı 2

Mehmet Eroğlu

2,85 TL
Zamanın Manzarası

Zamanın Manzarası

Mehmet Eroğlu

4,75 TL
Rojin: Fay Kırığı 3

Rojin: Fay Kırığı 3

Mehmet Eroğlu

27,40 TL
Yüz:1981

Yüz:1981

Mehmet Eroğlu

9 TL
Mehmet: Fay Kırığı 1

Mehmet: Fay Kırığı 1

Mehmet Eroğlu

20,01 TL
Issızlığın Ortası

Issızlığın Ortası

Mehmet Eroğlu

9 TL
Yürek Sürgünü

Yürek Sürgünü

Mehmet Eroğlu

9 TL

Edebiyatımızda son dönemlerde tanınmaya başlayan Mehmet Eroğlu, hikâyesiyle, yaşadıklarıyla ve bizzat şahit olduklarıyla edebiyatını besleyen önemli isimlerdendir. Türkiye'nin zorlu siyasi süreçlerine tanıklık etmiş, bizzat siyasi sebeplerle hapis yatmış biri olan Eroğlu, toplumsal dinamikleri ve bağlamları da edebiyatına taşımakta oldukça başarılı isimlerden. Yazdığı romanlarında şahit olduğu zulümleri duyurmaya çalışan, bunu yaparken de edebilikten tümüyle ödün vermeyen Eroğlu, 9,75 Santimetrekare isimli romanında aynı yaklaşımı sürdürüyor ve gelecek için tarihsel sayılabilecek birçok unsuru da metinlerine taşıyarak bir anlamda bu oluşturduğu bu havuzun geleceğe aktarımını sağlıyor. İstanbul'da bir apartmanda bir araya gelmiş bambaşka hayatları, hikâyeleri bir araya getiren, buluşturan ve birbirleriyle tanıştıran Eroğlu kimsenin kimseye yabancılık çekmediği bir dünyanın varlığına olan inancını romanlarında da koruyor, okurlarıyla paylaşıyor. Madunun hikâyesinin anlatıldığı kitaplarında, birçok toplumal ve siyasal eleştirinin varlığına rağmen didaktizm altında ezilmeyen kitapları, edebi anlamda da okurlarınu tatmin edecek  nitelikte. Bir çocuk üzerinden, yüzündeki yara izinde hayatını, imkânsızlıklarını ve derdini taşıyan bir çocuk üzerinden kurduğu hikâyeyi güçlendirmeyi başaran Eroğlu, kişisel hikâyelerin değer gördüğü bir hayatın içinden okurlarına sesleniyor. Okurunu İstanbul'un tekinsiz sokaklarında sırtına yüklediği onca hikâyeyle dolaştıran Eroğlu, öte yandan hiç görülmeyen bir İstanbul sunuyor okurlarına.

Bambaşka hayatları saklayan, kuşatan ya da ezip geçen bir İstanbul'da mekâna ilişkin de şaşırtıcı bir düzlem oluşturan Eroğlu, seçtiği konular ve kişilerle de mekânı okur için görünür kılmayı sinematografik bir hünerle başarmakta. İç içe geçen olayların karşılaşma mekânı olan İstanbul, öte yandan mahrumiyet noktasında bir diğerinden çok da farklı olmayan hayatları da birbirlerine komşu ediyor. Güçlü sosyolojik gözlemlerin, içerden gelen amimi bir sesle buluşturulduğu roman, antropolojik bir dünyanın yerine samimi bir evren sunuyor okurlarına. Ötekini anlamanın, anlamak için önce görmenin ve sonra dinlemenin yollarını edebi becerisiyle kuran ve okurlarına da aynı incelikle sunan Eroğlu, bambaşka bir İstanbul deneyimi de sunuyor okurlarına.

Yorum Sayısı: 1

Romanı elinize alacaksınız. Hiç bırak-a-madan tek solukta okuyacaksınız. Ve kitabı okuduğunuz ay mense mirabilis'iniz olacak. Keyifli okumalar.

O
Orhan Aksaya  -   20.10.2014