Sık Sorulan Sorular

 • +-ÜYELİK gerekli mi?

  Bireysel ya da kurumsal alışveriş yapabilmeniz ve düzenlediğimiz kampanyalardan haberdar olabilmeniz için sitemize üye olmanız gerekmektedir. Üye olarak aynı zamanda sonraki alışverişinizi de daha hızlı ve kolay verebilirsiniz. www.babil.com sitesine üyelik ücretsizdir. 18 yaşından küçük kişiler sitemizden alışveriş yapamaz.

 • +-Nasıl üye olabilirim?

  babil.com'a, ana sayfamızda, sağ üstte yer alan Üye Ol bölümünden üye olabilirsiniz. Açılan sayfadaki bilgileri doldurup kaydetmeniz yeterlidir. Üye olurken doğru bilgiler vermeniz bizim için önemlidir. Bu bilgiler doğrultusunda siparişleriniz sorunsuz ulaşacaktır. Ayrıca dilerseniz, yine bu bilgilerle sadece size özel kampanyalar ve haberleri paylaşabiliriz.

 • +-Şifremi unuttum, şifreme tekrar nasıl ulaşabilirim?

  Sağ üstte bulunan Giriş bölümündeki "şifremi unuttum" butonuna tıklarsanız üye olduğunuz e-posta adresinize şifreniz gönderilecektir. Bu otomatik gönderiler bazen e-posta kutunuzdaki istenmeyen klasörlerine düşebilir. Lütfen o bölümü de kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz.

  Şifre bilgisinin size ulaşmadığı durumlarda, 0850 288 42 40 no’lu telefondan ya da destek@babil.com adresinden yardım talebinde bulunabilirsiniz.

 • +-Şifre ve üyelik bilgilerimi değiştirebilir miyim?

  Giriş kısmına e-posta ve mevcut şifrenizi yazarak üyelik girişi yapmanız ardından isminizi tıklayarak “üyelik bilgilerim” sayfasına ulaşacaksınız. Buradaki ad-soyad, adres, doğum tarihi, cinsiyet ve telefon bilgilerinizi dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

  Aynı sayfada yer alan kırmızı renkli “şifremi değiştirmek istiyorum” linkinden de yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

 • +-Türkçe Kitap Mağazası hakkında bilgi alabilir miyim?

  Okumanın temel ihtiyaç olduğuna inanan babil.com, Türkçe kitap mağazası ile sizlere zengin bir kitabevinin tüm imkânlarını sunuyor.

  Okurlarımız, özel indirim seçenekleri, avantajlı kampanyalar ve hızlı temin süresiyle binlerce yayınevi, on binlerce yazar, yüz binlerce kitaba kolayca ve kısa sürede ulaşabiliyorlar.

  babil.com, bir kitap mağazası olmanın ötesine geçip okuma listeleri, incelemeleri ve zengin içeriği sayesinde kitaplarla aranızda yeni köprüler kuracak. Ayrıca has edebiyatın ve yeni fikirlerin de takipçisi olacağız. İçeriğine, gücüne inandığımız ama vitrinlerde kendine yer bulamamış kitaplara vitrinimizde daha fazla yer vererek adil bir denge kuracağımıza inanıyoruz. Gözden kaçanların tarafını tutacağız.

  Çünkü, Haruki Murakami’nin "sadece herkesin okuduğu kitapları okursanız, sadece herkesin düşündüğü şeyleri düşünüyor olursunuz" sözüne yürekten inanıyoruz. babil.com’un zenginliği, tercihleri, öncelikleri bu inançla şekillendi. Okurlarımıza da işte böyle bir mağaza vaat ediyoruz.

 • +-Yabancı Kitap Mağazası hakkında bilgi alabilir miyim?

  babil.com yabancı kitaplar mağazası, dünyanın neler okuduğunu takip etmek isteyen okurlara yeni bir imkan sunuyor. Renkli coğrafyaların, farklı dillerin, başka düşüncelerin kapılarını açmak isteyen okurları babil.com’a bekliyoruz.

  Her kitap yazıldığı dili itibarıyla bir dünyaya bağlıdır ve ait olduğu dünyanın izlerini başka dillere, başka iklimlere taşır. Bir kitabı yazıldığı dille okumak o dünyanın seyrine dalmak, içine girmektir. Bu duyguyla okuyan ve düşünen okurların taleplerine imkanlarımız oranında karşılık vermeye çalışıyoruz. İngilizce, Arapça, Almanca, Fransızca gibi büyük dünya dillerinde yazılmış kitapları Türkiyeli okura ulaştırıyoruz.

  Kitaplarımızı, dünyanın farklı ülkelerindeki dağıtımcılardan veya doğrudan yayınevlerinden temin etmekteyiz. Bu kitapların yanında bir de kitapçılık dünyasında “reminder” olarak geçen stok fazlası kitaplarımız vardır. Bu kitapları özel “reminder” dağıtımcılarından tedarik ediyoruz. Tamamı birinci el olan ve indirimli olarak satacağımız “reminder” kitapların bazılarında kitabın stok fazlası olduğunu gösteren küçük siyah işaretler vardır. Bir de "hard cover" dediğimiz ciltli kitapların bazılarının ceketleri depolama koşullarında yıprandığından çıkarılmış olabilir. Yabancı kitap mağazamızda ikinci el ve yıpranmış kitap satmamaktayız.

  Uzun bir çalışmanın ardından kurduğumuz yabancı kitap mağazamız her geçen gün zenginleşiyor. Gerek uluslararası temaslarımızla gerek okurlardan gelen taleplerle genişleyen raflarımızdaki kitapları uygun koşullarla okura ulaştırmaya devam edeceğiz.

  İlk seçkilerimizde raflarda pek göremediğimiz ama niteliği okurlarca onaylanmış kitaplara uygun fiyat ve fırsatlarla ulaşma imkanı tanıdık. Basıldığı ülkelerde gündem olmuş, popüler ve çok satanlar kitapları da aynı imkanlarla raflarımıza taşıdık.

  Yabancı kitap mağazamızda edebiyatın ve akademik kitapların yanısıra çocukların dil gelişimine yardımcı olan hikaye kitapları, çeşitli hobi ürünlerine yönelik kitaplar ve kültürel kitaplar da bulunuyor.

 • +-Yabancı kitap ve ithal ürünlerde nasıl bir fiyatlandırmanız var?

  Sitemizde satılan yerli-yabancı tüm ürünler TL cinsinden satılmaktadır. Dolar, Pound, Euro vb. hiçbir para birimin üzerinden satış kuru uygulanmamaktadır.

 • +-Film Mağazası hakkında bilgi alabilir miyim?

  Türk sinemasının büyük yönetmeni Lütfi Akad sinema için “vizörün arkasından baktığım zaman gördüğüm bir şenlikti ve o şenlik hiç bitmedi” demişti. Sinema bizim için de bir yanıyla böyle: Hayatın ta kendisi. Bu yüzden, babil.com’un film mağazası, sadece satın almak için değil şöyle bir gezmek için bile güzel olsun istedik. Giderek zenginleşmesi için de çok çalışıyoruz.

  Film mağazamızda ürünleri olabilecek en çok bilgiyle, ayrıntıyla tanıtmak istedik. Film eleştirileri bölümümüzde sinema yazarlarının film eleştirilerine yer verdik. Bu bölüm zenginleştikçe hem izleyicilerimiz için yol gösterici bir birikim oluşacak hem de genel olarak sinema eleştirisi dünyasına içerik katkımız olacak.

  babil.com’da en iyi görüntüsü kalitesi demek olan Blue-Ray, DVD ve Bas Oynat formatlarını bulabilirsiniz.

  Bütün bunların yanında, tüm mağazalarımızda kimi zaman tedarik sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Stoklarımızda bulunmayan ürünleri, ürün sayfasında belirtilen süre içinde temin etmek istesek de bazen tedarikçi kaynaklı gecikmeler olabilmektedir. Bu durumlarda bizi anlayışla karşılamanızı rica ederiz. babil.com bu problemleri asgariye indirmek için alternatif temin yollarına gitmektedir ve firmalarla güçlü bir iletişim ağı kurmuştur.

 • +-Müzik Mağazası hakkında bilgi alabilir miyim?

  Ünlü cazcı Louis Armstrong, “iki tür müzik vardır “der, “iyi müzik ve kötü müzik”. Müzik mağazamızı, hoş bir sadanın bakiliğine inananlara ve güzel müziğin peşinden gidenlere ithaf ettik. babil.com müzik mağazasında Türkiye’den ve dünyadan ulaşabildiğimiz her türden, birçok dilden müzik albümlerini bulabilirsiniz. Müzik dünyasının başı, sonu yok. Bu yüzden her geçen gün arşivimizi genişleteceğiz. Mağazamıza eklediğimiz her albüm bizim için bir sevinç olacak. Bulamadığınız albümlerini bizimle paylaşırsanız en kısa zamanda o albümü de mağazamıza eklemek için harekete geçeriz.

  Bu mağazayı dört başı mamur bir platform yapmak için de müzik dünyasından yetkin ve güzel insanlarla hep iletişim halindeyiz. Sitemizde her an, albüm incelemeleri, etkinlik ajandaları ve başka yerde bulamayacağınız enteresan bilgiler hatta eski bir albümün taş plak kaydı veya en sevdiğiniz sanatçının unutulmuş bir röportajı ile karşılaşabilirsiniz.

  Bütün bunların yanında, tüm mağazalarımızda kimi zaman tedarik sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Stoklarımızda bulunmayan ürünleri, ürün sayfasında belirtilen süre içinde temin etmek istesek de bazen tedarikçi kaynaklı gecikmeler olabilmektedir. Bu durumlarda bizi anlayışla karşılamanızı rica ederiz. babil.com bu problemleri asgariye indirmek için alternatif temin yollarına gitmektedir ve firmalarla güçlü bir iletişim ağı kurmuştur.

 • +-Güzel Şeyler Mağazası hakkında bilgi alabilir miyim?

  İnsanın bilinmeyen zamanlardan beri idealidir.  Hep güzeli istemiştir, güzel olanın peşine düşmüştür, güzele sahip olmuştur. Bu tarihin derinliklerinde ve büyük şeylerde de böyledir, gündelik hayatın küçük detaylarında da...

  babil.com’un Güzel Şeyler mağazası bu küçük güzelliklerle dolu bir yer. Burayı, kendinize veya sevdiklerinize güzel bir şey aramaya gelince, zihinleri karıştıran “güzel bir şey ama ne?” sorusu daha fazla can sıkmasın diye açtık. Güzel olmayan ürünler bu mağazaya giremesin dedik ve merakla, heyecanla aramaya başladık. Hem estetik hem kullanışlı ofis ürünleri, ev yardımcıları, renkli objelerden küçük bir dünya kurduk. Güzel Şeyler, babil.com’un en renkli duraklarından biri diyebiliriz. Güzelliklerin sayısını artırmak için çok çalışıyoruz ve inanın bu ürünlerin peşine düşmek çok keyifli.

  Peki burada neler var? Güzel Şeyler, babil.com’un bir parçası ve haliyle kitaba, yazıya, okumaya dokunan ürünlerle dolu. Ayraçlar, kitap rafları, kitap kılıfları, defterler... hepsi günlük hayatınızın şık bir parçası olarak işinizi kolaylaştıracak.

  Güzel Şeyler’in vazgeçilmezi defterler; herkese hitap edecek kadar çok çeşitli, her duyguyu yansıtacak kadar bol renkli. Burası içinde dolaşmaktan keyif alacağınız, renkli, sürekli yenilenen, zeki tasarımlarla dolu bir yer.

  Bir de hatırlatmak isteriz: Üreticilerin tercihleri doğrultusunda bazı ürünlerimiz sınırlı sayıda olacak ve vitrinlerimiz bu yüzden sık sık değişecek. Beğendiğiniz ürünü almak için acele edin...

  Bütün bunların yanında, tüm mağazalarımızda kimi zaman tedarik sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Stoklarımızda bulunmayan ürünleri, ürün sayfasında belirtilen süre içinde temin etmek istesek de bazen tedarikçi kaynaklı gecikmeler olabilmektedir. Bu durumlarda bizi anlayışla karşılamanızı rica ederiz. babil.com bu problemleri asgariye indirmek için alternatif temin yollarına gitmektedir ve firmalarla güçlü bir iletişim ağı kurmuştur.

 • +-Sattığınız ürünlere ait KDV oranları nelerdir?

  babil.com’da satılan ürünlere ait fiyatlar cinslerine göre %1 (dergi, dinî kitap), %8 (kitap, e-kitap, kitap+CD, kitap+DVD, kırtasiye), ve %18 (harita, CD, CD-Rom, kırtasiye, CD+kitap, DVD+kitap) KDV dahil olarak gösterilmektedir.

  Kargoya ait KDV ise %18'dir.

 • +-Sipariş vermek için yapmam gerekenler nedir?

  Üyelik girişinizi yaptıktan sonra sitede arama yaparak satın almak istediğiniz ürünü sepetinize ekleyebilirsiniz.

  Açılacak “Sepetim” ekranından alışverişe devam et butonuna tıklayarak yeni ürünlere göz atabilir, sepetinize ekleyebilirsiniz.

  Sepetim ekranından satın al butonuna tıklayarak alışveriş adımlarını başlatabilirsiniz.

  Hemen almak istemediğiniz ve saklamak istediğiniz ürünleri listenize ekleyebilirsiniz. Satın almak istediğinizde Alışveriş Listem bölümünden istediğiniz ürünleri sepete ekleyebilirsiniz.

 • +-1-Alışveriş adımları

  Alışveriş Adımları sayfasından sepetinize eklediğiniz ürünlerin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ürünlerin satın alınacak adetlerini bu bölümden güncelleyebilirsiniz. Almaktan vazgeçtiğiniz ürünleri de yine bu bölümde kutucuklarından seçerek silebilir, sepetinizden çıkarabilirsiniz. Gerekli tüm düzenlemeleri yapmanız ardından Satın Al butonuna tıklayarak bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

 • +-2-Adres seçimi

  Siparişleriniz için teslimat ve fatura adreslerinizi tanımlayabilirsiniz. Birden fazla kayıt yaparak farklı durumlar için adres defterinizi ileride rahatlıkla yönetebilirsiniz. “Fatura Ürün ile Birlikte Gelsin” seçeneğinde, siparişler de fatura da aynı paket içinde gönderilmektedir. Farklı bir durum için bu tik’i kaldırmanız gerekmektedir. Faturanın ayrı gönderileceği durumlarda ürünleriniz Yurtiçi Kargo ile faturanız ise posta yoluyla gönderilecektir ve elinize aynı anda ulaşmayabilir.

  Kurumsal siparişlerde “Şirket Faturası” seçimi yaparak fatura bilgilerinizi sisteme kaydedebilirsiniz.

  Adresle ilgili giriş ve seçimlerinizin ardından ileri butonuna tıklayarak kargo bölümüne geçebilirsiniz.

 • +-3-Kargo bilgisi

  Bu sayfada seçtiğiniz adreslerin özet bilgisini görebilir ve ihtiyaç halinde adres değişikliği yapabilirsiniz.

  Sitemizde MNG Kargo ve Yurtiçi Kargo ile gönderim yapılmaktadır (babil.com, gerekli durumlarda daha hızlı gönderi ya da olası bir sorunlu kargo durumunu ortadan kaldırmak için, ek bir ücret talep etmeksizin, bir seferlik kargo firması değişikliğine gidebilir).

  babil.com'da hem MNG Kargo hem Yurtiçi Kargo için sabit kargo ücreti 4,90 TL'dir. MNG kargo için 60 TL ve üzeri tüm alışverişlerde kargo ücretsizdir.

  İleri butonuna tıklayarak alışverişinizdeki son aşama olan ödeme ve onay sayfasına ulaşabilirsiniz.

   

  * Kapıda Nakit Ödeme ile satın alınan ürünlerin iade işlemlerinde 6,40 TL'lik kapıda ödeme tahsilat hizmet bedelinin iadesi yoktur. Kargo firmaları bu ücreti vermiş oldukları hizmet karşılığında almaktadırlar ve iadesi bu nedenle yapılmamaktadır.

 • +-4-Sipariş onay ve ödeme

  Sitemizden kredi kartı (Visa, Mastercard, American Express), Havale-EFT, BKM Express, ComPay Hesaptan Ödeme ve kapıda "nakit" ödeme seçeneklerinden size uygun olan bir tanesiyle alışveriş yapabilirsiniz.

   

  * Kapıda Nakit Ödeme ile satın alınan ürünlerin iade işlemlerinde 6,40 TL'lik kapıda ödeme tahsilat hizmet bedelinin iadesi yoktur. Kargo firmaları bu ücreti vermiş oldukları hizmet karşılığında almaktadırlar ve iadesi bu nedenle yapılmamaktadır.

 • +-5-Siparişin son aşaması

  Ödeme tipinizi seçip gerekli işaretlemeleri yaptıktan sonra sepetinizdeki “Sözleşme”yi okuyup onaylamanızın ardından alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Siparişinizi başarıyla tamamlayınca alışverişinize ait özet bir bilgi kayıtlı e-posta adresinize gönderilecektir. Gelen mesajdaki tüm bilgileri inceleyerek siparişinizin istediğiniz şekilde tamamlanıp tamamlanmadığını kontrol edebilirsiniz.

 • +-babil.com SSL Güvenlik Sertifikası'na sahip güvenli bir site midir?

  Sitemiz SSL Güvenlik Sertifikası sahibidir.

  Kart bilgilerinizi, 128 bit şifreleme ile korunan sitemize güvenle girebilir ya da tercihinize göre bankanızın web sitesi üzerinden bir sanal kart üreterek bu bilgileri kullanabilirsiniz.

  babil.com kart bilgilerinizin tamamını (ve süresiz olarak) veri tabanında tutmaz. Ancak siparişlerinizle ilgili yaşanacak sıkıntılarda karşılıklı olarak sorgulama yapabilmek için kartınızın sadece 4 rakamı şifreli olarak tutulmaktadır.

  Kredi kartı bilgilerinizin girişinin yapıldığı sayfalar Global Sign Secure SSL ile korunmaktadır.20 Temmuz 2014 tarihinde devreye alınan bir yenilik olarak; dileyen müşterilerimiz kredi kart bilgilerini "güvenli sunucu"da kaydedebilir ve bunun avantajını sonraki siparişlerinde görebilirler.

 • +-Kredi kartı bilgilerimi sonradan tekrar kullanılmak üzere nasıl saklayabilirim, güvenli midir?

  Babil.com'da yaptığınız alışverişlerde her seferinde kart bilgilerini tekrar tekrar girmemek için, kredi kartı bilgilerinizin güvenli sunucuda saklanmasını sağlayabilirsiniz. Bu hizmetten yararlanan kullanıcılarımız, daha sonraki alışverişlerinde yeniden kart bilgilerini girmeye ihtiyaç duymaz ve tek tıkla kayıtlı bilgileri üzerinden işlemini yaparak, alışverişlerini hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlar.

  Nasıl Saklarım?
  Herhangi bir alışverişinizde standart sepet adımlarında ödeme sayfasına geldiğinizde, kart bilgilerinizi girdiğiniz panelde, "Kart bilgilerimi güvenli sunucuya kaydet" kutucuğunu işaretleyiniz. Kartınızdan başarılı bir provizyon yapılması durumunda kart bilgileriniz sonraki alışverişlerinizde standart adımlarda veya tek tıkla satın al özelliğinde kullanılabilecektir.
  Nerede Saklanıyor, Güvenli midir?
  Kart bilgileriniz babil.com sunucularında değil, bu konuda yetkili sertifa sahibi özel sunucularda %100 güvenli ve şifreli olarak saklanmaktadır. Babil.com kart saklama için iyzico hizmetini kullanmaktadır.

  Veri güvenliğiniz, dünyanın en üst düzey veri güvenliği standardı olan PCI (Payment Card Industry)-DSS (Data Security Standard) sertifikası sayesinde sağlanır. PCI veri güvenliği standartları, aralarında Mastercard, Visa, Amerikan Express, Discover Services gibi üyeleri bulunan bir konsey tarafından, kart ve kart sahiplerinin datalarının korunması amacıyla, internetten alışverişte güvenlik standartlarını belirleyen ve seviyelere göre sertifikalar veren bir yapıdır. babil.com’un bu konudaki iş ortağı da 31 Mart 2014 tarihli PCI-DSS sertifika sahibi iyzico’dur.

  Tokenization ile çalışan bu sistem sayesinde, kişilerin bilgilerinin üçüncü şahıslarla ve kurumlarla paylaşılması imkansız hale gelir. Kullanıcılar kişisel bilgilerini ve kredi kartı bilgilerini tek sefere mahsus olmak üzere iyzico ile paylaşır ve bunun PCI-DSS güvenlik sertifikalı çözüm sayesinde saklanmasını sağlarlar.

 • +-Havale-EFT ile alışveriş yapabilmek mümkün mü?

  İş Bankası, hesaplarımız vasıtasıyla sitemizden alışveriş yaparak ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Havale ile yapılan alışverişlerde herhangi bir ek indirim bulunmamaktadır.

  3 iş günü içerisinde ödemesi yapılmayan siparişler işleme alınmayacaktır.

  Bankalar tarafından belirlenen havale masrafları tamamen bankaların tasarrufunda olduğundan havale ödemelerini ATM ya da banka İnternet şubesinden yapmanızı öneririz.

  Siparişleriniz hızla işleme alınması için ödeme yaparken 12 haneli babil.com sipariş numaranızı da (örnek: 245100005026) belirtmenizi rica ederiz.

  Siparişinizin işleme konulmasında bir gecikme olduğunu düşünüyorsanız destek@babil.com adresine ya da 0216 651 86 53 no’lu faksımıza dekontunuzu, üzerinde sipariş numaranızı da yazarak gönderebilirsiniz.

 • +-Havale-EFT ile yapılan alışverişler için LİBRONET'e ait hesap bilgileri nelerdir?

  Alışverişinizde sepet aşamasına geldiğinizde banka hesap bilgilerimizi görüntüleyebilirsiniz. Bu bilgilere buradan da ulaşabilirsiniz.

  LİBRONET* Bilgi Hizmetleri ve Yazılım San. Tic. Ltd. Şti. Banka Hesap Bilgileri:

  1-İŞ BANKASI (Altunizade) 1217- 468038 IBAN: TR32 0006 4000 0011 2170 4680 38

  Döviz Hesaplarımız;

  Akbank Euro Hesap Bilgisi (Çağlayan)

  Hesap No / IBAN :

  0352 - 0169808 / TR110004600352036000169808

  Akbank USD Hesap Bilgisi (Çağlayan)

  Hesap No / IBAN :

  0352 - 0174007 / TR540004600352001000174007

  *babil.com, bir Libronet markasıdır.

 • +-Taksitli alım yapabileceğim kredi kartları hangileridir?

  Sitemizde şu an Akbank, Deniz Bank, İş Bankası, Finansbank ve Yapı Kredi Bankası sanal posları kullanılmakta olup bu bankalara ait kartlarınıza taksit imkânı sunulmaktadır.

  Bunlara ek olarak, Bonus, maximum, world ve axess özellikli kartlarada taksit imkanı sunuyoruz.
  Kartınız ile sitemizde yapacağınız alışverişlerde taksit imkanının bulunup bulunmadığını öğrenebilmek için ödeme sayfasında kartınızın ilk 6 hanesini ilgili alana girdiğinizde aşağıda taksit seçeneği açılıyorsa işleminize tasitli olarak devam edebilirsiniz.

  20 TL'nin altındaki alışverişler tek çekim olmaktadır. Taksitli alışveriş imkânı 20 TL ve üzeri alışverişlerde geçerlidir.

  Sitemizde, kredi kartlarına bağlı puanların kullanımı şu an bulunmamaktadır.

  Taksit imkânı sunulan bankalar dışındaki kredi kartlarını da (Paraf, Bank Asya, Halkbank, HSBC, ING Bank, Vakıfbank, Kuveyt Türk, Ziraat Bankası vb.) taksit olmaksızın tek çekim şeklinde kullanabilirsiniz.

  Kredi kartlarıyla ilgili güncel taksit bilgilerine sitemizin alt kısmında yer alan Taksit Seçenekleri bölümüne tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca her ürün sayfasında o ürüne özel taksit bilgilerini sunan taksit seçenekleri de sergilenmektedir.

 • +-babil.com'da kapıda ödeme seçeneği var mıdır?

  babil.com’da kredi kartı, banka kartı (Debit kart), havale ve PayPal seçeneklerinin yanında Kapıda Ödeme yöntemiyle de alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın
 • +-Siparişim hakkında nasıl bilgi alabilirim?

  Sitemize üye girişi yaptığınızda ana sayfamızda sağ üstte isminizi göreceksiniz. İsminizin üzerine tıklayınca açılan sayfada sol menüdeki “Siparişlerim” bölümünden sipariş ayrıntılarınıza erişebilirsiniz.

  Kargoyla ilgili adımları da bu alandan takip edebilirsiniz.

  Siparişin temin süresi ürüne ve yayınevine bağlı olarak farklılık gösterebilmektedir. Aldığınız ürünlerin sayfasında kaç iş gününde kargoya teslim edildiği bilgisi yer almaktadır. Kargoya verildikten sonra da bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak kargo firması en geç 3 iş gününde ürünlerin teslimatını sağlamaktadır.

  Siparişlerinizle ilgili her türlü sorunuz için destek@babil.com adresinden ve 0850 288 42 40 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

 • +-Siparişimi verdikten sonra içeriğinde değişiklik yapmam mümkün müdür?

  destek@babil.com adresinden ya da 0850 288 42 40 no’lu telefondan babil.com Müşteri Hizmetleri’ne ulaşarak “kargolanmamış siparişlerinizle” ilgili değişiklik talebinde bulunabilirsiniz. Almaktan vazgeçtiğiniz ürün ya da ürünleri siparişinizden çıkarttırabilirsiniz.

  babil.com gerekli durumlarda siparişinizi kısmî sevkiyat ile parçalı olarak gönderebilmektedir. Çoklu siparişlerinizde stoklarımızda mevcut ya da temin edilmiş ürünler, diğerlerini beklememek adına birinci kargo olarak sevk edilebilmektedir. Eğer ürünlerin gönderim süreleri vaat edilen süreyi aşarsa ikinci kargodan doğan ücret müşterilere yansıtılmamakta ve tarafımızdan karşılanmaktadır.

  Siparişinizi tamamen iptal etmek isterseniz yukarıda belirtilen e-posta ya da telefondan bize ulaşarak talebinizi iletebilirsiniz. Siparişinizi havale seçeneğiyle tamamladıysanız ve ödemesini gerçekleştirmediyseniz iptal ettirmek için ayrıca bilgi vermenize gerek yoktur. Ödemesi yapılmayan havaleli siparişler 3 iş günü sonunda otomatik olarak iptal edilmektedir.

  Henüz kargo sürecine girmemiş siparişlerinizle ilgili teslimat adresi ya da alıcı ismi değişikliği için de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 • +-Yurtdışından sipariş verebilir miyim?

  Evet. babil.com olarak yurtdışına gönderim yapmaktayız.
  Ürünleri sepetinize ekledikten ve adresinizi seçtikten sonra kargo aşamasında ne kadar ücret ödeyeceğiniz bilgisi yer almaktadır.

  Yurtdışı siparişleri için gönderinin yapıldığı Ülkenin gümrüğü tarafından zaman zaman vergilendirme işlemi yapılabilmektedir. Bu vergilendirme işlemi hakkında bizim önceden bir bilgimiz olmadığı için bu bilgiyi sipariş esnasında belirtemiyoruz. Bu ücret o esnada DHL kargo ekibi tarafından gümrüğe ödenmekte ve alıcıya yansıtılmaktadır.

  Yurtdışı siparişlerinizi oluştururken bu bilgiyi göz önüne almanızı rica ediyoruz.

 • +-Kargomu teslim alırken nelere dikkat etmeliyim?

  Ürünlerinizi teslim etmek üzere adresinize gelen Kargo görevlisini bekletip paketinizin dışına ve açarak içine bakıp bir sorun görürseniz o anda tespit tutanağı tutturabilirsiniz. Tutanakta sizin ve kargo görevlisinin imzası olması gereklidir.

  İleride oluşabilecek iade, değişim gibi süreçler için siparişlerinize ait faturaları bir aydan az olmamak kaydıyla muhakkak saklayınız.

 • +-İade, değişim, hasarlı-eksik-yanlış ürün ile ilgili prosedürleriniz nelerdir?

  Sitemizden satın aldığınız ürün ya da ürünleri teslim aldığınız tarih itibariyle 7 gün içinde, öncesinde Babil.com Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçerek cayma hakkı kapsamında iade edebilirsiniz. Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler dışında tüm ürünlerin iadesini yapabilirsiniz.

  Eğer iade işlemi sizin tarafınızdan yapılırsa geri göndermiş olduğunuz ürün için babil.com sizden kargo ücretini tahsil edecektir.
  Bu madde kusurlu, ayıplı ürünlerin iadesinde veya değişiminde geçerli değildir.

  İade gönderinizde ürünle birlikte orijinal ambalajı, varsa hediye ürünleri ve faturası da belirteceğimiz adrese gönderilmelidir.

  Ürün kargosu tarafınıza hasarlı, hatalı, boş, ezik, yanlış, kırık, (ürün ya da fatura) eksik… bir şekilde ulaştıysa kargo görevlisi ile birlikte imza altına aldığınız Hasar Tespit ya da Durum Tespit Tutanağı’nı da bize göndermeniz gerekmektedir.

  Size yanlış ürün gönderilmesi halinde ek kargo ücreti talep etmeden ürününüz değiştirilir. Kitapların sayfalarının yırtık olması, CD, DVD, VCD ürünlerinin bozuk olması durumunda da aynı işlem uygulanır.

  Üründe bir sorun olmadığı halde talep edilen iade veya değiştirme işlemleri, fatura tarihinden itibaren 30 (otuz) gün içinde yapılır.

  Ürünlerin tarafımıza gönderilmesinden önce lütfen faturanızın arkasındaki boşlukları eksiksiz doldurduğunuza emin olun.

  Sipariş vermiş olduğunuz ürün elektronik kitap ise bu kitabı herhangi bir cihaza indirmediğiniz sürece belirtilen süreler içerisinde iade hakkınızı kullanabilirsiniz.
  Elektronik kitabın bir cihaza indirilmesi durumunda ise iade işlemi yapılmayacaktır.

  Elektronik kitaplar ancak 5 farklı cihaz üzerine indirilebilmektedir. 6. bir cihaza indirmek istediğinizde satın alma uyarısı ile karşılacaksınızdır.

  ​İade Adresimiz,

  MNG kargo ile 156608572 No'lu müşteriye (sistem üzerinde ki müşteri numaramız) karşı ödemeli olarak geri gönderebilirsiniz.

  Libronet Bilgi Hizmetleri / İkitelli Lojistik Merkezi
  Ziya Gökalp Mah. Süleyman Demirel Bulvarı Cumhuriyet Cad. No:42 İş Modern Ticaret Merkezi 1.Etap E-H Blok Çatı Katı No:E57
  İkitelli OSB - Başakşehir / İstanbul

 • +-E-kitap satın aldığımda nasıl okurum?

  babil.com'dan alınan e-kitaplar şuan için  Calibro, Android ve İos uygulamalarımız üzerinden açılabilmektedir.
  İos veya Android cihazınıza mağaza üzerinden "Calibro store" uygulamasını indirdikten sonra satın almış olduğunuz kitapları satın alma listenizden indirip okuyabilirsiniz.

  babil.com dan satın aldığınız e-kitaplar,
  ios veya android cihazlardaki uygulama üzerinde "aldıklarım" sayfasına otomatik olarak gelmektedir. Yapmanız gereken sadece aynı kullanıcı adı ve şifre ile işlem yapmaktır.

  babil.com'dan alınan e-kitaplar bilgisayar ve benzeri cihazlara indirilemez, Dolayısıyla farklı cihazlar üzerinde de okunamaz. (Calibro uygulaması hariç)
  Bir elektronik kitap ancak 5 farklı cihaz üzerine indirilebilmektedir. 6. bir cihaza indirmek istediğinizde satın alma uyarısı ile karşılacaksınızdır.
 • +-babil.com Müşteri Hizmetlerine nasıl ve ne zaman ulaşabilirim?

  Müşteri Hizmetleri’nden üyelik hakkında, sipariş öncesi ve sonrası tüm konularda yardım alabilirsiniz. Ancak bireysel ya da kurumsal tüm siparişleri sitemize ücretsiz üye olarak sizin oluşturmanız gerekmektedir.

  Müşteri Hizmetleri ile hafta içi her gün 09:00-18:00 saatleri arasında; destek@babil.com e-posta adresinden ya da 0850 288 42 40 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

 • +-Kampanyalı ürünlerden toplu alım yapabilir miyim?

  babil.com'da zaman zaman bazı ürünlere yapılan özel kampanyalar bulunmaktadır.
  Bu kampanya ile seçilen ürünlere özel iskontolar uygulanmakta ve çok uygun fiyatlara satışa sunulmaktadır.
  Bu kampanyanın tek bir şartı bulunmaktadır. Kampanyalı ürünün bir müşteri tarafından en fazla 1 adet satın alınabilmesi koşulu.
  babil.com olarak bu kampanyaları direkt olarak son kullanıcılara yapmak ve faydalanabilecek maksimum kişiye ulaşabilmek arzusundayız.
  Bu sebepten dolayı, Aynı kişinin ilgili ürünü 1 adetten fazla satın almak istemesi durumunda, babil.com bilgi verilmeksizin siparişi iptal etme hakkına sahiptir.
  Bu kampanya sürecine dahil edilen kitapların sepete eklenmesi durumunda, babil.com da bulunan mevcut diğer kampanyaların kullanımı devre dışı bırakılmaktadır.
 • +-BKM Express İle Nasıl Alışveriş Yapabilirim?

  BKM Express hızlı ve kolay bir ödeme sistemidir. BKM Express ile internet üzerinden kart bilginizi
  paylaşmadan alışveriş yapabilirsiniz.

  Kart sahibiyseniz BKM Express'e herhangi bir ücret ödemeden kaydolabilir, kart bilgilerinizi internette paylaşmadan alışveriş yapabilirsiniz. Ayrıca BKM Express'in iPhone ve Android uygulamalarını kullanarak para da gönderebilirsiniz.

  BKM Express kullanarak ödeme yapabilmek için,
  babil.com ödeme sayfasında "BKM Express" ödeme yöntemini seçerek, BKM Express sitesine üye olurken kullandığınız kullanıcı adı ve şifreniz ile uygulamaya giriş yapabilir ya da yeni bir kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. Ardından gelen ekranda size en uygun ödeme seçeneklerinden birini seçerek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.
 • +-babil.com dan aldığım sanal kartlar bana nasıl ulaştırılır?

  babil.com üzerinden satın almış olduğunuz hediye çekleri, sinema biletleri ve bakiye kartları gibi ürünler, satın alma işlemeni yaptıktan sonra yarım saat içerisinde tarafınıza mail olarak gönderilmektedir.
  Bu sanal ürünler hediye çeki halinde kargo ile gönderilmemektedir. Sipariş aşamasında sizden istenilen adres bilgisi adınıza düzenlenecek olan fatura için gereklidir.
 • +-Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun

  Birinci Kısım- Amaç,Kapsam,Tanımlar

  Madde 1 - Amaç
  Madde 2 - Kapsam
  Madde 3 - Tanımlar

  İkinci Kısım - Tüketicinin Korunması
  ve Aydınlatılması

  Madde
  4 - Ayıplı Mal ve Hizmetler
  Madde  5 - Satıştan Kaçınma
  Madde  6 - Taksitli Satışlar
  Madde  7 - Kampanyalı Satışlar
  Madde  8 - Kapıdan Satışlar
  Madde  9 - Kapıdan Satışlarda
  Satıcının Yükümlülüğü
  Madde 10 - Tüketici Kredisi
  Madde 11 - Süreli Yayınlar
  Madde 12 - Etiket
  Madde 13 - Garanti Belgesi
  Madde 14 - Tanıtma ve Kullanma Kılavuzu
  Madde 15 - Servis Hizmetleri
  Madde 16 - Ticari Reklam ve İlanlar
  Madde 17 - Reklam Kurulu
  Madde 18 - Zararlı ve Tehlikeli
  Mal ve Hizmetler
  Madde 19 - Kalite Denetimi
  Madde 20 - Tüketicinin Eğitilmesi

  Üçüncü Kısım - Tüketici
  Kuruluşları

  Madde 21 - Tüketici Konseyi
  Madde 22 - Tüketici Sorunları Hakem
  Heyeti

  Dördüncü Kısım- Yargılamaya
  ve Cezaya İlişkin Hükümler

  Madde 23 - Tüketici Mahkemeleri
  Madde 24 - Üretimin, Satışın Durdurulması
  ve Malın Toplatılması
  Madde 25 - Ceza Hükümleri
  Madde 26 - Cezalarda Yetki, İtiraz
  ve Zamanaşımı

  Beşinci Kısım- Çeşitli
  Hükümler

  Madde 27 - Denetim
  Madde 28 - Laboratuvar
  Madde 29 - Ödenek
  Madde 30 - Diğer Hükümler
  Madde 31 - Yönetmelikler ve Düzenlemeler
  Madde 32 - Kaldırılan Hükümler
  Madde 33 - Yürürlük
  Madde 34 - Yürütme
  r
  BİRİNCİ KISIM - Amaç,Kapsam,Tanımla
  Madde
  1 - Amaç
  Bu Kanunun amacı, ekonominin gereklerine ve kamu yararına uygun
  olarak tüketicinin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını
  koruyucu, aydınlatıcı, eğitici, zararlarını tazmin edici, çevresel
  tehlikelerden korunmasını sağlayıcı önlemleri almak ve tüketicilerin
  kendilerini koruyucu girişimlerini özendirmek ve bu konudaki politikaların
  oluşturulmasında gönüllü örgütlenmeleri teşvik etmeye ilişkin hususları
  düzenlemektir.

  Madde 2 - Kapsam
  Bu Kanun, 1 inci maddede belirtilen amaçlarla mal ve hizmet piyasalarında
  tüketicinin taraflardan birini oluşturduğu her türlü hukuki işlemi
  kapsar.

  Madde 3 - Tanımlar
  Bu Kanunun uygulanmasında;
  a) Bakanlık: Sanayi ve Ticaret Bakanlığını,
  b) Bakan: Sanayi ve Ticaret Bakanını,
  c) Mal: Ticaret konusu taşınır eşyayı,
  d) Hizmet: Bir ücret yada menfaat karşılığında yapılan bedeni ve/veya
  fikri faaliyetleri,
  e) Standart: Türk Standartını,
  f) Tüketici: Bir mal veya hizmeti özel amaçlarla satın alarak nihai
  olarak kullanan veya tüketen gerçek veya tüzel kişiyi,
  g) Satıcı: Kamu kurum ve kuruluşları da dahil olmak üzere tüketciye
  mal ve hizmet sunan gerçek veya tüzel kişileri,
  h) İmalatçı-Üretici: Kamu kurum ve kuruluşları da dahil olmak üzere
  tüketiciye sunulmuş olan mal veya hizmetleri ya da bu mal veya hizmetlerin
  hammaddelerini yahut ara mallarını üretenleri,
  i) Tüketici Örgütleri: Tüketicinin korunması amacıyla kurulan dernek,
  vakıf ve tüketim kooperatiflerini, İfade eder.

  İKİNCİ KISIM - Tüketicinin Korunması ve Aydınlatılması

  Madde 4 - Ayıplı Mal ve Hizmetler

  Ambalajında, etiketinde,tanıtma ve kullanma kılavuzunda yer alan
  veya satıcı tarafından vaadedilen veya standartında tespit edilen
  nitelik ve/veya niceliğine aykırı olan ya da tahsis veya kullanım
  amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları
  azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler
  içeren mal veya hizmetler, ayıplı mal veya ayıplı hizmet olarak
  kabul edilir.
  Satın alınan malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde; tüketici,
  malı teslim aldığı tarihten itibaren 15 gün içerisinde bu malları
  satıcı firmaya geri vererek değiştirilmesini veya ödediği bedelin
  iadesini veya ayıbın neden olduğu değer kaybının bedelden indirimini
  ya da ücretsiz olarak tamirini talep edebilir.Tüketici bu taleplerden
  herhangi birisini tercihte serbesttir. Satıcı tüketicinin tercih
  ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.Ayıplı maldan ve/veya
  ayıplı malın neden olduğu her türlü zarardan dolayı tüketiciye karşı
  satıcı, bayi, acenta, imalatçı-üretici ve ithalatçı, müştereken
  ve müteselsilen sorumludurlar.Satılan malın ayıplı olduğunun bilinmemesi
  bu sorumluluğu ortadan kaldırmaz.
  Satılan malın ayıbı gizli nitelikte ise veya ayıp tüketiciden hile
  ile gizlenmişse, satıcı 15 gün içerisinde kendisine başvurulmadığını
  öne sürerek sorumluluktan kurtulamaz.
  Satıcı daha uzun bir süre için garanti vermemiş ise, ayıplı maldan
  ve ayıplı malın neden olduğu her türlü zararlardan dolayı açılacak
  davalar, ayıp daha sonra ortaya çıkmış olsa bile malın tüketiciye
  teslimi tarihinden itibaren 2 yıllık zaman aşımına tabidir. Ancak
  satıcı, satılan malın ayıbını tüketiciden hile ile gizlemiş ise,
  2 yıllık zaman aşımı süresinden yararlanamaz.
  Ayıplı hizmetler hakkında da yukarıdaki hükümler uygulanır. Ayıplı
  hizmetin yeniden görülmesi imkansızlaşmıssa veya amaca aykırı sonuçlar
  doğuracak nitelikte ise, bedel iadesinde tüketicinin ayıplı hizmetten
  sağladığı fayda kadar indirim yapılır.
  Ayıplı olduğu bilinerek satın alınan mal ve hizmetler hakkında yukarıdaki
  hükümler uygulanmaz.
  Satışa sunulacak kullanılmış, tamir edilmiş veya ayıplı mal üzerine
  veya ambalajına, imalatçı veya satıcı tarafından alıcının kolaylıkla
  okuyabileceği şekilde "Özürlüdür" ibaresini içeren bir
  etiket konulması zorunludur. Bu durum, tüketiciye verilen fatura,
  fiş veya satış belgesi üzerinde de gösterilir.
  Yalnızca ayıplı mal satan veya işyerinin bir kat ya da reyon gibi
  bir bölümünü sürekli olarak ayıplı mal satışına tahsis etmiş olan
  satıcılara yukarıdaki fıkra hükmü uygulanmaz.

  Madde 5 - Satıştan Kaçınma
  Üzerinde "numunedir" veya "satılık değildir"
  ibaresi bulunmayan bir malın; ticari bir kuruluşun vitrininde, rafında
  veya açıkça görülebilir herhangi bir yerinde teşhir edilmesi, onun
  stokta bulunduğu anlamına gelir.Satıcı teşhir ettiği malların satışından
  kaçınamaz.Satılmadığı halde satılmış gibi gösteremez.
  Hizmetlerin satışından da haklı bir sebep olmaksızın kaçınılamaz.
  Satıcı, bir mal veya hizmetin satışını, o mal veya hizmetin kendisi
  tarafından belirlenen miktar, sayı, ebat veya süresi kadar satın
  alınması ya da başka bir malın veya hizmetin saın alınması koşuluna
  bağlı kılamaz.
  Malın ya da hizmetin belli miktar, sayı, ebat ya da süre koşuluyla
  satılması, teamül, ticari örf veya adetten ise, üçüncü fıkra hükmü
  uygulanmaz.

  Madde 6 - Taksitli Satışlar

  Taksitli satışlarda; tüketici, borçlandığı toplam miktarı önceden
  ödeme hakkına sahiptir.Tüketici aynı zamanda, bir taksit miktarından
  az olmamak şartıyla bir veya birden fazla taksit ödemesinde bulunabilir.Her
  iki durumda da satıcı, ödenen miktara göre gerekli faiz indirimini
  yapmakla yükümlüdür.
  Satıcı, taksitlerden birinin veya birkaçının ödenmemesi halinde
  kalan borcun tümünün ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa,
  bu hak; ancak satıcının bütün edimlerini ifa etmiş olması durumunda
  ve tüketicinin ifa edilmemiş bir ediminin üzerinden en az dört hafta
  geçmiş olması ve satıcının en az bir haftalık bir süre vererek muacceliyet
  uyarısında bulunması koşullarıyla kullanılabilir.Taraflarca belirlenen
  ve tüketiciye yazılı olarak bildirilen mal veya hizmetin toplam
  satış fiyatı hiçbir şekilde arttırılamaz.
  Taksitli satışlarda satıcı, aşağıdaki bilgileri yazılı olarak bildirmek
  ve taraflar arasında aktedilen sözleşmenin bir nüshasını tüketiciye
  vermek zorundadır.
  a) Mal ve hizmetlerin peşin satış fiyatı,
  b) Vadeye göre faiz ile birlikte ödenecek toplam satış fiyatı,
  c) Faiz miktarı, faizin hesaplandığı yıllık oran ve gecikme faiz
  oranı,
  d) Ön ödeme tutarı,
  e) Ödeme planı.

  Madde 7 - Kampanyalı Satışlar

  Gazete, radyo, televizyon ilanı vesair yollarla halka duyurularak
  düzenlenen kampanyalara iştirakçi kabul etmek suretiyle ve malın
  veya hizmetin bilahare teslim edilmesi veya yerine getirilmesi vaadiyle
  yapılan satışlarda, ilan ve taahhüt edilen mal ve hizmetlerin teslimatının
  zamanında yapılmaması, fiyat, nitelik ve miktarında anlaşmalara
  aykırı davranılması durumunda, satıcı, bayi, acenta, temsilci, imalatçı-üretici
  ve ithalatçı müştereken ve müteselsilen sorumludur.
  Kampanyalı satış olarak nitelendirilemeyen ancak, malın veya hizmetin
  bilahere teslim veya yerine gtirilmesi koşuluyla yapılan her türlü
  satışlar da birinci fıkra hükmüne tabidir.
  Kampanyalı satışlarda satıcı, 6 ıncı maddenin üçüncü fıkrasında
  belirtilen bilgilere ek olarak, "kampanya bitiş tarihi"
  ve "malın veya hizmetin teslim veya yerine getirilme tarih
  ve şekli"ne ilişkin bilgileri de yazılı olarak vermekle yükümlüdür.
  Taksitle yapılan kampanyalı satışlarda, 6 ıncı maddenin birinci
  ve ikinci fıkra hükümleri de uygulanır.

  Madde 8 - Kapıdan Satışlar
  Kapıdan satışlar; işyeri, fuar, panayır gibi satış mekanları dışında,
  önceden mutabakat olmaksızın yapılan değeri 1.000.000 Türk Lirasını
  aşan, tecrübe ve muayene koşullu satışlardır.
  Bu tür satışlarda; tüketici, yedi günlük tecrübe ve muayene süresi
  sonuna kadar malı, kabul veya hiçbir gerekçe göstermeden, reddetmekte
  serbesttir.Satıcı almış olduğu bedeli, kıymetli evrakı ve tüketiciyi
  bu hukuki işlemden dolayı borç altına sokan her türlü belgeyi, cayma
  bildiriminin kendisine iadeli taahhütlü mektup ya da noter aracılığı
  ile ulaşması veya bizzat teslim edilmesi tarihinden itibaren 10
  gün içerisinde tüketiciye iade etmekle ve 20 gün içerisinde de malı
  geri almakla yükümlüdür.
  Tüketici, malı kendisine teslim anındaki durumu ile geri vermekle
  ve kullanım sözkonusu ise, kullanma dolayısıyla malın ticari değerindeki
  kaybı tazminle yükümlüdür.Malın tüketicinin zilyedinde bulunması,
  başlıbaşına bir değer azalmasını ifade etmez.
  Mal veya hizmetin iadesi imkansızlaşmış veya iade amaca aykırı hale
  gelmişse tüketici, bu mal veya hizmetten sağladığı fayda kadar bir
  bedeli satıcıya ödemekle yükümlüdür.
  Satıcının mal veya hizmeti işyeri dışında satışa sunması, teamül,
  ticari örf veya adetten ise, bu madde uygulanmaz.
  Taksitle yapılan kapıdan satışlarda, ayrıca 6 ıncı madde hükümleri
  de uygulanır.
  Birinci fıkrada belirtilen 1.000.000 liralık değer, her yılın Ekim
  ayı sonunda Devlet İstatistik Enstitüsü'nün Toptan Eşya Fiyatları
  Endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artışı oranında artar.Bu
  durum, Bakanlıkça her yıl Aralık ayı içinde Resmi Gazetede ilan
  edilir.

  Madde 9 - Kapıdan Satışlarda
  Satıcının Yükümlülüğü
  Kapıdan satışlarda satıcı, hazırladığı sözleşme, fatura veya tesellüm
  makbuzu ile birlikte en az 12 punto siyah koyu harflerle yazılmış
  "Tüketicinin hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin
  ve hiçbir gerekçe göstermeksizin yedi gün içerisinde malı reddederek
  alım-satım işleminden cayma hakkının var olduğunu ve cayma ihbarının
  satıcıya bildirimi tarihinden itibaren on gün içinde de tüketicinin
  vermiş olduğu bedelin, kıymetli evrakın ve tüketiciyi bu hukuki
  işlemden dolayı borç altına sokan her türlü belgenin satıcı tarafından
  iade edileceği"ni bildiren bir belgeyi; sahip olduğu hakların
  kendisine anlatıldığını, cayma hakkını açıklayan belgenin kendisine
  teslim edilip satıcının açık adresinin bildirilmiş olduğunu beyan
  eden ve tüketici tarafından da imzalanmış olan bir tutanak karşılığında
  tüketiciye vermekle yükümlüdür.
  Satıcı tüketiciden almış olduğu imzalı belgeyi bir uyuşmazlık halinde
  mahkemeye ibraz etmekle yükümlüdür.Satıcının bu belgeyiğ ibraz edememesi
  halinde, satıcının bu belgede belirtilmiş olan borçlarını yerine
  getirmemiş olduğu kabul edilir.

  Madde 10 - Tüketici Kredisi

  Tüketicilerin banka veya benzeri finans kurumlarına bir mal veya
  hizmeti satın almak amacıyla tüketici kredisi almak için başvurmaları
  durumunda banka veya finansman kuruluşları ile tüketiciler arasında
  yazılı bir sözleşmenin yapılması ve bu sözleşmenin bir nüshasının
  da tüketiciye verilmesi zorunludur.Taraflar arasında akdedilen sözleşmede
  öngörülen kredi şartları, sözleşme süresi içerisinde tüketici aleyhinde
  değiştirilemez.
  Sözleşmede;
  a) Faizin hesaplandığı yıllık oran,
  b) Ödeme tarihleri, anapara, faiz, fon ve diğer masrafların ayrı
  ayrı belirtildiği ödeme planı,
  c) Tüketici kredisi tutarı,
  d) Faiz ve diğer unsurlarla birlikte toplam borç tutarı,
  e) İstenecek teminatlar,
  f) Gecikme faizi oranı,
  g) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları,
  h) Kredinin vadesinden önce kapatılmasına ilişkin şartlar,
  Aranır.
  Tüketici, banka veya finans kurumlarına borçlandığı toplam miktarı
  önceden ödeyebileceği gibi aynı zamanda vadesi gelmemiş bir ya da
  birden çok taksit ödemesinde de bulunabilir.Her iki durumda da banka
  veya finans kurumları, ödenen miktara göre gerekli faiz, komisyon
  indirimini yapmakla yükümlüdürler.
  Banka veya finans kurumlarının, tüketici kredisini, belirli bir
  mal veya hizmetin satın alınması ya da belirli bir satıcı ile yapılacak
  hukuki işlem koşulu ile vermeleri durumunda bunlar, satılan malın
  ayıbından ötürü tüketiciye karşı satıcı ile müştereken ve müteselsilen
  sorumlu olurlar.

  Madde 11 - Süreli Yayınlar

  Süreli yayınlara abone olan tüketiciler, abonelik sözleşmesinde
  yer alan fiyat ve niteliğe ilişkin koşullara aykırı davranılması
  halinde, abone işlemlerini yapan sorumlu kişiye ya da yayın kurumuna
  isteklerini yazılı olarak bildirmek kaydıyla aboneliklerine tek
  taraflı son verebilirler. Yayıncı, abone ücretinin geri kalan kısmını
  hiçbir kesinti yapmaksızın 15 gün içinde iade etmekle yükümlüdür.
  Tüketicinin aboneliğe son verme isteği; yazılı bildirimin satıcıya
  ulaştığı tarihten itibaren günlük yayınlarda 15 gün, haftalık yayınlarda
  1 ay, aylık yayınlarda 3 ay sonra yürürlüğe girer. Daha uzun süreli
  yayınlarda ise, bildirimden sonraki ilk yayını müteakiben yürürlüğe
  konulur.

  Madde 12 - Etiket
  Ticaret konusu olan ve perakende satışa arz edilen malların veya
  ambalajların yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir, okunabilir
  şekilde o malın menşei, cinsi ve fiyatı hakkında bilgileri içeren
  etiket konulması mümkün olmayan hallerde aynı bilgileri kapsayan
  listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunludur.
  Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listeler de birinci fıkraya
  göre düzenlenerek asılır.
  Bakanlık, etiket ve tarife listelerinin şeklini, içeriğini, usul
  ve esaslarını bir yönetmelikle düzenler.
  Belediyeler, bu madde hükümlerinin uygulanması ve izlenmesine ilişkin
  işleri yürütmekle görevlidirler.


  Madde 13 - Garanti Belgesi

  İthatçı veya imalatçı firmalar ithal ettikleri veya ürettikleri
  sanayi malları için garanti belgesi düzenlemek zorundadırlar. Garanti
  belgesinin tekemmül ettirilerek tüketiciye verilmesi sorumluluğu
  tüketicinin malı satın aldığı satıcı, bayi, acenta ya da temsilciliklere
  aittir. Garanti süresi malın teslim tarihinden başlar ve asgari
  bir yıldır. Garanti belgeleri, satın alınan mala ilişkin faturanın
  tarih ve sayısı ile bandrol ve seri numarasını içermek zorundadır.
  Satıcı; garanti belgesi kapsamındaki malların, garanti süresi içerisinde,
  gerek malzeme ve işçilik gerekse montaj hatalarından dolayı arızalanması
  halinde malı işçilik masrafı, değiştirilen parça bedeli ya da başka
  herhangi bir ad altında hiçbir ücret talep etmeksizin tamir ile
  yükümlüdür.
  Garanti süresi içerisinde sık sık arızalanması sonucu maldan yararlanamamanın
  süreklilik arzetmesi veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması
  hallerinde, tüketici, malın ücretsiz olarak yenisi ile değiştirilmesini
  satıcıdan talep edebilir. Satıcı bu talebi rededemez. Tüketicinin
  bu talebine karşı satıcı, bayi, acenta, imalatçı-üretici ve ithalatçı
  müştereken ve müteselsilen sorumludurlar.
  Tüketicinin malı kullanım kılavuzunda yeralan hususlara aykırı kullanmasından
  kaynaklanan arızalar, iki ve üçüncü fıkra hükümleri kapsamı dışındadır.
  Bakanlık, hangi sanayi mallarının garanti belgesi ile satılmak zorunda
  bulunduğunu ve bu malların arızalarının tamiri için gereken azami
  süreleri Türk Standartları Enstitüsü ile birlikte müştereken tespit
  ve ilanla görevlidir.

  Madde 14 - Tanıtma ve Kullanma
  Kılavuzu
  Sanayi mallarından ithal edilmiş olanların, bakım, onarım ve kullanılmasına
  ait tanıtma ve kullanım kılavuzlarının aslına uygun Türkçe tercümeleriyle,
  yurt içinde üretilenlerin bakım, onarım ve kullanılmasını gösterir
  Türkçe tanıtım ve kullanım kılavuzlarıyla birlikte satılması zorunludur.
  Bakanlık, sanayi mallarından hangilerinin tanıtma ve kullanım kılavuzu
  ile satılmak zorunda bulunduğunu Türk Standartları Enstitüsü ile
  birlikte tespit ve ilanla görevlidir.

  Madde 15 - Servis Hizmetleri
  İthalatçı ve imalatçılar sattıkları sanayi malları için o malın
  Bakanlıkça tespit ve ilan edilen kullanım ömrü süresince, bakım,
  onarım ve servis hizmetlerini yürütecekleri istasyonları kurmak
  ve yeterli sayıda teknisyen kadrosu ile yedek parça stoku bulundurmak
  zorundadırlar.
  Bakanlık, hangi mallar için servis istasyonları kurulmasının zorunlu
  olduğu ile servis istasyonlarının kuruluş ve işleyişine dair usul
  ve esasları Türk Standartları Enstitüsü ile müştereken tespit ve
  ilanla görevlidir.

  Madde 16 - Ticari Reklam ve İlanlar
  Ticari reklam ve ilanların yasalara ve genel ahlaka uygun, dürüst
  ve doğru olmaları esastır.
  Tüketici aldatıcı, yanıltıcı veya onun tecrübe ve bilgi noksanlıklarını
  istismar edici, tüketicinin can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürücü,
  şiddet hareketlerini ve suç işlemeye özendirici, kamu sağlığını
  bozucu, hastaları, yaşlıları, çocukları ve özürlüleri istismar edici
  reklam ve ilanlar yapılmaz.

  Madde 17 - Reklam Kurulu
  Ticari reklam ve ilanlarda uyulması gereken ilkeleri belirlemek,
  bu ilkeler çerçevesinde ticari reklam ve ilanları incelemek ve inceleme
  sonucuna göre 16 ncı madde hükümlerine aykırı hareket edenleri cezalandırmak,
  sözkonusu reklam ve ilanları durdurmak ve/veya aynı yöntemle düzenlemek
  hususlarında Bakanlığa öneride bulunmakla görevli bir Reklam Kurulu
  kurulmuştur.
  Reklam Kurulu, ticari reklam ve ilanlarda uyulması gereken ilkeleri
  belirlemede; ülke koşullarının yanısıra, reklamcılık alanında evrensel
  kabul görmüş tanım ve kuralları da dikkate alır.
  Başkanlığı, Bakanın görevlendireceği ilgili Genel Müdür tarafından
  yürütülen Reklam Kurulu;
  a) Bakanlıkça, yükseköğretim görmüş ve iktisat, maliye, hukuk ve
  işletmecilik dallarından birinde veya birkaçında en az 10 yıllık
  tecrübesi bulunan kişiler arasından görevlendirilecek bir üye,
  b) Adalet Bakanlığı'nca bu Bakanlıkta idari görevlerde çalışan hakimler
  arasından görevlendirilecek bir üye,
  c) Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu'nca görevlendirilecek bir üye,

  d) Yükseköğretim Kurulunun reklamcılık alanında uzman üniversite
  öğretim elemanları arasından seçeceği bir üye,
  e) Türk Tabibleri Birliği Merkez Konseyi'nin görevlendireceği bir
  üye,
  f) Türkiye Barolar Birliğinin görevlendireceği bir üye,
  g) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin görevlendireceği bir üye,

  h) Ankara, İstanbul ve İzmir Gazeteciler Cemiyetlerinin kendi aralarından
  seçeceği bir üye,
  i) Reklamcılar derneklerinin veya varsa üst kuruluşlarının seçeceği
  bir üye,
  j) Tüketici Konseyinin Konseye katılan tüketici örgütü temsilcileri
  arasından seçeceği bir üye,
  k) Türkiye Ziraat Odaları Birliğinin görevlendireceği bir üye,
  l) Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonunun görevlendireceği
  bir üye,
  m) Türk Standartları Enstitüsünden bir üye,
  n) Diyanet İşleri Başkanlığından bir üye,
  o) Mühendis Odaları Birliğinden bir üye,
  p) İşçi Konfederasyonlarından iki üye,
  Olmak üzere onyedi üyeden oluşur.
  Kurul üyelerinin görev süreleri üç yıldır.Süresi bitenler yeniden
  görevlendirilebilir veya seçilebilir.Üyelikler herhangi bir sebeple
  boşaldığı takdirde boşalan yerlere üçüncü fıkra esasları dahilinde
  bir ay içerisinde görevlendirme veya seçim yapılır.
  Kurul ayda en az bir defa veya ihtiyaç duyulduğu herzaman Başkanın
  çağrısı üzerine toplanır.
  Kurul, Başkan dahil en az dokuz üyenin hazır bulunması ile toplanır
  ve toplantıya katılanların çoğunluğu ile karar verir.
  Kurul, gerekli görülen hallerde sürekli ve geçici olarak görev yapmak
  üzere özel ihtisas komisyonları kurabilir.Kurulun bu komisyonlarda
  görev yapmasını uygun göreceği kamu personeli, ilgili kamu kuruluşlarınca
  görevlendirilir.
  Kurul üyeleri ile özel ihtisas komisyonu üyelerinden kamu görevlisi
  olanlara verilecek huzur hakkı ve kamu görevlisi olmayan kurul üyelerine
  ödenecek huzur ücreti Bakanlıkça belirlenir.
  Kurulun sekretaerya hizmetleri Bakanlık tarafından yerine getirilir.
  Reklam kurulunun görevleri, kuruluş, çalışma usul ve esasları ile
  sekreterya hizmetlerinin ne suretle yerine getirileceği Bakanlık
  tarafından çıkarılacak bir yönetmelikle belirlenir.

  Madde 18 - Zararlı ve Tehlikeli Mal ve Hizmetler
  Tüketicinin kullanımına sunulan mal ve hizmetlerin kişi ve çevre
  sağlığına zararlı veya tehlikeli olabilmesi durumunda, bu malların
  emniyetle kullanılabilmesi için üzerine veya ekli kullanım kılavuzlarına,
  bu durumla ilgili açıklayıcı bilgi ve uyarılar, açıkça görülecek
  ve okunacak şekilde konulur veya yazılır. Bakanlık, hangi mal ve
  hizmetlerin açıklayıcı bilgi ve uyarıları taşıması gerektiğini ve
  bu bilgi ve uyarıların şeklini ve yerini Türk Standartları Enstitüsü
  ile birlikte tespit ve ilanla görevlidir.

  Madde 19 - Kalite Denetimi
  Bakanlık, tüketicinin can ve mal güvenliği ile fizik ve çevre sağlığına
  ve bu konularda bilgilendirilmesine ilişkin, standartına göre veya
  standartı yoksa standarda esas teşkil etmek üzere belirlenecek özelliklere
  göre yapılacak kalite denetimi ile mal, hizmet ve tesislerin belgelendirilmesi
  hakkındaki usul ve esasları, Türk Standartları Enstitüsünün görüşünü
  alarak tespit ve ilanla görevlidir.
  Ancak 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca Turizm Bakanlığından
  belgeli ve belgelendirilecek tesisler bu uygulamadan muaftır.

  Madde 20 - Tüketicinin Eğitilmesi
  Tüketicinin eğitilmesi konusunda her derecedeki okulların ders programlarına
  Milli Eğitim Bakanlığınca gerekli ilaveler yapılır.
  Tüketicinin eğitilmesi ve aydınlatılması için kitap, mecmua ve broşür
  çıkarılmasına ve tüketicinin bilinçlendirilmesi için radyo ve televizyonlarda
  programlar düzenlenmesine ilişkin usul ve esaslar, Tüketici Konseyinin
  önerisi ile Bakanlıkça tespit ve ilan olunur.

  ÜÇÜNCÜ KISIM - Tüketici Kuruluşları

  Madde 21 - Tüketici Konseyi
  Tüketicinin sorunlarının, ihtiyaçlarının ve çıkarlarının korunmasına
  ilişkin gerekli tedbirleri araştırmak, sorunların tüketici lehine
  çözülmesi için alınacak tedbirlerle, bu Kanunun uygulanmasına yönelik
  tedbirlere dair görüşleri ilgili mercilere iletmek amacıyla, Bakanlığın
  koordinatörlüğünde bir "Tüketici Konseyi" kurulur. Tüketici
  Konseyi, Bakanın veya görevlendireceği bir bakanlık görevlisinin
  başkanlığında, Adalet, İçişleri, Maliye, Milli Eğitim, Sağlık, Ulaştırma,
  Tarım ve Köyişleri, Turizm ve Çevre Bakanlıkları ile Devlet Planlama
  Teşkilatı Müsteşarlığı, Hazine Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı,
  Devlet İstatistik Enstitüsü Başkanlığı, Türk Standartları Enstitüsü
  Başkanlığı, Milli Prodüktivite Merkezi, Diyanet İşleri Başkanlığı,
  Türk Belediyecilik Derneği, İşçi Sendikaları Konfederasyonları,
  Türkiye Milli Kooperatifler Birliği, Yüksek Öğretim Kurulu, Türkiye
  Barolar Birliği, Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği, Türk Eczacılar
  Birliği, Türk Tabibler Birliği, Türkiye Ziraat Odaları Birliği,
  Milli Kalite Konseyi, Ahilik Araştırma ve Kültür Vakfı ve Tüketici
  Örgütleri temsilcilerinden oluşur.
  Tüketici Konseyini oluşturan kurum ve kuruluşların temsilcilerinin
  sayı ve nitelikleri ile Tüketici Konseyine katılabilmek için tüketici
  örgütlerinin sahip olmaları gereken asgari üye sayısı ve bu örgütlerin
  Tüketici Konseyine göderecekleri temsilci sayısı Bakanlıkça belirlenir.Ancak,
  kamu kurum ve kuruluşlarından gelen temsilcilerin sayısı, hiçbir
  şekilde Tüketici Konseyinin toplam üye sayısının %50'sinden fazla
  olamaz.Tüketici Konseyi yılda enaz birkez toplanır.
  Tüketici Konseyinin çalışma usul ve esasları ile diğer hususlar
  Bakanlıkça çıkarılacak bir yönetmelikle düzenlenir.

  Madde 22 - Tüketici Sorunları Hakem Heyeti
  Bakanlık, il ve ilçe merkezlerinde, tüketiciler ile satıcılar arasında
  çıkan uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla belediyelerle koordineli
  olarak, en az bir "tüketici sorunları hakem heyeti" oluşturmakla
  görevlidir.
  Başkanlığı Sanayii ve Ticaret İl Müdürü veya görevlendireceği bir
  memur tarafından yürütülen tüketici sorunları hakem heyeti; belediye
  başkanının konunun uzmanı belediye personeli arasından görevlendireceği
  bir üye, baronun mensupları arasından görevlendireceği bir üye,
  ticaret ve sanayi odası ile esnaf ve sanatkar odalarının görevlendireceği
  bir üye ve tüketici örgütlerinin seçeceği bir üye olmak üzre başkan
  dahil 5 üyeden oluşur. Ticaret ve Sanayi Odası ya da ayrı ayrı kurulduğu
  yerlerde ticaret odası ile esnaf ve sanatkar odalarının görevlendireceği
  üye, uyuşmazlığın satıcı tarafını oluşturan kişinin tacir veya esnaf
  ve sanatkar olup olmamasına göre ilgili odaca görevlendirilir.
  Bakanlık taşra teşkilatının bulunmadığı il ve ilçelerde tüketici
  sorunları hakem heyetinin başkanlığı en büyük mülki amir ya da görevlendireceği
  bir memur tarafından yürütülür.Tüketici sorunları hakem heyetinin
  oluşumunun sağlanamadığı yerlerde noksan üyelikler, belediye meclislerince
  re'sen doldurulur.
  Tüketici sorunları hakem heyetlerinin vereceği kararlar, tüketici
  mahkemelerinde delil olarak ileri sürülebilir.Uyuşmazlık konusu
  mal veya hizmet bedelinin 5.000.000 Tl'yi aşmadığı hallerde, bu
  heyetlerce verilmiş bir karar olmaksızın tüketici mahkemelerine
  başvurulamaz.Bu parasal sınır, her yıl 8 inci maddenin son fıkrasında
  gösterilen usul çerçevesinde yeniden belirlenir.
  25 inci maddede cezai yaptırıma bağlanmış hususlara ilişkin uyuşmazlıklar,
  tüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetki kapsamı dışındadır.
  Tüketici sorunları hakem heyetlerinin kurulması, çalışması, usul
  ve esasları ile diğer hususlar Bakanlıkça çıkarılacak bir yönetmelikle
  düzenlenir.

  DÖRDÜNCÜ KISIM - Yargılamaya ve Cezaya İlişkin Hükümler

  Madde 23 - Tüketici Mahkemeleri
  Bu Kanunun uygulamasıyla ilgili olarak çıkacak her türlü ihtilaflara
  tüketici mahkemelerinde bakılır.
  Tüketici mahkemelerinin yargı çevresi, Hakimler ve Savcılar Yüksek
  Kurulunca belirlenir.
  Tüketici mahkemeleri nezdinde tüketiciler, tüketici örgütleri ve
  Bakanlıkça açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır.Tüketici
  Mahkemelerinde görülecek davalar Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun
  Yedinci Babı, Dördüncü Faslı hükümlerine göre yürütülür.

  Madde 24 - Üretimin, Satışın Durdurulması ve
  Malın Toplatılması
  Satışa sunulan bir seri malın ayıplı olması durumunda Bakanlık veya
  tüketici örgütleri, ayıplı seri malın üretiminin ve satışının durdurulması
  ve satış amacıyla elinde bulunduranlardan toplatılması için dava
  açabilirler.
  Mahkeme, dava sonunda ayıplı malların toplatılması kararını vermişse;
  ayıplı malın ve ayıbın niteliğine göre bu malların, satıcıya iade
  edilip edilmemesine de karar verir.Ancak, malların toplatılması
  için yapılan her türlü masraf, aleyhine karar verilen kişi tarafından
  ödenmedikçe mallar kendisine iade edilmez.
  Dava konusu malları satış amacıyla elde etmiş olan üçüncü kişilerin
  açacakları rücu davaları da asıl davaya bakan mahkemede görülür.
  Ayıplı malları satın alan tüketicilerin uğradıkları maddi ve manevi
  zararlar nedeniyle tek tek dava açma hakları saklıdır.

  Madde 25 - Ceza Hükümleri
  4 üncü maddenin yedinci fıkrasında, 5 inci maddenin birinci fıkrasına,
  6 ncı maddenin üçüncü fıkrasına, 7 inci maddenin üçüncü fıkrasına,
  9 uncu maddenin birinci fıkrasına, 10 uncu maddenin birinci fıkrasına
  ve 12 inci maddenin bir ve ikinci fıkralarına aykırı hareket edenler
  hakkında 5.000.000 lira para cezası uygulanır.
  8 inci maddenin ikinci fıkrasına, 13 üncü maddenin bir ve ikinci
  fıkralarına, 14 üncü maddenin birinci fıkrasına, 15 inci maddenin
  birinci fıkrasına, 27 inci maddenin ikinci fıkrasına aykırı hareket
  edenler hakkında 10.000.000 lira para cezası uygulanır.
  16 ıncı maddeye aykırı hareket edenler hakkında 200.000.000 lira
  para cezası uygulanır.16 ıncı maddeye aykırılık, ülke düzeyinde
  yayın yapan yazılı, sözlü, görsel vesair araçlar ile gerçekleşmiş
  ise, cezanın on katı uygulanır.Bakanlık ayrıca ticari reklam veya
  ilanın durdurulması ve/veya aynı yöntemle düzeltilmesini ilgililerden
  ister.Bu isteğe rağmen 16 ıncı maddeye aykırılığın devamı halinde,
  Bakanlık ticari reklam veya ilanın durdurulması ve/veya aynı yöntemle
  düzeltilmesi talebi ile tüketici mahkemelerine başvurabilir.
  18 inci ve 19 uncu maddeye aykırı hareket edenler hakkında 100.000.000
  lira para cezası uygulanır. Ayrıca 18 inci madde uyarınca mecburi
  standartına aykırı olarak imal edilen malın, tüketicinin, can ve
  mal güvenliği ve sağlığı ile doğrudan ilginin bulunması ve standartına
  intibak ettirilmesinin imkansız olması hallerinde tüketici mahkemesi,
  doğrudan veya Bakanlığın başvurusu üzerine üretim ve satışın engellenmesi
  için işyerinin kapatılmasına ve malın müsaderesine ve gerektiğinde
  tüketim ve kullanım amacıyla elinde bulunduranlardan toplatılmasına
  karar verebilir. Bu fıkranın uygulandığı hallerde, verilip kesinleşen
  işyeri kapatma karar özetleri, büyük harfle yazılmak suretiyle ve
  kapatma süresi kadar kalmak üzere kapatılan işyerinin göze çarpan
  bir yerine yapıştırılır.Ayrıca karar özeti mahkemece Cumhuriyet
  Başsavcılığına bildirilir ve masrafı daha sonra faillerden alınmak
  üzere Ankara, İstanbul, İzmir'de yayınlanan ve tirajı yüzbinin üzerinde
  bulunan bir veya iki gazetede ve ayrıca varsa suç yerinde yayınlanan
  mahalli bir gazetede derhal ilan edilir.
  Yukarıdaki fıkralarda belirtilen para cezaları, suçun aynı yıl içerisinde
  tekerrürü halinde iki misli olarak uygulanır.Para cezaları her yılın
  başında Türk Ceza Kanununun Ek 2 inci madde hükümleri uyarınca arttırılır.
  Bu Kanunda yazılı fiiller hakkında verilecek idari para cezaları,
  bu fiiller için diğer kanunlarda yazılı cezaların uygulanmasına
  engel olmaz.

  Madde 26 - Cezalarda Yetki, İtiraz ve Zamanaşımı

  25 inci maddenin;
  a) Birinci fıkrasında düzenlenen 12 inci maddenin bir ve ikinci
  fıkralarına aykırılık halinde öngörülen cezalar belediye encümenlerince,

  b) Üçüncü fıkrasında gösterilen cezalar Bakanlık tarafından,
  c) Diğer cezalar o yerin mülki amiri tarafından verilir.
  Bu Kanunda düzenlenen her türlü para cezası, idari niteliktedir.Bu
  cezalara karşı tebliğ tarihinden itibaren en geç yedi gün içerisinde
  yetkili idari mahkemesine itiraz edebilir.İtiraz, idarece verilen
  cezanın yerine getirilmesini durdurmaz ve zaruret görülmeyen hallerde
  evrak üzerinde inceleme yapılarak en kısa sürede sonuçlandırılır.İtiraz
  üzerine idare mahkemesince verilen kararlar kesindir.
  25 inci maddeye göre verilen para cezaları, Amme Alacaklarının Tahsil
  Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre tahsil olunur.
  Bu Kanunda düzenlenen idari para cezalarının verilmesine ilişkin
  cezai zamanaşımı süresi bir yıldır. Zamanaşımı süresi bu Kanunun
  hükümlerine aykırı fiilin işlendiği tarihte başlar.
  Sürekli veya tekrarlanan ihlaller söz konusu ise süre, ihlalin sona
  erdiği ya da en son tekrarlandığı günden itibaren başlar.Karar aleyhine
  yargı yoluna başvurulmuş olması tahsil zamanaşımını keser.
  Cezalar, cezayı vermeye yetkili merci tarafından yedi gün içerisinde
  ilgilinin mensup olduğu meslek kuruluşuna bildirilir.

  BEŞİNCİ KISIM - Çeşitli Hükümler

  Madde 27 - Denetim
  Bu Kanunun uygulanmasında, Bakanlık müfettişleri ve kontrolörleri
  ile Bakanlıkça ve belediyelerce görevlendirilecek personel; fabrika,
  mağaza, dükkan, ticarethane, depo, ambar gibi her türlü mal konulan
  ve/veya satılan veya hizmet sunulan yerlerde denetleme, inceleme
  ve araştırma yapmaya yetkilidirler.
  Bu Kanunun kapsamına giren hususlarda yetkili ve görevli kişi ve
  kuruluşlara her türlü bilgi ve belgelerin doğru olarak gösterilmesi
  ve asıl ve onaylı kopyalarının verilmesi zorunludur.

  Madde 28 - Laboratuvar
  Bakanlık, bu Kanunun uygulanması için labaratuvarlar kurabilir veya
  Bakanlıkların kurulu bulunan labaratuvarlarından istifade edebilir;
  kalite kontrolü yapacak resmi ve özel kuruluş labaratuvarlarında
  bulunması gereken asgari teknik özellikleri ilgili bakanlıklar ile
  müştereken tespit ve ilanla görevlidir.
  Bakanlıkça yapılan denetimler sırasında alınan numunelerin tahlilleri
  resmi veya özel kuruluş labaratuvarlarında yaptırılabilir.Tahlil
  sonuçlarının standartına aykırı çıkması halinde, buna ilişkin tüm
  giderler üretici kişi veya kuruluş tarafından ödenir. Bu giderler,
  Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Kanun hükümlerine göre tahsil olunur.


  Madde 29 - Ödenek
  Bu Kanunla kurulan Tüketici Konseyi, tüketici sorunları hakem heyetleri
  ve Reklam Kurulunun kuruluş ve çalışmalarına ilişkin masraflar ile
  sair harcamalar, Bakanlık bütçesine konulacak ödenekten karşılanır.
  Yeni kurulacak ve sermayeleri en az yüzmilyon Lira ve daha yukarıda
  olan anonim ve limited şirket statüsündeki tüm ortaklıkların sermayelerinin
  ve sermaye artırımı halinde artan kısmın binde ikisi nisbetinde
  yapılacak ödemeler, TC Merkez Bankası nezdinde açılacak bir hesapta
  toplanır.Bu hesapta toplanan paraların yüzde beşi bu Kanunun uygulanmasında
  görev alan kuruluşlar tarafından, yüzde doksan beşi ise 4054 sayılı
  Kanunla kurulan "Rekabet Kurumu" tarafından kullanılır.


  Madde 30 - Diğer Hükümler
  Bu Kanunda hüküm bulunmayan hallerde genel hükümler uygulanır.

  Madde 31 - Yönetmelikler ve Düzenlemeler
  Bu Kanunda öngörülen yönetmelikler, Kanunun yayımı tarihinden itibaren
  bir yıl içerisinde ilgili kamu kuruluşları, mesleki üst kuruluşlar
  ve tüketici örgütlerinin görüşleri alınarak Bakanlıkça çıkarılır.Bakanlık,
  bu Kanunun uygulamasıyla ilgili olarak mevzuat çerçevesinde gerekli
  tedbirleri almaya ve düzenlemeleri yapmaya yetkilidir.

  Madde 32 - Kaldırılan Hükümler
  3489 sayılı Pazarlıksız Satış Mecburiyetine Dair Kanun, 632 sayılı
  İthal veya Yurt İçinde İmal Edilen Taşıt Araçları, Motor, Makina
  Alet ve Cihazların Tanıtmalık ile Birlikte Satışı Hakkında Kanun
  yürürlükten kaldırılmıştır.
  GEÇİCİ MADDE 1
  Tüketici mahkemeleri kuruluncaya kadar bu mahkemelerde görülmesi
  gereken davalara bakacak mahkemeleri, Hakimler ve Savcılar Yüksek
  Kurulu belirler.

  Madde 33 - Yürürlük
  Bu Kanun yayımı tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe girer.

  Madde 34 - Yürütme
  Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
 • +-Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik

  Amaç Madde 1- Bu Yönetmeliğin amacı, mesafeli sözleşmeler hakkında uygulama usul ve esaslarını düzenlemektir.

  Kapsam Madde 2- Bu Yönetmelik, yazılı, görsel ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan, malın veya hizmetin tüketiciye anında veya sonradan teslimi veya ifası kararlaştırılan sözleşmelere uygulanır.

  Dayanak Madde 3- Bu Yönetmelik, 23/2/1995 tarihli ve 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 31 inci ve bu Kanuna 4822 sayılı Kanunla eklenen 9/A maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

  Tanımlar Madde 4- Bu Yönetmeliğin uygulanmasında; a) Bakanlık: Sanayi ve Ticaret Bakanlığını, b) Bakan: Sanayi ve Ticaret Bakanını, c) Mal: Alış-verişe konu olan taşınır eşyayı, konut ve tatil amaçlı taşınmaz malları ve elektronik ortamda kullanılmak üzere hazırlanan yazılım, ses, görüntü ve benzeri gayri maddi malları, d) Hizmet: Bir ücret veya menfaat karşılığında yapılan mal sağlama dışındaki her türlü faaliyeti, e) Satıcı: Kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye mal sunan gerçek veya tüzel kişileri, f) Sağlayıcı: Kamu tüzel kişileri de dahil olmak üzere ticari veya mesleki faaliyetleri kapsamında tüketiciye hizmet sunan gerçek veya tüzel kişileri, g) Tüketici: Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiyi, h) Kredi veren: Mevzuatları gereği tüketicilere nakit kredi vermeye yetkili olan banka, özel finans kuruluşu ve finansman şirketlerini, ı) Mesafeli Sözleşme: Yazılı, görsel, telefon ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan ve malın veya hizmetin tüketiciye anında veya sonradan teslimi veya ifası kararlaştırılan sözleşmeleri, ifade eder. Ön Bilgiler

  Madde 5- Mesafeli sözleşmenin akdinden önce aşağıdaki bilgilerin tüketiciye verilmesi zorunludur. a) Satıcı veya sağlayıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgileri, b) Sözleşme konusu mal ya da hizmetin temel özellikleri, c) Sözleşme konusu mal ya da hizmetin tüm vergiler dahil satış fiyatı, d) Satıcı veya sağlayıcının fiyat dahil tüm vaatlerinin geçerlilik süresi, e) Tüketicinin ödemelerinin nasıl yapılacağına dair bilgiler, f) Teslimat ve ifanın nasıl yapılacağına ve varsa buna ilişkin masrafların tutarı ve kimin tarafından karşılanacağına dair bilgiler, g) Cayma hakkı ve bu hakkın nasıl kullanılacağına dair bilgiler, h) Tüketiciye bir maliyeti varsa kullanılan iletişim yollarının ücreti, ı) Sözleşme konusu mal ya da hizmetin, teslim ve ifa tarihlerine ilişkin program, j) Tüketicinin talep ve şikayetlerini iletebileceği satıcı veya sağlayıcının açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgileri. Ön Bilgilerin Doğruluğunun Yazılı Olarak Kanıtlanması

  Madde 6- Tüketici, ön bilgileri doğru ve eksiksiz olarak edindiğini yazılı olarak teyit etmedikçe sözleşme akdedilemez. Elektronik ortamda yapılan sözleşmelerde bu teyit işlemi yine elektronik ortamda yapılır. Tüketici, mallar için sözleşme konusu mal kendisine ulaşmadan, hizmetler için de en geç sözleşmenin ifasından önce ön bilgileri içeren yazılı onayı almalıdır. Sözleşmede Bulunması Gereken Şartlar

  Madde 7- Mesafeli sözleşmenin yazılı olarak yapılması ve bu sözleşmenin bir nüshasının tüketiciye verilmesi zorunludur. Sözleşmede; a) Tüketicinin, satıcı veya sağlayıcının isim, unvan, açık adres, telefon ve varsa diğer erişim bilgileri, b) Sözleşmenin düzenlendiği tarih, c) Malın veya hizmetin teslim veya ifa tarihi ve şekli, d) Teslimat ve ifaya ilişkin masrafların tutarı ve kimin tarafından karşılanacağına dair bilgiler, e) Sözleşme konusu malın veya hizmetin cinsi veya türü, miktarı ve varsa marka ve modeli, f) Malın veya hizmetin Türk Lirası olarak vergiler dahil peşin satış fiyatı, g) Vadeye göre faiz ile birlikte ödenecek Türk Lirası olarak toplam satış fiyatı, h) Faiz miktarı, faizin hesaplandığı yıllık oran ve sözleşmede belirtilen faiz oranının yüzde otuz fazlasını geçmemek üzere gecikme faizi oranı, ı) Peşinat tutarı, j) Ödeme planı, k) Borçlunun temerrüde düşmesinin hukuki sonuçları, yer alır.

  Cayma Hakkı Madde 8- Tüketici; mal satışına ilişkin mesafeli sözleşmelerde, teslim aldığı tarihten itibaren yedi gün içerisinde hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin ve hiçbir gerekçe göstermeksizin malı reddederek sözleşmeden cayma hakkına sahiptir. Hizmet sunumuna ilişkin mesafeli sözleşmelerde ise, bu süre sözleşmenin imzalandığı tarihte başlar. Sözleşmede, hizmetin ifasının 7 günlük süre dolmadan yapılması kararlaştırılmışsa, tüketici ifanın başlayacağı tarihe kadar cayma hakkını kullanabilir. Cayma hakkının kullanımından kaynaklanan masraflar satıcı veya sağlayıcıya aittir. Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler ve tüketiciye anında teslim edilen mallara ilişkin sözleşmeler cayma hakkı ve kullanımına ilişkin hükümlere tabi değildir. Malın teslimi sözleşmeye taraf olan tüketici dışında bir kişiye yapılsa dahi tüketici cayma hakkını kullanabilir. Bu durumda satıcı malı 9 uncu maddenin dördüncü fıkrası hükmü uyarınca üçüncü kişiden teslim alır. Tüketicinin özel istek ve talepleri uyarınca üretilen veya üzerinde değişiklik ya da ilaveler yapılarak kişiye özel hale getirilen mallarda tüketici cayma hakkını kullanamaz. Ayrıca tüketici, niteliği itibariyle iade edilemeyecek, hızla bozulma veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan mallar söz konusu olduğunda cayma hakkını kullanamaz. Bu Yönetmeliğin 6 ncı ve 7 nci maddesindeki koşullardan biri eksik olduğu taktirde satıcı veya sağlayıcı en geç otuz gün içerisinde eksikliği giderir. Bu durumda 7 günlük süre, söz konusu eksikliğin giderildiğine dair bilginin yazılı olarak tüketiciye ulaştırıldığı tarihten itibaren başlar. Tüketicinin ödediği bedel kısmen veya tamamen satıcı veya sağlayıcı tarafından ya da satıcı veya sağlayıcı ile kredi veren arasındaki anlaşmaya dayanılarak karşılanıyorsa, cayma hakkının kullanılması halinde, kredi sözleşmesi de hiçbir tazminat veya cezai şart tutarını ödeme yükümlülüğü söz konusu olmaksızın kendiliğinden sona erer. Ancak bunun için, cayma bildiriminin kredi verene de yazılı olarak iletilmesi gerekir.

  Satıcı ve Sağlayıcının Yükümlülüğü Madde 9- Satıcı veya sağlayıcı tüketicinin siparişi kendisine ulaştırdığı andan itibaren en geç otuz gün içerisinde edimini yerine getirmekle yükümlüdür. Bu süre tüketiciye daha önceden yazılı olarak bildirilmek koşuluyla en fazla on gün uzatılabilir. Satıcı veya sağlayıcı, tüketicinin cayma bildiriminin kendisine ulaştığı tarihten itibaren on gün içinde almış olduğu bedeli, kıymetli evrakı ve tüketiciyi borç altına sokan her türlü belgeyi iade etmekle, ayrıca yirmi gün içinde de malı geri almakla yükümlüdür. Satıcı veya sağlayıcı mesafeli sözleşme konusu malın veya hizmetin tüketiciye teslimi veya ifasından önce sözleşmenin bir nüshasını ve ön bilgilerin teyidine ilişkin yazılı onayın bir nüshasını tüketicinin kendi el yazısı ile imzalanmasını sağlayarak teslim eder. Uyuşmazlık halinde ispat külfeti satıcı ve sağlayıcıya aittir. Haklı bir sebebe dayanmak şartıyla satıcı veya sağlayıcı, sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan ve sözleşmede belirtmesi şartıyla, tüketiciye eşit kalite ve fiyatta mal veya hizmet tedarik edebilir. Satıcı veya sağlayıcı, sipariş konusu mal veya hizmetin yerine getirilmesinin imkansızlaştığını ileri sürerek, sözleşme konusu yükümlülüklerini yerine getiremiyorsa, bu durumu, sözleşmeden doğan ifa yükümlülüğünün süresi dolmadan tüketiciye bildirir. Ödemiş olduğu bedel ve borç altına sokan tüm belgeleri 10 gün içinde tüketiciye iade eder.

  Geri Ödeme Madde 10- Mesafeli sözleşmelerde, ödemenin kredi kartı veya benzeri bir ödeme kartı ile yapılması halinde tüketici, kartın kendi rızası dışında ve hukuka aykırı biçimde kullanıldığı gerekçesiyle ödeme işleminin iptal edilmesini talep edebilir. Bu halde, kartı çıkaran kuruluş itirazın kendisine bildirilmesinden itibaren 10 gün içinde ödeme tutarını tüketiciye iade eder.

  Kapsam Dışı Sözleşmeler Madde 11- Bu Yönetmelik hükümleri; a) Banka, sigorta ile ilgili, b) Otomatik satış makineleri vasıtasıyla akdedilen, c) Halka açık jetonlu telefonlar vasıtasıyla akdedilen, d) Açık arttırma yolu ile akdedilen, e) Gıda, içecek ve günlük tüketim için tüketicinin evine veya işyerine düzenli olarak sağlanan malların tedariki ile ilgili, f) Sağlayıcının üstlendiği, barınma, ulaşım, yemek tedariki, sportif ve kültürel faaliyetler ve eğlence hizmetlerini özel bir günde veya sürede tedarik etmesine ilişkin hükümler içeren, sözleşmelere uygulanmaz.

  Yürürlük Madde 12- Bu Yönetmelik 14/6/2003 tarihinde yürürlüğe girer.

  Yürütme Madde 13- Bu Yönetmelik hükümlerini Sanayi ve Ticaret Bakanı yürütür.