AİHM ve Yargıtay Kararları ve Yorumlarıyla Ceza Davalarında Avukatlık Rehberi

AİHM ve Yargıtay Kararları ve Yorumlarıyla Ceza Davalarında Avukatlık Rehberi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Avukatların ceza soruşturma ve kovuşturmalarında karşılaştığı sorunların çözümü belli bir araştırma sonucunda mümkün olabilmektedir. Bununla birlikte sorunların çözümü, müdafi ya da mağdur vekili avukatın hemen yanında, Yargıtay ve İnsan Hakları Mahkemesi kararlarıyla açıklanmış ve yorumlanmış bir el kitabı kadar yakın ise, bu çoğu zaman önemli bir ihtiyacın karşılanması anlamına gelmektedir.


Zira, soruşturma evresinde sorunun hemen o anda çözümü, hak sahibi olan mağdur ya da şüphelinin en önemli gereksinimidir. Bazen, gerektiği anda çözülmeyen sorun önemli hak kayıplarına neden olabilmektedir. İşte biz kitabımızda, Yargıtay Ceza Genel Kurulunun ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin, avukatların her aşamada karşılaştığı sorunlara ilişkin kararlarını bulup derlemek suretiyle, özellikle yeni mesleğe başlamış ya da ceza avukatlığı yapan avukat meslektaşlarımıza bir ufuk açmak istedik.


Kitapta vekalet ücretinin hangi durumlarda hak edileceğinden, hakimin ya da savcının reddi zorunlu müdafilik ve müdafi seçimi, süresi geçen başvurularda eski hale getirme, zorunlu müdafilikten çekilme ve geçerlilik zamanı vb. gibi -içindekiler- bölümünden ya da kavram dizininden de takip edilebilecek, yargısal faaliyet ve ihtilaf konusu olmuş birçok sorunun çözümü sizlerle paylaşılmıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin ülkemizden yapılan başvurularda avukatlarla ilgili ya da savunmayı ilgilendiren hususlardaki düşünceleri araştırılmış, tekrara kaçmamak koşuluyla ilgili bölümlerde bu kararlara yer verilmiştir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.