Albayım Beni Nezahat ile Evlendir
% 19indirim

Albayım Beni Nezahat ile Evlendir

  • 12,50 TL10,12 TL

    hopi kampanyası
    0,51 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Sende bu ad oldukça istersen sıfır numara kel, istersen at kuyruklu olurum. İnce bıyıklı, tek dişi altın olurum. Meftun olurum, meczup olurum. Uzaklara bakarım, çıtımı çıkarmam. Nasıl söyleyeceğimi bilmem, susarım. Susmak üzerine konuşmak gerekse, beni çağırırlar, oturur susarım. Dolmabahçe saat kulesiyle, Çırağan Sarayı ile konuşurum.


Duvarlara yazılar yazarım gizli gizli: ‘Albayım beni Nezahat ile evlendir’. Bahtının rüzgârına kapılmış giden bir adam, Kahraman’ın El Kitabı’nda denenmiş ama foslamış olanı başarmaya takıyor kafayı. Kalbini dinliyor, yönünü seçiyor ve yürüyor... İlhami Algör, küçük ve meraklı adımlarla dolaşıyor edebiyat şehrinde. Ateş böceklerini kozasından çıkarıyor, bir kadere bir romana. Albayım Beni Nezahat ile Evlendir, hayat hakkında fikri olmayanlara yazılmış kafası karışık bir hikâye. Mesele nedir?


İkircikli Biricik

İkircikli Biricik

İlhami Algör

14,18 TL
Kalfa ile Kıralıça

Kalfa ile Kıralıça

İlhami Algör

11,34 TL
Müzeyyen ile Nezahat

Müzeyyen ile Nezahat

İlhami Algör

11,99 TL
Ma Sekerdo Kardaş?

Ma Sekerdo Kardaş?

İlhami Algör

8,1 TL
Kalfa İle Kıralıça

Kalfa İle Kıralıça

İlhami Algör

14,25 TL
Karabakal Ötüyor

Karabakal Ötüyor

İlhami Algör

5,62 TL

İlhami Algör, Albayım Beni Nezahat İle Evlendir eserinde ele aldığı karakterler ile okurlarına sakin bir İstanbul gezisi yaptırıyor. Ayrıca romanda bilinç akışı arayan okurlar için kesinlikle tavsiye edilebilecek bir eserdir.

İlhami Algör, Albayım Beni Nezahat İle Evlendir eserinde aslında büyük bir toplumsal sorun olan ama kimsenin dillendirmeye cesaret edemediği erkeğin kişiliksizleştirilmesi sorununu gündeme taşımaya çalışıyor. Ama yazarın vermek istediği bu mesaj ise okurlar tarafından pek anlaşılmışa benzemiyor. Günümüzde erkek kadın karşısında öyle bir hale getirildi ki kişiliğiyle, karakteriyle ve her şeyiyle kadının kulu kölesi oldu. Bu nasıl mı başarıldı? Görsel ve yazılı medya sözcükleri pek yabancınız olan sözcükler değildir. İşte bu iki sözcükle başarıldı. Dizilere dikkat ediyorsanız mafya babası adam bile karısının veya metresinin yanında iki büklüm duruyor. Bunu izleyen kadında benim neyim eksik, kadın, koca mafya babasını kendine esir etmiş, ben benimkini hayli hayli ederim diyerek işe koyuluyor. Erkekte, karısız kalmaktansa, karıya itaat daha iyidir diyerek teslim bayrağını çekiyor. İlhami Algör, Albayım Beni Nezahat İle Evlendir eserinde erkek okuyucularına karısız kal ama kişiliksiz kalma diyor. Kadın okuyucularına da erkeklerinizi kişiliksiz adamlar yapmayın diyor. Yazar, elbette böyle sıkıntılar çıkınca hemen herkes boşansın mesajını okura vermiyor. Erkek ve kadın okurlarına orta yolu bulun ve o yolda olun, değişik yollara saparsanız, hayatta sizi başka yerlere götürür diyor.

Nezahat, sende sadece bu isim olduğu sürece ben saçımı sıfıra da vurdururum, at kuyruğu da takar gezerim, istersen meftun istersen meczup, istersen de her ikisini de olurum. Ben, hiçbir şeye ses etmem, ne söylersen söyle sesimi çıkartmam. İçimi dağa taşa boşaltırım ama sana yine boşaltmam. Yeter ki benimle evlen Nezahat! Eserin ana teması böyle ilerleyip gidiyor. İlhami Algör, Albayım Nezahat İle Evlendir eserinde kişilikli ve karakterli olun diyor. Siz kişilikli durduğunuz sürece sadece eşiniz değil herkesin kişliğinize saygı göstereceğinden adınız gibi emin olun diyor.

Yorum Sayısı: 2

Bazı insanlar vardır ya kafası sürekli karışık olduğu için ne yapacağına bir türlü karar veremez. Bu hikayenin de kafası, aynen bu insanlar gibi karışık ve ne yaptığını ya da neyin peşinde koştuğunu bir türlü kestiremiyor. Bu hikaye aslında hayatta daha yaşanmamış ama yaşanma ihtimali olan bir şeylerin peşinde koşuyor. Hikayenin kahramanı, yaşadığı sorunlara bir türlü çözüm üretemediği için kendi kendisini bu hale nasıl geldiği, suç kendisinde mi yoksa yaşamda mı diye sorgulamaya başlıyor. Bu...devamını oku

M
Murat Hakan  -   15.06.2016

Fakat Müzeyyen tadında bir kitap. belki ondan bir tık daha güzel.

B
Burak Akgün  -   04.03.2016