Amok Koşucusu - Sahaf Mendel
% 19indirim

Amok Koşucusu - Sahaf Mendel

  • 9,00 TL7,29 TL

    hopi kampanyası
    0,36 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İlk öyküye adını veren Amok kelimesi Endonezya kültüründen gelmektedir ve bir tür sarhoşluk durumunu ifade eder, bu durumda olan kişi engellenemez kör bir öfke ile sadece düşmanına değil, önüne çıkan herkese Malezyalılara özgü yılan şeklinde Kris adı verilen bir hançerle saldırır, "kan kokusu onu daha da çıldırtır, dudaklarından köpükler taşar, çıldırmış biri gibi ulur; koşar, koşar, koşar, sağa sola bakmadan, tiz çığlıklar atarak elinde kanlı hançeri, korkunç koşusuna devam eder. Köylerdeki insanlar bir Amok koşucusunu hiçbir gücün tutamayacağını bilirler. O nedenle böyle biri yaklaştığında bağırarak önceden uyarırlar: Amok! Amok! Ve herkes kaçar, ama Amok koşar, hiçbir şey duymaz, hiçbir şey görmez, koşar, önüne çıkanı devirir, ta ki biri onu kuduz bir köpeğe yapıldığı gibi silahla vuruncaya kadar ya da kendisi ağzından köpükler saça saça düşüp ölünceye kadar."

İkinci öyküde ise, Yahudi asıllı Galiçyalı bir sahafın sade bir o kadar da iç burkan hikâyesinde Zweig eşsiz anlatımıyla sıradan bir öyküyü adeta devleştiriyor. Sadece kitaplardan oluşan dünyasında kendi halinde yaşayan, inanılmaz bir hafızaya sahip Mendel sadece bir sahaf değil bir kitap antikacısıdır.Kitapları dışında hiçbir şeyle ilgilenmediği için I. Dünya Savaşı'nın patlak verdiğini fark etmez bile. Fark ettiğinde ise çok geçtir. Komorn yakınlarındaki Rus sivil savaş tutuklularının kaldığı bir toplama kampında geçirdiği iki yıl, yüz binlerce kitabın ismini, yayın yılı, yeri, eski ve yeni fiyatını ezbere bilen, inanılmaz hafızaya sahip Mendel'den çok şey götürür. Savaştan, kavgadan tamamen uzak olmasına rağmen Birinci Dünya Savaşı sırasında gönderildiği toplama kampında yaşadıkları sonrasında bir daha eski haline dönemeyen Mendel ile Zweig adeta kısa bir süre sonra patlak verecek İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında kendi yaşayacaklarını önceden seziyor, Mendel'in sonunda kendi sonunu görüyor.
(Tanıtım Bülteninden)


Yorum Sayısı: 2

YAZARIN EN ÜNLÜ İKİNCİ ÖYKÜSÜ (AMOK ) İLE EN GÜZEL ÖYKÜSÜ SAHAF MENDEL İN YERALDIGI BİR KİTAP . AMOK KOŞUCUSUNDA ÖYKÜ KAHRAMANLARI ÖYKÜNÜN İSMİNİN GERİSİNDE KALIYOR . ÖYKÜDE CİNNET GEÇİREN KADIN FAKAT KOŞUCU DOKTOR . SAHAF MENDEL DE YAŞLI ADAMI PİSİKOLOJİSİNİ ÖYLE GÜZEL ANLATMIŞ Kİ ETKİLENMEMEK ELDE DEĞİL SAVAŞ SONRASI YALNIZLIK VE İSTENMEMEK DURUM . BU KİTABI OKUDUYSANIZ AYNI YAZARIN SANTRANCINI DA YA OKUMUŞSUNUZDUR YADA OKUYACAKSINIZ

M
Murat Haşhaş  -   09.02.2016

USTA BİR YAZARDAN , İKİ BÜYÜK HİKAYE . SAHAF MENDEL BENİ ÇOK ETKİLEDİĞ YAŞLI ADAMIN PİSKOLOJİS MÜKEMMEL ANLATILMIŞ .AMOK KOŞUCUSUNDA İSMİNDEN ÇOK FARKLI BİR HİKAYE , KADIN VE ONURU ANLATIYOR .

M
Murat Haşhaş  -   06.02.2016