Anneler ve Kudüsler
% 15indirim

Anneler ve Kudüsler

  • 15,00 TL12,75 TL

    hopi kampanyası
    0,64 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Anneler ve Kudüsler e-kitabı

Anneler ve Kudüsler, şiirsel tad veren denemelerin, oyunların yazarı Nuri Pakdil’in yeni şiir kitabı. Daha önce Edebiyat Dergisi Yayınları arasında çıkan, ikilikler şeklinde yazılmış Sükût Sûretinde, Ahid Kulesi, Osmanlı Simitçiler Kasîdesi gibi şiir kitaplarından biçem olarak farklı. Nuri Pakdil’in bu dördüncü şiir kitabı, Edebiyat dergisinde, 1970–1984 yılları arasında müstear adlarla yayımlanmış şiirlerinden oluşuyor.


Nuri Pakdil şiirleri, anne lirizmi ile Kudüs gerçeği arasında gidip gelen gergin bir yay gibidir. Kâh lirik bir geyiktir sözcükler, kâh ateş hattındaki savaşçıdır. Kudüs, somut bir mekan olduğu kadar, soyut bir algıdır da. Onun için çoğuldur Kudüs ve anne. Anne Kudüs’tür, Kudüs de anne.


Kudüs, ilk ve tek Gök Yolculuğu’nun, Mirâc’ın mekânıdır. O yüzden Nuri Pakdil düşüncesinin, dolayısıyla Nuri Pakdil şiirinin metafizik yolculuğuna kaynaklık eden güçlü bir imgedir. Medeniyet haritasının da temel ve vazgeçilmez ayaklarından biri.


Şiirin tüm has damarlarında, tüm ana duvarlarında, tüm sağlam kolonlarında ideolojinin sarsılmaz biçimde var olduğu bir inşadır Nuri Pakdil şiiri. Bu inşada lirik bir kucaklama, sonsuz bir şefkat olarak sanatın tüm incelikleri vardır. Çok güçlü damarları olan şiirlere imza atmış bu çok yönlü yazarın şiirlerinin dergi sayfalarından çıkarılıp kitaplaştırılmış olmasıyla, “şair” Nuri Pakdil’i de doğru biçimde görmüş oluyoruz.
Klas Duruş

Klas Duruş

Nuri Pakdil

10,62 TL
Batı Notları

Batı Notları

Nuri Pakdil

10,62 TL
Bağlanma

Bağlanma

Nuri Pakdil

9 TL
Sükut Suretinde

Sükut Suretinde

Nuri Pakdil

9 TL
Bir Yazarın Notları 1

Bir Yazarın Notları 1

Nuri Pakdil

10,62 TL
Kalem Kalesi

Kalem Kalesi

Nuri Pakdil

10,62 TL
Umut

Umut

Nuri Pakdil

10,62 TL
Biat 1

Biat 1

Nuri Pakdil

10,62 TL
Arap Saati

Arap Saati

Nuri Pakdil

9 TL

            Nuri Pakdil, Anneler ve Kudüsler eserinde yer alan şiirler ile duygulu ve hisli anlar yaşadığımız gibi yaşamımızdaki pek çok şeyi de gözden geçirmek ihtiyacını hissediyoruz. Bu eserde yer alan şiirleri okudukça kendimizi dünyaya ne kadar kaptırdığımızın ve kendimizi dünyaya kaptırdığımız ölçüde nefes alamadığımızın farkına varıyoruz. Hepimiz, duanın gücüne inanırız ve dua ettiğimiz zamanlarda yüreğimizin ferahladığını ve nefes aldığımızı hissederiz. Bu eseri okuduktan sonra duamızın gücü ile inancımızın gücünün doğru orantılı olduğunu ve yaşantılarımızla inancımızı zayıflattığımız için dualarımızın da güçsüz kaldığının farkına varıyoruz. Bu farkına varış ise bizleri kendimize getirmeli ve buradan aldığımız güç ile inancımızı güçlü kılacak yaşam biçimlerini benimsemeliyiz.

            İnsanlar, maddi ihtiyaçlarını karşılamak için çalışırlar ve bu çalışmanın karşılığında kazandıkları para ile kendilerine bir ekonomi oluşturarak maddi ihtiyaçlarını karşılarlar. İnsanların, var olabilmeleri için sadece maddi ihtiyaçlarını karşılamaları yeterli olmaz. İnsanların, birde manevi ihtiyaçları vardır ve var olabilmeleri için bu manevi ihtiyaçlarını da karşılamaları gerekir. Peki, insanlar, manevi ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklar? Nuri Pakdil, Anneler ve Kudüsler eserini okuyan okurlar, maddi ihtiyaçların ekonomisinin para olduğunu, manevi ihtiyaçların ekonomisinin ise sevgi olduğunu öğreniyorlar. Bunu öğrenen insanlar ise para kadar sevmenin ve sevilmenin de değerli olduğunu anlıyor.

            Nuri Pakdil, Anneler ve Kudüsler eserinde Müslümanların ilk kıblesi olan Kudüs’ün, zulme karşı olan direnişini bu eserinde yer alan şiirler ile ifade etmeye çalışmıştır. Şair, bu eserinde Kudüs’e karşı olan büyük sevgisini de okurlara aktarmaya çalışmıştır. Bu eserin içeriğindeki şiirleri anlayabilmek için Kudüs’ün uğramış olduğu zulüm hakkında da bilgi sahibi olmak gerekir. Bu eseri okuduktan sonra insanları, sağcı ve solcu, Sünni ve Alevi, Türk ve Kürt diye bölerek kimlerin kazançlı çıktığının farkına varıyor ve bu ayrımcılığa bir son vermek için kendinizi mücadele etmek zorunda hissediyorsunuz. Yazar, bu eserinde şiir ile derin tahlillerin nasıl yapılacağını da okurlarına gösteriyor.

            Nuri Pakdil, 1934 yılında Kahramanmaraş’ta dünyaya gelmiştir. İstanbul Üniversitesinde Hukuk Fakültesi bölümünden mezun olmuştur. Edebiyat alanındaki ilk çalışmalarını şiir ve deneme türünde yapmıştır. Bu çalışmaları Demokrasiye Hizmet gazetesinde yayımlanmıştır.   

Yorum Sayısı: 1

Edebiyat dünyamızın yetiştirmiş olduğu en büyük şairlerden olan Nuri Pakdil, Anneler ve Kudüsler eserinde yer alan şiirleri ile okurlarının damarlarına giriyor. Bu eserin içeriğinde yer alan şiirler, 1970 ve 1984 yıllarında Edebiyat Dergisinde yer alan şiirlerinin derlenmesiyle oluşturulmuştur. Şaire göre Kudüs bir annedir, bir annede Kudüs’tür. Şair, dizelerinin birinde bir anne, bir çocuktan Kudüs yapar diyerek anneliğin ve çocuk yetiştirmenin önemine dikkat çekmiştir. Kudüs’ün, zulme karşı...devamını oku

A
Ahmet Yurt  -   29.06.2016