• Annelik Sanatı% 33indirim
    Annelik Sanatı
    Annelik Sanatı

Annelik Sanatı

  • 16,50 TL11,06 TL

    hopi kampanyası
    0,55 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kadın yalnızdır aslında…
Eşi olsa da, çocukları bulunsa da…
Sevincinde yalnız…
Ağlamalarında yalnız…
Çocukluğunda yalnız, genç kızlığında yalnız…


Çaba içindedir herkes, ondan bir şeyler koparmak için… 
Kimi sevgisizliğinin doyurucusu gibi tanır onu…
Kimi yalnızlığının gidericisi gibi…
Ve belki karşılıksızlığından olsa gerek, verdiği “iyi eder” insanı… 


Bu kitabın adı her ne kadar Annelik Sanatı olsa da; aslında kadınların eşleri için yazıldı... Annelerin çocukları için…  


Bir annenin yalnızlığının derinliğini görmek... Ona gerçekten “eşlik” etmek… 
Ona eşlik ederken, onunla iyi olmak isteyenler için yazıldı…  
Bir kadının öfkesinin çocuksu zayıflıklarını örtme çabası, kızgınlıklarınınsa artık bunaldığının işareti olduğunu fark etmek isteyenler için yazıldı…


Ve belki kendinin nasıl bir anne olduğunu aynada görmek isteyen anneler için yazıldı…
 


 


Anneler, çocuklarının sorduğu her soruya cevaplarını bilmeseler bile mantıklı bir cevap vermeye çalışırlar. Çünkü çocuklarının sorduğu soruya cevap verememeleri durumunda çocuklarının kendilerini cahil biri gibi algılayacaklarını düşünürler. Adem Güneş, Annelik Sanatı eserinde anneler, bazı soruların cevaplarını bilmiyorsa, bilmediğini çocuğuna söylemelidir. Bu çocukta annemin her söylediği ve her bildiği doğru algısı oluşturur diyerek annelerin kendilerini her soruya cevap vermek zorunda hissetmelerinin ne kadar yanlış bir tutum olduğunu ifade etmiştir.

Anne ve babalar için çocuk yetiştirmenin en zor dönemi ergenlik dönemidir. Çünkü ergenlik döneminde çocukların ruhsal durumu periyodik bir tutarlılık göstermez. Bir gün anne ve babasına aşırı derecede tepki gösterebilen ergen bir çocuk, ertesi gün anne ve babası ile büyük bir uyum sağlayabilir. Adem Güneş, Annelik Sanatı eserinde ergen çocuk, ruhunda meydana gelen dalgalanmalardan dolayı her gün farklı tavırlar sergileyebilir. Bir gün, bir caminin mihrabına bakarak gözyaşı dökerken, ertesi gün eline bir Konya kaşığı alarak oynayabilir diyerek çocukların, ergenlik dönemlerinde yaşamış olduğu ruhsal ikilemleri çok iyi ifade etmiş ve bu konuda anne ve babaların, sabırlı davranmaları gerektiğini vurgulamıştır. 

Adem Güneş, Annelik Sanatı eserini her anne, en az bir kere okumalı ve bu eserin içeriğinde yer alan bilgilerden istifade etmelidir. Yazarın, bu eserde vermiş olduğu bilgiler ise oldukça güvenilirdir.

Adem Güneş, 1969 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Yazar, bir pedagog olarak özellikle çocuklar üzerine yazdığı eserler ile toplumun dikkatini çocuklar üzerinde toplamayı hedeflemiştir. Pedagojinin toplumda yerleşmiş bulunan kültürle bağlantısına dikkat çekerek çocuk yetiştirme konusunda ebeveynleri çok dikkatli olmaya çağırmaktadır.  

Yorum Sayısı: 1

Adem Güneş, Annelik Sanatı eserini okuduktan sonra anneler ile çocuklarının isteklerinin aslında birbiriyle paralel olduğunu ama yanlış tutumlar yüzünden bu isteklerin çatıştığının farkına varıyorsunuz. Anne ile çocuk arasındaki bu çatışmadan ise en büyük zararı yetişmekte olan çocuk görmektedir. Çünkü ailesiyle çatışma halinde olan çocuk, gerekli eğitimi göremediği için hem ailesine hem de topluma karşı asi bir şekilde yetişmektedir. Yazar, eserinde annelerin çocuklarını yetiştirirken belki de...devamını oku

Ö
Özgür Ses  -   29.06.2016