Antik Kentin Yeni Sahipleri

Antik Kentin Yeni Sahipleri

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Antik Kentin Yeni Sahipleri'nde, çocukların serüvenlerin kahramanı olduğu, iç içe geçen olaylar anlatılır. Ege'de, denize yakın bir kıyı köyünde yaz tatilini geçirmeye gelen Ceren, köyde yaşayan Ayhan, Aslı, Cemil ve Meriç ile arkadaşlık kurar. Beş arkadaş kendilerini kısa sürede gelişen olayların içinde bulurlar.

Antik bir kentin yıkıntıları arasında dolaşırken tarihsel eser kaçakçılığı ve kaçak kazı yapan bir şebeke üyeleriyle karşılaşırlar. Bu şebekeye tarihsel eser kaçakçılığını iş edinen köy halkından Arkeolog Muharrem de yardımcı olmaktadır.

Ören yerinin bekçisinin ortadan kaybolmasıyla arkadaşlarının babası olan bekçiyi ararken onun çete tarafından kaçırıldığını öğrenirler ve kaçak kazı yapanlarla bir anda karşı karşıya gelirler. Beş arkadaş yaptıkları güzel bir planla çete üyelerini suçüstü yakalatırlar. Ancak çeteye yardımcı olan rehber Murat kaçmayı başarır, sonra da telefon mesajları ile çocukları tehdit etmeye başlar.

Çocuklar köyün günlük yaşamına döndüklerinde köyde yaşanan pek çok olayın tanığı olur ve bu olayları çözmeye koyulurlar. Bu eylemlerinde onlara en fazla yardımı dokunan kişi, köyün en yaşlısı ve Kurtuluş Savaşı gazisi olan Karazeybek olur. Köydeki kavga ve anlaşmazlıkları çözümleyen bu yaşlı adam, aynı zamanda bir canlı tarihtir. Çanakkale Cephesi savaşlarını yaşayan, Yemen, Filistin ve Suriye cephelerinde bulunan bu yaşlı adam daha sonra Kurtuluş Savaşı'na bir Kuvayımilliyeci olarak katılmıştır. Yaşadığı, tanıklık ettiği olayları, savaş anılarını çocuklara anlatır. Onların başarıları köylerindeki antik kentin duyulmasını sağlar. Televizyon ekipleri, köylerine kadar gelerek çocuklarla söyleşiler yapar, antik kentin ülke çapında tanıtımını yaparlar. Kendilerine kahraman gözüyle bakan bir televizyon yapımcısının söyleşi yapma isteğini, kendilerinin kahraman olmadıklarını, asıl kahramanın Karazeybek olduğunu, onunla söyleşi yapmalarının daha doğru olacağını söyleyerek antik kentte dolaşmaya çıkarlar. Sular altında kalacak olan, köylülerin Gelingeçmez köprüsü dedikleri Antik Roma su kemerine bir gezi düzenlerler. Bu gezi sırasında ellerinden kaçırdıkları rehber Murat'ın da kılık değiştirmiş olarak bir gezi otobüsü ile Gelingeçmez köprüsüne geldiğini fark ederler. Çocuklar sesinden tanıdıkları Murat'ı gezginlerin yardımıyla yakalatır ve güvenlik güçlerine teslim ederler.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.