Antik Yunan ve Roma Hikayeleri
% 31indirim

Antik Yunan ve Roma Hikayeleri

Homeros'tan Okumalar
  • 20,00 TL13,80 TL

    hopi kampanyası
    0,69 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Antik Yunan ve Roma Hikayeleri e-kitabı

“İnsanoğlunun dünyadaki ilk günlerinde, her şeyin güzel ve yeni olduğu zamanlarda hiçbir yerde ne hastalık, ne acı, ne de keder vardı. İnsanlar uzun ve erdemli yaşamlar sürerlerdi; her yerde dünyada benzeri görülmemiş bir mutluluk hüküm sürüyordu.”

 

Bu kitap Emilie Kip Baker’in titiz çalışmaları sonucu hazırladığı, Antik Yunan ve Roma dönemlerine ait pek çoğu iyi bilinen ama bir kısmı da az bilinen fakat sürekli atıfta bulunulan öykülerden oluşan bir derleme kitabıdır.

Baker, Pandora’dan Afrodit’e; Apollon’dan Hades’e; Zeus’tan Herkül’e, Tanrılarla insanların bir arada yaşadığı dönemi anlamak için oldukça iyi ve yetkin bir kaynak sunuyor okuruna. Bu öykülerin büyük bir kısmı modern edebiyatı da modern kültürü de etkilemiştir. Bu nedenle de okunmayı hak etmektedirler.


            Emilie Kip Baker, Antik Yunan ve Roma Hikayeleri eseri bilmeyenin genel kültürünün eksik sayıldığı, Antik Yunan ve Roma dönemleri hakkında okurlara detaylı bilgiler veren hikayelerden derlenmiş bir eserdir. Mitolojinin temeli sayılan Antik Yunan ve Roma mitolojisini yazar, bu eserinde ele aldığı hikayelerle okurlarına özetleyerek, onları bu mitoloji hakkında fikir sahibi yapıyor. Okurlar, bu eserde yer alan hikayelere basit bir çocuk masalı gözüyle bakarlarsa hata ederler. Çünkü bu hikayeleri okurlar, dikkatli okudukları vakit bugünkü batı kültürünün temel yapıtaşlarını bu hikayelerin oluşturduğunu rahatlıkla göreceklerdir.

            Emilie Kip Baker, Antik Yunan ve Roma Hikayeleri eserinde yer lan eski resimler görsel bilinç açısından oldukça etkileyici olmuştur. Bizim kültürümüzde, İslam dininin resmi yasaklaması uzun sürdüğünden hikayelerimiz görsel bilinç açısından mahrum kalmıştır. Binlerce yıldan beri herkesin birbirine anlattığı bu mitolojik hikayeler, bu eserde bir araya getirilmiş olup, yeryüzünde yer alan semavi dinler bu eserlerden çok faydalanmıştır. Bu eserde yer alan mitolojik hikayeler, batılı bilim adamlarının yanı sıra Peygamberlere bile ilham kaynağı olmuştur. Freud, Oidipus Kompleksi eserini bu mitolojik hikayelerden ilham alarak yazmıştır. Saymakla bitiremeyeceğimiz pek çok senaryo ve roman yazarı, bu mitolojik hikayeler sayesinde yazılarını kaleme alabilmişlerdir. Bu eserde yer alan mitolojik hikayeler, lise ve üniversite öğrencilerinin kendilerini geliştirmesinde ve ileri görüşlü bireyler olmasında önemli rol oynayacaktır. Lise ve üniversite öğrencileri, gelecekte yolları kesişecek Pandora’nın Kutusu gibi pek çok hikayenin ve deyimin kaynağı hakkında bu eser sayesinde fikir sahibi olacaktır.

            İnsanlar, günümüzde başında modern olan her şeyden hoşlanırlar. Edebiyatın ve kültürün başına bile modern kelimesini yerleştirmekten çekinmemişlerdir. İnsanların başlarına modern koyduğu modern edebiyat ve modern kültürde Emilie Kip Baker, Antik Yunan ve Roma Hikayeleri eserinde yer alan bu mitolojik hikayeler üzerine bina edilmiştir. Yazar, bu eserinde ele aldığı mitolojik hikayelerin öneminin bilincinde olduğundan, bu eserini kaleme alırken çok titiz çalışmıştır.

            Emilie Kip Baker, 1864 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. 1914 yılında yazmaya başlayan yazar, edebiyat dünyasına önemli eserler kazandırmıştır.

Yorum Sayısı: 3

Yunan ve Roma mitolojilerini günümüzde herkesin mitolojiye ufak da olsa ilgisi olduğundan herkes bilir. Emilie Kip Baker, Antik Yunan ve Roma Hikayeleri eserinde Yunan ve Roma mitolojisinde öne çıkmış olan karakterler ile bu karakterlerin hikayelerini konu edinmiştir. Okurlar, bu eseri okudukça mitolojinin yaşamımıza olan etkisine tanıklık edeceklerdir. Ayrıca içerikte yer alan siyah beyaz resimler ise esere ayrı bir hava katmıştır. Bu eserde yer alan hikayeler, insanlığın gelişiminde Yunan ve...devamını oku

Ö
Özge Sevimli  -   29.06.2016

Dünyanın şekillenişinde hiç kuşku yok ki Avrupa kültürünün derin izleri mevcut. Ancak o kültürün oluşumunda da Antik Yunan ve Roma'nın etkisi oldukça fazla. Bu kitapta özellikle Antik Yunan kültürünün ve mitolojisinin bugünümüze, gündelik hayatımıza etkisini birbirinden ilginç mitolojik öykülerle birlikte okuyacak ve okudukça şaşıracaksınız...Homeros'un İlyada Ve Odessa'sına pek çok gönderme mevcut...Anlaşılabilir ve keyifli bir kitap...Tavsiye ;)

K
Kerem Gürel  -   22.03.2016

Mitoloji, yunan tanrıları meraklılarının ilgisini çekecek bir kitap. Hikayelerini merak ediyorsanız bence okumalısınız :)

S
Seda Gençer  -   03.03.2016