Arapça Harekesiz Metin Okuma ve Kavrama Teknikleri
% 31indirim

Arapça Harekesiz Metin Okuma ve Kavrama Teknikleri

  • 24,00 TL16,56 TL

    hopi kampanyası
    0,83 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ülkemizde Arapça öğrenmek isteyenlerin önünde iki öğretim metodu bulunmaktadır: Öğrencilere ya dilbilgisi öğretimi verilmekte veya Pratik Arapça yöntemi ile kalıplar ve kelimeler ezberletilmektedir. Her iki uygulamada da cümleler harekeli olarak öğrencinin önüne konmak durumundadır. Harekesi olmayan metinler ise öğretmen tarafından okunarak öğrencinin harekelemesi sağlanmaktadır. Öğrenci dilbilgisi eğitiminde ne kadar derinleşse de harekesiz bir kelime veya cümle ile karşılaştığında onu okumakta güçlük çekmekte ve bu sıkıntı yıllar boyu devam etmektedir. Arapçaya yıllarını veren insanlar, bir süre sonra ya Arapçayı bırakmakta ya da iğneyle kuyu kazar gibi kendilerine göre yöntemler belirlemeye çalışmaktadırlar. Kanaatimizce ülkemizde Arapça öğretimindeki yetersizliğin temelinde yatan ana etken “Harekesiz Arapça Okuma” tekniklerinin öğrenci tarafından bilinmemesidir.


“Arapça Harekesiz Metin Okuma ve Kavrama Teknikleri” kitabı Arap okullarında öğrencilere harekesiz Arapça okumaya geçiş için uygulanan tekniklerden yola çıkarak Arapça kelime ve cümlelerdeki harekelerin kademeli olarak kaldırılmasını gerçekleştirmek amacıyla yazıldı.


Derin bir sarf-nahiv bilgisine rağmen harekesiz bir kelime veya cümle gördüğünde tıkanan öğrencilerimizin önünde bir ufuk açarak her türlü kitap, dergi veya yazılı medya araçlarını rahatça okumalarını istedik.


Ömrünün büyük bir kısmını Arapça öğrenmeye adayan insanımızın basit kurallar dizisini uygulayarak harekesiz metinleri okuyabilecek beceriyi kazanmasını arzuladık.


Harekesiz Arapça metinleri okuyamadığı için her türlü Arapça yazılı materyalden uzak kalanların istediği alandaki bütün metinleri rahatlıkla doğru olarak okuyup anlamasına bir nebze katkıda bulunmayı ümit ettik.


Önsöz


Tamamı sessiz harflerden oluşan Arap alfabesi, harflerin üstüne veya altına konan belirli semboller ile ses değeri kazanır. Fetha, damme ve kesre şeklinde temel üç simge olarak karşımıza çıkan bu harekeler cezim, şedde ve tenvin gibi yardımcı unsurlar ile çeşitlenerek hareke sistemini oluşturur.


Harflerin uzatılarak okunması, temel harekelere uygun olan ve harfin önüne eklenen uzatma harfleri ile gerçekleşir. Temel ve yardımcı hareke yapısı ile Arapça, kendine has ve özgün bir yapıya sahiptir. Kelimelerin okunuşu bu hareke sisteminin her harfe ayrı ayrı uygulanması ile netleşir ve kelimenin anlamı, onu oluşturan harflerin harekelerine göre şekil kazanır. Kelimedeki herhangi bir harfin harekesinin değişmesi onun anlamını doğrudan etkiler. Bu nedenle kelimeyi doğru anlamak ve anlatmak için öncelikle kelimeyi doğru
okumak veya doğru biçimde söylemek gerekir. Arapçada kelimelerin son harfinde bulunan harekenin kelimenin anlamı ile herhangi bir ilgisi yoktur. Zira Arapça cümle yapısındaki temel belirleyici faktörlerden biri hatta en önemlisi cümle içinde bulunan kelimenin son harfinin harekesidir. Bu hareke o kelimenin cümledeki yerini ve işlevini belirler. Bu nedenle Arapça bir cümlede, cümleyi oluşturan kelimelerin son harfinin harekesine göre öğeler belirlenir ve cümlenin anlamı oluşur. Diğer bir deyişle son harf dışındaki harflerde bulunan harekeler kelimenin anlamını; son harfin harekesi, cümlenin anlamını belirler. Kelimeler ve cümleler bu hareke sistemine göre okunarak ve söylenerek doğru biçimde anlaşılır. Hareke sistemi, Kur’ân-ı Kerîm ve İncil dışındaki Arapça yazılı metinlerin hiçbirinde harflerin üzerinde semboller şeklinde bulunmaz. Harekeler harflerden kaldırılarak gizli simgelere dönüşür. Sadece ilköğretimin ilk dönemlerinde çocukların kelime okuma becerisini oluşturma aşamasında harekeler açık olarak kullanılır, harekeler birkaç yıl içinde kademeli bir şekilde kaldırılarak harekesiz metin okumaya geçiş sağlanır. Harekesiz metne geçiş dönemi özellikle Arapça dil öğretmenlerinin çabası ve yoğun uğraşı sonucunda gerçekleşir.


Üzülerek belirtmeliyiz ki, harekesiz metin okumaya geçişin nasıl ve hangi sıra ile veya hangi esaslara göre yapıldığını belirleyen metodolojik bir çalışma Arap medya ortamında da halen mevcut değildir. Genellikle Arapça dil 6 öğretmenlerinin becerileri doğrultusunda oluşan bu gelişme sonuç olarak bütün öğrencilerin lise seviyesinde harekesiz metin okumalarını sağlamaktadır. Ülkemizde Arapça öğrenmek isteyenlerin önünde iki öğretim metodu bulunmaktadır: Öğrencilere ya dilbilgisi öğretimi verilmekte veya Pratik Arapça
yöntemi ile kalıplar ve kelimeler ezberletilmektedir. Her iki uygulamada da cümleler harekeli olarak öğrencinin önüne konmak durumundadır. Harekesi olmayan metinler ise öğretmen tarafından okunarak öğrencinin harekelemesi sağlanmaktadır. Öğrenci dilbilgisi eğitiminde ne kadar derinleşse de harekesiz
bir kelime veya cümle ile karşılaştığında onu okumakta güçlük çekmekte ve bu sıkıntı yıllar boyu devam etmektedir. Arapçaya yıllarını veren insanlar, bir süre sonra ya Arapçayı bırakmakta ya da iğneyle kuyu kazar gibi kendilerine göre yöntemler belirlemeye çalışmaktadırlar. Kanaatimizce ülkemizde Arapça öğretimindeki yetersizliğin temelinde yatan ana etken “Harekesiz Arapça Okuma” tekniklerinin öğrenci tarafından bilinmemesidir. Elinizdeki kitap Arap okullarında öğrencilere harekesiz Arapça okumaya geçiş için uygulanan tekniklerden yola çıkarak Arapça kelime ve cümlelerdeki harekelerin kademeli olarak kaldırılmasını gerçekleştirmek amacıyla yazıldı. Derin bir sarf-nahiv bilgisine rağmen harekesiz bir kelime veya cümle gördüğünde tıkanan öğrencilerimizin önünde bir ufuk açarak her türlü kitap, dergi veya yazılı medya araçlarını rahatça okumalarını istedik.


Ömrünün büyük bir kısmını Arapça öğrenmeye adayan insanımızın basit kurallar dizisini uygulayarak harekesiz metinleri okuyabilecek beceriyi kazanmasını arzuladık.


Harekesiz Arapça metinleri okuyamadığı için her türlü Arapça yazılı materyalden uzak kalanların istediği alandaki bütün metinleri rahatlıkla doğru olarak okuyup anlamasına bir nebze katkıda bulunmayı ümit ettik.
Rabbim emeklerimizi boşa çıkarmasın.


- Hikmet Cücen
Ankara-2014


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.