Arapça-Türkçe Terimler Sözlüğü
% 31indirim

Arapça-Türkçe Terimler Sözlüğü

  • 24,00 TL16,56 TL

    hopi kampanyası
    0,83 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Arapça dil eğitiminde sözlük kullanımı oldukça önem arz eden bir husustur. Arap edebiyatında sözlükler farklı amaçlarla kaleme alınmış, farklı metotlarla okuyucunun istifadesine sunulmuştur. Arapça Türkçe Terimler Sözlüğü olarak elinizde yer alan bu çalışma da sözlük literatürümüze değerli bir katkı sağlamak hedefiyle ?kolektif" bir çalışmanın ürünü olarak yayın hayatına kazandırılmıştır.

Bir yılı aşkın bir emek ve çabanın sonucunda, alanında uzman Arap ve Türk müelliflerin ortak hazırladığı Arapça Türkçe Terimler Sözlüğü, Arap Dili, İslami İlimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Spor başta olmak üzere tam 21 alanda en çok kullanılan terimleri bir araya getirmektedir. 11.236 Arapça terimin Türkçe karşılığına yer verildiği eser, Arapça olarak yayınlanmış literatürün yanı sıra, özel alan sözlükleri de taranarak geniş bir kaynakçadan istifade edilerek hazırlanmıştır.

Arapça Türkçe Terimler Sözlüğü, konulu bir sözlük olup, kullanım açısından her bir alan kendi içinde alfabetik olarak sıralanan kelimelerin açıklamalarıyla oluşturulmuştur. Alfabetik dizimde (??) takısı dikkate alınmış, kelimelerin sıralanışında (??) takısı hesaba katılarak bilgisayar dizini mantığında kelimeler sıralanmıştır. Eserin ilk üç bölümünde kelimelerin karşılıkları yazılırken alan ihtiyacından dolayı ayrıntılı bir yazım metodu belirlenmiş, daha sonraki 18 bölümde ise ayrıntılı tanım metodu yerine kelime karşılığı kullanılmıştır.

Eser, özellikle Arapça YDS sınavına hazırlanan öğrenciler için oldukça önemli bir kelime hazinesi içermektedir. Ayrıca İmam Hatip Okulları ile İlahiyat Fakültelerinde okuyan öğrenciler için eserin özellikle ilk üç bölümündeki kelimeleri oldukça büyük bir önem arz etmektedir. İhtisas metinlerinin okunmasında bir başucu kaynağı niteliği arz etmesi için titizlikle hazırlanan eserin Türkiye'de son yıllarda büyük bir ivme gösteren Arapça eğitimlerine katkı sağlamasını Cenâb-ı Hak'tan niyaz eder; Akdem Yayınları ailesi olarak nice kaliteli yayınlarla okuyucularımızla buluşmayı temenni ederiz.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.