Arka Kapak - Sayı 1

Arka Kapak - Sayı 1

Kitap ve Kültür Dergisi (Ekim 2015)
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Arka Kapak - Sayı 1 e-kitabı

• Dosya: Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü Niçin Okumalıyız?

• Enis Batur: Ben susuyorum, nerede su bulursam içerim.

• Feridun Andaç: Her zaman ve daima Kemal Bilbaşar

• İnfografik: Türkiye kitap okuyor

• Çizgi Roman: Neden Fransa?

 

Kitap dünyasının yeni üyesi Arka Kapak okurların huzuruna çıktı. Babil.com ve Calibro gibi kitap dünyasına yeni adresler ekleyen Libronet’in bünyesinde çıkan Arka Kapak önce online olarak okurlarla buluşmuştu. Ekim 2015 itibariyle de okurların karşısına basılı ve aylık olarak çıkacak Arka Kapak’ın ilk sayısını emekçileri şöyle tanımlıyor:

“İki yıldır fikren pişme aşamasındaki Arka Kapak, işte böyle bir dünyadan kopup geldi. Artık her ay siz okurların huzuruna çıkacak. Bir derginin ilk sayısı her zaman özeldir. O derginin emekçilerinden ilk sayı avcılarına, meraklı okurlardan yayın dünyasının kendisine herkes o ilk sayıya başka bir nazarla bakar. Heyecana ortak olur. Arka Kapak’ın ilk sayısı da duyduğumuz büyük heyecana tekabül edecek bir kitapla, Saatleri Ayarlama Enstitüsü ile okurunu selamlıyor. Dosyamızda sadece bu romanı değil romanın müellifi Tanpınar’ı da yine, yeniden yazmaya giriştik. Tanpınar, Türkçenin hem dil hem edebiyat olarak bir aşamadan başka ve üst bir aşamaya geçişini simgeliyor. Bu geçişi ve dönemi Enis Batur ile de konuşup tarihe not düşmek istedik.”

İlk sayısında dosya konusu Tanpınar’ı ve Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü ele alan Arka Kapak’ta, dopdolu bir Enis Batur söyleşi de var. Türkçe edebiyatın merkez isimlerinden Batur, kendi okur yazarlık serüvenini ve motivasyonlarını samimi bir dille anlatıyor. Usta yazar Feridun Andaç da kaleme aldığı sıcacık deneme ile dikkatleri Kemal Bilbaşar’a ve onun metinlerine çekiyor. Her sayıda farklı kitap kapağı tasarımcısıyla yapılan kısa mülakatlar dizisi ise usta tasarımcı Geray Gençer ile başladı. Çocuk edebiyatına ayrılan özel sayfaların yanında Bursa ve İzmir’e dair yazılar var. E-kitap üzerine telif ve tercüme yazılar da yine bu sayının sayfalarını dolduruyor. Yine her sayıda yer alacak olan çizgi roman bölümünün ilk konuğu Frederik Peeters’in Neden Fransa öyküsü. Bu çizgi roman Çeçenistan’tan Fransa’ya iltica eden bir aileyi anlatıyor.

 Kitap ve kültür dergisi olarak Ekim ayında yayın hayatına başlayan Arka Kapak, zengin içeriğiyle sıradan bir dergi olmayacağının sinyallerini vermiştir. Derginin Ekim Ayı sayısının dosya kısmında yer alan Saatleri Ayarlama Enstitüsünü neden okumalıyız yazısı, bu eser hakkında okurda bir bilinç oluşturmayı hedefliyor. Ayrıca Enis Batur ile yapılan söyleşi; ben susuyorum, nerede su bulursam içerim, Feridun Andaç’ın kaleminden her zaman ve daima Kemal Bilbaşar denemesi beğeniyle okunacaktır. İnfografik kısımda yer alan Türkiye kitap okuyor ve çizgi roman kısmında yer alan "Neden Fransa?", okurların ilgisini çekecektir. Arka Kapak, kitap dünyasının yeni üyesi olmasına rağmen okurlara yabancı değildir. Çünkü daha öncesinde online olarak zaten okurlarla tanışmıştı. Bundan sonra fiziki olarak da okurlarıyla aylık buluşacak. Arka Kapak, yaklaşık iki yıl önce online yayın hayatına başlamış ve bu aşamada fikren geliştirilmesi hedeflenmiştir. Derginin fikri gelişme aşaması tamamlanınca da fiziki olarak okurlarıyla buluşması için harekete geçilmiş ve 2015 Ekim ayında ilk sayısı yayımlanmıştır. Bu tip dergilerin ilk sayıları her kesim tarafından özel olarak takip edildiği için bu dergiye emek veren insanlar ilk sayının içerik olarak özel olması gerektiğinin farkındaydı. Her kesimin, derginin içeriğinin heyecanına ortak olacağı bu ilk sayının insanlarda olumlu bir iz bırakması gerektiği iyi hesap edilmiş ve dergi, dünya edebiyatında önemli bir yeri olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü eseri ile okurlarına merhaba demiştir. Ayrıca bu eserin yazarı Tanpınar hakkında Enis Batur ile birlikte bir değerlendirmede yapılmıştır. Arka Kapak dergisinin bu ilk sayısında Enis Batur ile yapılan söyleşiyi okurlar büyük bir keyifle okuyacaktır. Enis Batur, bu söyleşide okuryazarlık macerasını ve motivasyonlarını hiçbir şekilde yüzeyselliğe kaçmadan içtenlikle anlatıyor. Feridun Andaç, deneme yazısında edebiyat dünyamızın önemli ismi Kemal Bilbaşar’ı ve metinlerini konu ediniyor. Derginin bu ilk sayısının kapak tasarımı Geray Gençer tarafından yapılmıştır. Edebiyat dünyamıza yeni bir ışıltı ve renk getirecek olan bu dergiyi özellikle kitapseverler büyük bir beğeniyle takip edeceklerdir. Okuma seviyesinin düşük olduğu ülkemizde bu tip dergiler, okuma seviyesinin yükseltilmesinde basamak görevi görebilir.
Yorum Sayısı: 4

"Saatleri Ayarlama Enstitüsü" dosyası olan bu ilk sayı çok zengin. Türkiye Kitap Okuyor başlıklı infografiyi pek çok beğendim:-) Babil Kitaplığı yazısından çok şey öğrendim ve elbette Enis Batur söyleşisi, mutluyum çünkü her sayıda Enis Batur'u görebileceğiz. Uzun sözün kısası, geriden geliyorum, zaman farkını kapatacağım

C
Cemile Elçin Üner  -   22.02.2016

Bu sayıyı alıp baştan sona kadar inceledim. Çok güzel bir dergi. Diğer sayıları daha alamadım ama onlar da bu sayı kadar güzel olmuşlardır eminim.

E
Erdal Koyunsever  -   19.02.2016

Kitap ve Kültür dergisi olan yayın hayatına başlayan Arka Kapak, ilk sayısıyla kitap okurlarının oldukça beğenisini kazanacaktır. Dergi, ilk sayısında dosya konusu olarak Saatleri Ayarlama Enstitüsünü niçin okumalıyız sorusuna cevap arıyor. Ayrıca Enis Batur ile yapılan samimi söyleşide yazar, motivasyonlarını ve kendi okuryazarlık maceralarını okurlarla paylaşıyor. Okurlar, bu söyleşiden fazlasıyla istifade edeceklerdir. Kemal Bilbaşar ve metinlerini kitap okurları yakından bilir. Feridun...devamını oku

S
Selim Yıldırım  -   29.06.2016

Bu sayı ile başlayan macera şuan 12. sayıda devam ediyor soluk kesmeden muhteşem bir dergi öneririm herkese !!!

B
Baran Alkan  -   04.09.2016