Arka Kapak - Sayı 5

Arka Kapak - Sayı 5

Kitap ve Kültür Dergisi (Şubat 2016)
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Arka Kapak - Sayı 5 e-kitabı

• Dosya: Aylak Adam ve Yusuf Atılgan
• Söyleşi: Mustafa Özel: En iyi romancı romanında en ez görünendir.
• Enis Batur: Bozbulanık kitap dünyası panaroması
• Haydar Ergülen: Meraklısı için
• Feridun Andaç: yürek diliyle okunan Saroyan
• Çizgi Roman: Kaçak

Kitap dünyasının yeni üyesi Arka Kapak 4. sayısıyla okurların huzuruna çıktı.

Arka Kapak’ın ilk iki sayısındaki modern Türkçe roman hattına üçüncü sayıda Marquez ve Yüzyıllık Yalnızlık ile mola vermiştik. Bu sayıda da geri döndük. Aylak Adam ve Yusuf Atılgan merkezli dosya konumuzda Atılgan’ın Aylak Adam (C.) etrafında kurduğu varoluşçu tartışmaların izlerini kovaladık. Anayurt Oteli ve onun trajik kahramanı Zebercet (Gezgin) için de küçük bir parantez açtık.

Dördüncü sayımızın söyleşisi ise romanperver bir iktisatçı ile. Mustafa Özel, akademik hayatı boyunca romanlardaki ekonomi politiği deşifre etmeye çalışmış bir isim. Söyleşisinde hem kendi biyografisinin romana temas eden ve roman kokan duraklarını hem de roman sanatının hayatla olan sahici bağlarını anlattı. Edebiyattan iktisada, tasavvuftan siyasete yolculuk gibi bir söyleşi oldu.

Bu sayının yazar olarak sürprizi ise İhsan Fazlıoğlu. Felsefe ve tarih eksenleri metinleriyle tanıdığımız, sevdiğimiz İhsan Hoca bundan böyle her ay Arka Kapak’ta yazacak. İlk yazısının merkezinde ise İbn Haldun var.

Enis Batur bu sayıda kitapların bozbulanık dünyası ile, Feridun Andaç William Saroyan ile, Haydar Ergülen ise Attila İlhanvari meraklısına notları ile bu sayıyı zenginleştirdiler.

 


Yorum Sayısı: 3

Çok beğendiğim bir sayı oldu. Hele de içinde Sabahattin Ali Kürk Mantolu Madonna dosyası varken bu dergiyi sevmemek ne mümkün.

M
Murat Ata  -   17.02.2016

Arka Kapak, çıktığı ilk günden itibaren kitap dünyasının sesi olmuş ve bu sayısıyla da sesi olmaya devam etmiştir. Dergi bu sayısının dosya konuğu olarak Sabahattin Ali’yi ve en önemli eserlerinden biri olan Kürk Mantolu Madonna’yı seçmiştir. Sabahattin Ali’yi merak eden okurlar, derginin bu sayısını mutlaka okumalıdır. Ayrıca Ömer Türkeş ve Sevengül Sönmez ile yapılan söyleşide de Sabahattin Ali anlatılıyor. Ahmet Ümit’in, çıktığı günden beri olay olan Elveda Güzel Vatanım eseri de bu sayıda...devamını oku

S
Sevda Halsiz  -   29.06.2016

Bu sayı ilk okuduğum sayisi ve cok sevdim. Digerlerini okuma isteği uyandırdı bende. On üzerinden 10 veriyorum. Emegi geçen herkese teşekkürler. :)

A
Ayşe Akbulut  -   27.05.2016