Artistik Anatomi

Artistik Anatomi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Artistik Anatomi tüm sanat yapıtlarında vücudun hareket ve biçimlerini betimleme sanatıdır. İnsan vücudunun çeşitli bölümlerini yerli yerine yerleştirmeyi, organların yüzey üzerine izdüşümleri ile verdikleri konturian belirlemeyi, değişik oran ve ayırma planlarından yararlanmayı, hareketlerin yol açtığı değişikleri çözümlemeyi içerir.


Sanatla anatomiyi bağımlayan en eski, ciddi çalışmaları Leonardo Da Vinci gerçekleştirmiştir. Leonardo dünya görüşünü en iyi yansıtan çalışmalarından bazılarını anatomi alanında yapmıştır. Başlangıçta yalnızca daha iyi resim yapma amacıyla anatomi ile ilgilenirken, kısa zamanda bir anatomist gibi araştırmalara girişmiştir. Milano 'da Sta.Maria Nuova Hastanesinde 30 kadar otopsi yapmıştır. Gördüklerini ayrıntılı olarak çizmiş, göremediklerini kestirimlerle tamamlamıştır. Defterlerinde örneğin; "bir gözün kırpılmasının iyi betimlenmesi için onu devindiren sinirinde bilinmesi" gerektiğini yazmıştır.


1890 yılında, kendisi de bir hekim ve aynı zamanda heykeltıraş olan Paul Richer (Anatomie Artistique) isimli eseriyle artistik anatomiye bir kapsam çizmiştir. Bu eser günümüzde bile kullanılmaktadır.


Mevcut kitabımız sanatla gönüllü veya profesyonel ilgili her eğitim düzeyindeki sanatçılara artistik anatomi kavramlarını kolay anlaşılır bir biçimde aktarmayı amaçlamıştır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.