Asayiş Berkemal
% 19indirim

Asayiş Berkemal

Polis Teşkilatının Kuruluşu ve Olay Yeri İnceleme Çalışmaları (1844-1920)

  • 20,00 TL16,20 TL

    hopi kampanyası
    0,81 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Osmanlı Devleti’nde subaşılar, yasakçılar, falakacılar, cebeciler, kollukçular gibi gruplarla iç güvenlik sorunu çözüme ulaştırılmıştır. Yeniçeriler, Yeniçeri Ocağı’nın kapatılmasından sonra Asakir-i Mansûre ve Asâkir-i Redife birlikleri, daha sonra da Tophâne-i Amire Müşirliği İstanbul ve taşranın güvenliğini sağlama görevlerini yürütmüşlerdir.

Bugünkü polis teşkilatının temeli de 16 Mart 1845 tarihinde “Polis Nezareti”nin kurulmasıyla atılmıştır. Polis teşkilatının kuruluşu, olay yeri inceleme çalışmaları, Sultan Abdülaziz’in ölümüyle ilgili raporların ve Sultan II. Abdülhamid’e yapılan suikastla ilgili belgelerin bulunduğu Asayiş Berkemâl Polis Teşkilatının Kuruluşu ve Olay Yeri İnceleme Çalışmaları adlı kitap polis teşkilatının geçmişine ışık tutacak niteliktedir.

Asayiş Berkemâl Polis Teşkilatının Kuruluşu ve Olay Yeri İnceleme Çalışmaları (1844-1920) kitabımızda, Polis Teşkilatının kuruluşu ile alakalı çok sayıda arşiv belgesinin yanında, dönemin şartlarına göre yapılan olay yeri inceleme çalışmalarını bulabilirsiniz.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.