Atatürk Dönemi 1920-1938 - 3 Cilt Takım

Atatürk Dönemi 1920-1938 - 3 Cilt Takım

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Elinizdeki eser, insanlık tarihinin en dehşet verici sahnelerine maruz kalan bir milletin, bütün ümitlerinin solduğu bir dönemde, ümitlerini yeniden yeşertme gayretlerinin heyecanına, coşkusuna ve sancılarına, Cumhuriyet Dönemi'nde yapılan araştırmalar ışığında Cumhuriyet neslince "ayna tutmak" amacıyla kaleme alınmıştır.

Kültür tarihçiliği, tarihçi için önem arz etmeyen birçok veriye ulaşmayı ve tarih dışında sosyolojiden antropolojiye, dilbiliminden edebiyata kadar, farklı disiplinleri kucaklamayı gerektiren bir alandır. 19. asrın başlarından itibaren medeniyet tarihi içinde kendine yer bulabilen kültür tarihçiliği, 1970'lerden itibaren kültürel incelemelerle birlikte büyük bir rağbet görmeye başlar ve bu tarihten sonra kültürü yüksek kültür seviyesinde ele alan klasik yaklaşım yerini kültürü bir bütün olarak ele alan yeni kültür tarihçiliğine bırakır. Bu yönelişe paralel olarak, 80'li yıllardan sonra, nüfus kültüründen kadın kültürüne, liyakat kültüründen enzaket kültürüne kadar her alanda tarihler yazılmaya başlanır. Ülkemizde de, bu yönelişe koşut olarak kültürel incelemelerde bir artıl görülür. Cumhuriyet dönemiyle ilgili, farklı disiplinler etrafında son derece önemli çalışmalar yayımlanmakla birlikte; kültürel hayatı belirli dönemler çerçevesinde bütüncü bir yaklaşımla ele alan yayınlar ise, konuyu ana çizgileriyle ele alan çalışmalarla sınırlıdır.

Farklı disiplinlerden uzmanların bir araya gelerek hazırladığı bu çalışmanın amacı ise, Cumhuriyet Dönemi kültür hayatını, kültürel yapıdaki gelişmeler esas alınarak belirlenen evreler içinde, insan ve temsil edici öğeler etrafında, tarihsel bağlamı içinde, "bütüncü" bir yaklaşımla ele almaktadır.
(Arka Kapak)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.