Atatürk ve Milliyetçilik

Atatürk ve Milliyetçilik

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kitapta, çağdaş anlamda milliyetçiliğin doğuşu, Türk milliyetçiliğinin uyanışı, Atatürk'ün önderliğinde gerçekleşen şahlanış anlatılmıştır. Milletin sadece sayı ve yığından ibaret olmadığı belirtilmiştir. Tarihin en hoşgörülü milleti olduğu halde pek çok iftiraya uğrayan Türk milletinin gerçek nitelikleri üzerinde durulmuştur. Nihayet Atatürkçü milliyetçilik anlayışının özellikleri işlenmiştir.

Atatürkçü milliyetçilik anlayışında ırk ayrımcılığına ve ırkçı bölücülüğe yer olmadığı gibi, mezhep ayrımcılığına ve mezhep kavgası kışkırtmalarına da yer olamayacağı açıktır; çünkü milliyetçilik ilkesi laiklik ilkesinden ayrı düşünülemez.

Kitapta, Atatürkçü milliyetçilik anlayışının geleceğe dönük, çağdaşlaşmaya yönelmiş, medeniyetçi ve yüceltici karakteri üzerinde de durulmuştur. Kendi milli benliğine ve kişiliğine sahip çıkmakla "çağdaşlaşma"nın birbiriyle çelişmediği; tam aksine, millet haline gelmekle uygar ve çağdaş bir toplum halinde yaşamak arasında sıkı ilişkiler bulunduğu gösterilmeğe çalışılmıştır. Ne tarihi köklerimizden kopup milli kişiliğimizi yitirerek; ne de geçmişe saplanıp kalarak, yenileşmeyi ve çağdaşlaşmayı reddederek, güçlü, ileri millet olmak mümkün değildir...
(Kitabın İçinden)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.