Atatürk'ün Türklük ve Milliyetçilik

Atatürk'ün Türklük ve Milliyetçilik

  • 12,96 TL

    hopi kampanyası
    0,65 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Milliyetçilik kısaca, herkesin mensup olduğu milleti sevmesi ve onu her anlamda yüceltmeye çalışmasıdır. Türk milliyetçiliği ise, Türkiye'yi ve Türkliği sevmek ve her alanda yükseltmek ülküsü veya arzusudur. Türk milliyetçiliği birleştiricidir, çeşitli etnik grupları içinde barındırır. Etnik milliyetçilik ise içe kapanıktır ve ayrılıkçıdır.


Türk milletine dayalı milli bir devlet kuran Atatürk, türk milleti ile kader birliği yapmış değişik etnik kökenli kim varsa bu milletin vazgeçilmez bir parçası olduklarını defalarca dile getirmiş ve yasalar indinde herkesin eşit hak ve hürriyete sahip olduğunu söylemiştir. "Türkiye Cumhuriyetini kuran halka Türk milleti denir" sözünü söylerken, Türk milliyetçiliğinin etnik kökene dayanmadığını hatırlatmak istemiştir. Konuyu içerden ve dışardan istismar etmek isteyenlere de şu sözlerle karşılık vermiştir: "Biz öyle milliyetçileriz ki, bizimle işbirliği yapan bütün milletlere hürmet eder ve saygı duyarız. Onların milliyetlerinin gereklerini tanırız. Bizim milliyetçiliğimiz herhalde bencil ve gururlu bir milliyetçilik değildir."


Bu çalışmada izah edildiği gibi, Türk milliyetçiliğinin uygulanışında ne kadar barışçı, insancıl, inkılapçı, laik ve dine saygılı ve birleştirici olduğu; ırkçı ve faşist olmadığı belgeleriyle görülecektir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.