Ateşten Gömlek

Ateşten Gömlek

  • 9,50 TL

    hopi kampanyası
    0,48 Paracık
Ateşten Gömlek, cepheden, romanda anlatılan kişilerle omuz omuza yaşamış birinden gelen bir yapıt. Kurtuluş Savaşı’nın ateşten gömleğinin içinden çıkmış bir roman. Halide Edib Adıvar, her birini yakından tanıdığı roman kişilerini, yani silah arkadaşlarını içtenlikle, çağına ve yaşanan acı olaylara sorumlulukla tanıklık ederek anlatıyor. Bağımsızlık savaşımızı bütün gerçekliği ve canlılığıyla anlatan belki de en önemli roman, Ateşten Gömlek.

İhtilal ve isyan günlerinden beri koza, kurt, kelebek devirleri tetkik edilen mahlûkat gibi Sakarya silâh arkadaşlarımın "Ateşten Gömlek"te birkaç solgun aksini İstanbul, ihtilal ve ordu günlerinden alıp kâğıt üstüne koymaya çalıştım. İstediğim gibi olmadığı için silâh arkadaşlarımdan af dilemek isterdim. Bize onlar ilham ettiler.

Yorum Sayısı: 1

Milli mücadele dönemini anlatan güzel bir eser ama kitapta o kadar çok gereksiz dipnot var ki. Çoğunu bildiğimiz kelimenin dahi açıklamaları var. Bu da kitabı okurken fazla dikkat dağıtıyor ve oldukça da gereksiz.Ama yine de okunması gereken bir eser.

Z
Zeynep Eriman  -   13.02.2016