Avrupa Birliği El Kitabı

Avrupa Birliği El Kitabı

Lizbon Antlaşması ve Hırvatistan’ın Katılımı ile Değişen AB
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kitap, Lizbon Antlaşması ile büyük ölçüde güncellenen ‘AB’nin genel yapısı’nı ve Hırvatistan’ın katılımı sonrası ‘değişen kurumsal yapısı’nı öncesi ile mukayese ederek, olabildiğince sade ve açık bir dille anlatmaktır. Kitabın içeriği, yazarın uzun yıllar çeşitli fakülte ve bölümlerde anlattığı “Avrupa Birliği” derslerinin notları, ders esnasında öğrencilerden gelen sorular, çok sayıda yerli yabancı kaynak ile AB’nin resmi dokümanlarının taranması ile oluşturulmuştur.

Eser, ‘Uluslararası İlişkiler’, ‘Siyaset Bilimi’, ‘Kamu Yönetimi’ ve ‘Avrupa Birliği’ gibi bölümlerde lisans seviyesinde ders kitabı olarak kullanılabileceği gibi, kendisini bu alanda geliştirmek isteyenler ile yüksek lisans giriş sınavları, doktora yeterlilik sınavları, doçentlik, kaymakamlık, müfettişlik gibi meslek ve akademik kariyer sınavlarına hazırlananlar için de el kitabı olma niteliği taşımaktadır.

Ayrıca, kitabı derslerinde kullanacak olan akademisyenlere verilecek olan ders izlencesi, konu anlatım slaytları, sınav ve çalışma soruları kitabı diğerlerinden ayıran bir başka özelliktir.

 

Konu Başlıkları

Lizbon Antlaşması’ndan Sonra AB’nin değişen;

Kurumsal Yapısı

Genişlemesi ve Üye Olma Yöntemi, Yasama ve Karar Alma Usulleri

Temel Haklar Şartı

Hukuki Yapısı

Katmanlı Yetki [Subsidiarite]‘nin Kullanılması

Tasarrufların Kabulü

Demokratik Yapısı

Ortak Politikaları (Özellikle ODGP ve AGSP)


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.