Avrupa'da Yeni Güvenlik Anlayışları Ve Türkiye

Avrupa'da Yeni Güvenlik Anlayışları Ve Türkiye

Soğuk Savaş Sonrası Avrupa'da Güvenlik Yapılanması Sorunları
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İki kutuplu sistem ve bu sistemin 1990'dan sonra çözülmesi ile ilgili uluslararası gelişmeleri ABD'yi 21. yüzyılda etkin bir güç konumuna getirmiştir. Soğuk Savaşın sona ermesi NATO'nun yeni kuvvet yapısında önemli ölçüde indirimler yapmasına ve bu kuvvetlerin hazırlık ve konuşlandırma durumlarında önemli değişikler yapmasına olanak vermiştir. Ayrıca, İttifak için yeni ve alan dışı görevler getirilmiştir.


Günümüzde güvenlik konsepti yeniden ele alınmaya başlanmıştır. Ülke topraklarının savunulması ve ülkenin bekasının saplanmasına yönelik askeri faaliyetlerin kapsamı genişletilmiştir. Bu kapsamda; mevcut askeri boyutun yanı sıra siyasi, ekonomik, sosyal ve teknolojik boyutlar öönem kazanmıştır. Gelecekteki yeni güvenlik ortamı ülkelerin küresel terörizm ie mücadele etme, demokratikleşme ve ekonomik kalkınmalarını gerçekleştirmelerine bağlı olacaktır. Ülkeler bunları gerçekleştirdiği oranda dünyadaki barışın sürekliliği sağlanabilecektir.


Bu kitap, uluslararası sistemde yeni güvenlik yapılanmasının nasıl değiştiğini Nato ve Avrupa Birliği örnekleri ile ele almakta be yeni güvenlik yapılanmasını belirleyen faktörleri detaylı olarak incelemektedir. 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.