Avrupa'nın Geleceğinde Türkiye'nin Önemi Ve Nato İttifakı

Avrupa'nın Geleceğinde Türkiye'nin Önemi Ve Nato İttifakı

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

11 Eylül saldırılarının ardından, ABD'nin Irak'ı işgal etme ve Irak'ta yeniden yapılanma sürecine kadar, BM ve NATO'yu kendi menfaatlerine uygun kullanma girişimleri ve dünyanın bu örgütlere rağmen sergilediği kararlı güç gösterisi, bu örgütlerin varlık sebebini tekrar gözden geçirmesine sebep olmuştur.
Türkiye içinde 2. Dünya Savaşı'ndan beri içinde yer aldığı NATO ittifakını ciddi bir şekilde sorgulamanın bir şekilde zamanı gelmiştir.
Kuruluşundan bu yana bir savunma paktı olarak örgütlenen NATO devamlı suretle değişen dünya konjenktürü uyum sağlayabilmesi maksadıyla stratejik konseptini yenilemiştir.
NATO'nun nizhi stratejisi terörle mücadele olarak şekillenmiştir. İlginç bir şekilde ABD'nin 11 Eylül saldırılarıyla beraber stratejisi bu yönde oluşmuştur. Zaten hiçbir dönemde ABD'nin menfaatleri NATO'nun stratejisi ile gelişmemiş, bilakis NATO stratejileri ABD çıkarlarını güçlendirecek ve kollayacak şekilde oluşturulmuştur. Bununla ilgili olarak De Gaulle'ün NATO tanımını hatırlayınız: "Atlantik ittifakına dayatılmış, Batı Avrupa'nın ABD'ye askeri ve siyasal bakımdan şu yada bu şekilde bağımlı olmasını sağlayan bir örgüt."


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.