Avusturya Alevileri
% 28indirim

Avusturya Alevileri

Avrupa'da Alevi Hareketi ve Özgün Bir Halka
  • 35,00 TL25,20 TL

    hopi kampanyası
    1,26 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Yaşanmış ama yazılmamış ne varsa tarifsiz ve tarihsiz kalır


Gazeteci-yazar Hüseyin Şimşek’in Yol Tv ile Ocak 2007’de başlayan çalışması, Haziran 2013’e kadar devam etti. Bu süreç, Avusturya Alevileri adlı bu kitap çalışmasının da zeminini oluşturdu. Panorama Avusturya, Avusturya Alevileri, Tercan-Tuzlaçayı Alevileri, Yol Avusturya ve Tanıklar Arasında adlı programların genel koordinatörlüğünü yapan Şimşek’in sorumluluğunda, toplam 100 bölüm program yayımlandı. Yanı sıra AABF, Haziran 2008’de www.aleviten.or.at ile sanal medya alanına adım attığında, bu pencerenin editörlüğünü de Şimşek üstlendi. Bu çalışma, Nisan 2011’e kadar devam etmişti.


2012’ye gelindiğinde, Şimşek’in elinde Avusturya Alevileri ile ilgili sayısız haber, küçük çaplı araştırma, makale birikti. En önemlisi de bu ülkedeki Alevileri anlatan 10 bölümlük bir belgesel gerçekleştirilmiş olmasıydı. “Avusturya Alevileri“ belgeseli dolayısıyla, ülkenin çok sayıda eyalet, kent ve kasabası gezilip görülmüş, buralardaki Alevilerle yüzlerce yazılı, sesli, sesli-görüntülü görüşme yapılmıştı.


Bugüne kadar yayımlanmış ilgili kaynaklar da tarandı. Sadece Avusturya Alevilerini anlatan bir kitap henüz yoktu. Bu ülkedeki İslami ve Türkiye kökenli nüfusu anlatan kimi eserlerde, Alevilere de birer altbaşlık ayrıldığı elbette olmuştu. Alevileri ele alan belli sayıda diploma tezi de vardı. Fakat bu tezler esasen, ya Alevilerle ilgili genel bir fotograf sunmaya ya da Alevilerdeki bir “hal”i mercek altına almaya yönelikti. Elinizdeki çalışma, bu ülkedeki 50 yılını geride bırakan Alevileri, her yönüyle ve ana tema olarak işleyen ilk kitap çalışmasıdır.


Aleviler, yaşadıkları her yerde agorafobiyi (sahneye çıkma korkularını) yeniyor, yeni tarzlar geliştirerek ilerlerliyor, hayatın her alanında dal budak salıp çiçekleniyorlar. Bu binlerce yıllık çınarı kurutmak, artık iyiden imkânsızlaşmıştır. Avusturya Alevileri adlı bu çalışma da o ışık deryasına salınan hüzmelerden biri olarak, yazılı tarihteki yerini alacaktır..


 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.