Ax

Ax

  • Geçici olarak temin edilemiyor

1-Bes e

2-Ax

3-To kê Çina

4-Wesêtim

5-Esmera Farê

6-Perîşan

7-Cano

8-Lo Lawo

9-Derya

10-Çiroka Çûk û Gulê


Toplam 10 şarkıdan oluşan albümde AX şarkısının yanı sıra, Bes E Ve Lo Lawo şarkılarının söz ve müzikleri ile Çîroka Çûk Û Gulê şarkısının sözlerini de yazmış olan Tara, sadece olağanüstü sesi ve yorumuyla değil, söz yazarı ve besteci kimliğiyle de dikkat çekmektedir. Bes e'de isyan ve karşı çıkmayı, Lo Lawo'da aşkın peşinden gitmeyi, söz ve müziği Farkhat Patiev'e ait olan Cano'da ise saf aşkı kadın diliyle, kadının duygu dünyasından anlatmaktadır. Söz ve müziği Farman Patiev'e ait olan Derya şarkısı, hayatın derinliği ve çelişkilerini anlatan bir tür yüzleşmedir. Derya; hem insanın hayata olan bağlılığı, hem de hayat içinde yıkımlara, acılara, kederlere yol açmasının çelişkisiyle bir yüzleşmedir.

Tara, sözleri Wali Dewana, müziği ise Karim Kaban'a ait olan ve yolculuğun düşünsel diyalektiğini anlatan Wesêtim şarkısını, hayatında büyük izler bırakan arkadaşı Elenya'ya adamaktadır. Albümdeki diğer üç şarkının söz ve müzikleri ise Hasan Ağırdağ (To Kê Çîna), Kerem Gerdenzeri (Esmera Farê) ve Hozan Dilovan'a (Perîşan) aittir. Sözleri Zazaca olan To Ke Çina ise, regie alt yapısıyla albümün zenginliğine dikkati çekiyor.

AX albümünde Tara, jazz ve blues tonlarına açılan soundu ile son derece başarılı bir çalışma ortaya koymakta ve Kürtçe müzikte kendine has bir tarz yakalamaktadır. Albümün müzik produktörlüğü, aranjörlüğü ve tonmaister'lığını üstlenen Hakan Akay da, hazırladığı akustik alt yapılarla, düzenlemeleri ve icralarıyla, bu başarılı albümün ortaya çıkmasına önemli katkılarda bulunmaktadır.
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.