Ayetlerin Işığında İman, İbadet ve Ahlak Üzerine Sohbetler

Ayetlerin Işığında İman, İbadet ve Ahlak Üzerine Sohbetler

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kur'an-ı Kerim'in ilk muhatabı olan Hz. Peygamber'e "Şüphesiz sen evrensel bir ahlak üzerindesin" ayeti hem gerçek bir durumu açıklamakta hem de ikinci muhatap olarak tüm inananları Peygamberin örnek kişiliğini izlemeye çağıran bir anlam taşımaktadır.


Peygamberin bu ilahi nitelemeye uygun olarak kendi işlevini ifade ettiği "Ben ancak everensel Ahlakı tamamlamak üzere gönderildim" sözleriyle hayatın her alanını kuşatan ve hedefi insanlığı her yönden yüksek bir ahlaki olgunluğa kavuşturmak olan bir süreci ifade etmektedir. İman ve güzel ameller ahlaki gelişim sürecinin ilk basamakları olarak insanoğlunun bütün zihin ve beden eylemlerinin sonuçta nereye varıp neyi, nasıl değiştirmek isteyeceğinin de göstergeleri olmaktadır. İman eylem ve ahlak birbirlerini tamalayan ve birbirinden destek alarak insanı Rabb'ı katında bir üst mertebeye ulaştıran birleşik bir süreçtir. Bu birleşik bir süreçtir. Bu birleşik süreci parçalayıp ögelerini birbirinden bağımsız olarak gerçekleştirmeye çalışanlar Allah'ın insan için istediği nihai ahlaki olgunluğa ulaşmaktan insanı daha da uzak kılacaktır.


İman ibadet ve ahlak olgularının nasıl bir neden bağı ile birbirlerine bağlandığı ve sonuçta insanın ahlaki olgunluğunu sağlayan tek bir birleşik sürece nasıl dönüştüğü bu kitapta ele alınan konulara Kur'an perspektifi ile bakılarak ortaya konmaktadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.