• Ayraç - Sayı: 67
    Ayraç - Sayı: 67
    Ayraç - Sayı: 67

Ayraç - Sayı: 67

Aylık Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi (Mayıs 2015)
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Çatışma mı Müzakere mi ?

Son 35 yıldır hiç şüphe yok ki Türkiye’nin siyasi hayatına yön veren en önemli konulardan biri ‘’Kürt Meselesi’’ olmuştur. Kürt toplumunun, çeşitli nedenlerle artan farkındalığı ve siyaseten var olma mücadelesi yeni talepleri beraberinde getirmiş ve bu mücadele, Osmanlı’nın son döneminden erken Cumhuriyet dönemine kadar iktidarların zihninde hâkim olan kimlik- toplum inşası anlayışına bir karşı duruşu temsil etmiştir.

Kiminin “Türk Sorunu” kimininse “Kürt Sorunu” olarak tarif ettiği, kökenleri siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlara uzanan mesele, aslına bakılırsa bir asırdır karşımızda duruyor. Bu süre içinde bazen barış ve çözüm iyimserliğinin arttığı bazen de savaş ve çatışma karamsarlığının yükseldiği dönemlere şahit olduk.

Siyasetçilerin ve toplumsal aktörlerin çeşitli politika ve pratikleri dışında, birçok sivil toplum kuruluşu tarafından iyimserlik ya da karamsarlık dönemlerinde sayısız panel, konferans ve etkinlik düzenlendi. Bu nedenle, meselenin tarihsel kökenlerine ve seyrine dair birçok açıdan yeterince bilgiye sahip olduğumuz söylenebilir. Bu anlamda epey kitaplar yayınlandı, makaleler hazırlandı.

Son 5 yıl öncesine kadar mesele “Kürt Sorunu” olarak devam ederken, Ak Parti hükümeti tarafından atılan adımlar, halkların kardeşliği noktasında her iki taraftan açısından da önemi bir süreç başladı. Görüşmelerin başladığı tarihten bu yana çatışmaların dozu oldukça düştü ve hatta bugün yok denecek seviyeye geldiği söylenebilir. Hükümet, öneri üzerine görüşmelere sivil toplum desteği sağlamak adına ‘’Akil İnsanlar Heyeti’’ kurdu ve bu heyetler bölgelerde toplantılar düzenledi.

Ayraç olarak konuya dair küçük bir dosya hazırladık. Daha geniş bir dosya hazırlayacaktık fakat sürecin yakın gelecekteki konumunu bekleyerek asıl geniş dosyamızı erteledik. İşin daha çok edebiyat ve kültür meselesi üzerinde durmaya gayret ettik.

İyi okumalar…


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.