Ayraç - Sayı: 69

Ayraç - Sayı: 69

Aylık Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi (Temmuz 2015)
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Kitap rüzgâr olmalı, perdeyi kaldırmalı…”

Okuru olmayan bir ülkede dergi çıkartmak; suya yazı yazmak gibidir. Ayraç tam altmış dokuz sayıdır suya yazı yazıyor. Tutku olmasa ne kadar da imkânsız bir iş… Bu dergi bir kitap eleştiri dergisiyse hele… Malum, özellikle genç okurların yönelimi daha çok edebiyat ve şiir dergilerine olurken, kitap ve eleştiri dergileri maalesef rafların arkasında kalıyor.

Bu nedenle bugün ülkemizde onlarca edebiyat dergisi, yüzlerce edebiyat fanzini yayımlanırken ki bu asla kötü bir şey değil, kitap eleştiri dergisi sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Bugün artık önemli eleştirmenlerimizle okurun buluşma noktası daha çok gazete kitap ekleri...

Mehmet Fuat’ın “Yeni Dergi”si, bir dönemin meşhur “Virgül”ü, “Matbuat”ı gibi dergiler kalmadı artık. Mehmet Fuat’ın dergisinde bir kitabı yermesi ya da övmesi o eserin yazarı ve okurları için önemli görülen bir olaydı. “Virgül” 131 sayı yayımlandı ve Türk yazınına değerli eleştirmenler kazandırdı. “Matbuat” bir dönem okurun çıkmasını sabırsızlıkla beklediği nadir kitap eleştiri dergilerindendi.

Kurduğumuz geçmiş zaman cümlelerine rağmen Ayraç, eleştirinin ölmediğini düşünmektedir. Ayraç, bir “Virgül”, bir “Matbuat” gibi çıkması sabırsızlıkla beklenen bir dergi olmanın isteğini, heyecanını taşıyor.

Ayraç okurları, tek bir mahallede dar bir çıkmaz sokağa sıkışmış kısır, durağan bir dergi değil; caddeye çıkmış, aktüel fakat nitelikli kitapları takip etme, okuruna duyurma kaygısı güden, daha tarafsız, daha objektif, daha dinamik bir dergi okuyacaklar.

Şairin de dediği gibi; “kitap rüzgâr olmalı, perdeyi kaldırmalı…”

Keyifli Okumalar

Yazılarınızı info@ayracdergisi.com adresine gönderebilirsiniz.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.