Ayraç - Sayı: 71

Ayraç - Sayı: 71

Aylık Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi (Eylül 2015)
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Tabiatın artık dinlenmeye çekildiği Eylül ayı kültür sanat camiası ve kitapseverler için dirilme mevsimini ifade eder. Dergiler ve yayınevleri iyi bir başlangıç yapmak için bu dönemi beklerler. Yeni dergiler yayın hayatına başlar, yayınevleri kitaplarını sunar meraklı okuruna.

Ömer Faruk K.’nın röportajı, Coşkun Horuz ve Nuran Yılmaz’ın yazıları ile Ayraç bu sayıda Hilmi Yavuz’u odağına aldı. Şair ve denemeci Yavuz’la şiiri, romanı, nitelikli okur meselesini, geleneğin yeniden üretilmesini ve üretilememesini konuştuk. Nitelikli okur olmanın şartlarından birini şöyle ifade ediyor: “İyi bir donanımı olmalı. Bu donanım için iyi bir okuma geçmişinin olması gerekmekte. Yoksa rastgele kitap alınarak nitelikli okur olunamaz. Hangi alanda olursa olsun, edebiyat ya da düşünce, mutlaka belli bir donanım gerektirir.”

Nitelikli kitap ile nitelikli okurun buluştuğu bir dergi olmak için yola çıktık. Bu amacın gerekliliğini ve ağırlığını hissediyoruz.

Bu sayının dikkat çeken kitapları: Dünya Bu Kadar, Akıl Sağlığı,  Deliliğin Tarihi, Serdar Mahmut Tarzi Han ve Anıları, Türkiye’nin Düzeni, Bereketli Topraklar Üzerinde, Bebeklerin Ahlaki Yaşamı,  John Locke ve David Hume: Din Felsefesi Üzerine Karşılaştırmalı Bir İnceleme, Özgürlük, Adalet ve Sosyal Evrim.

Şiirin Gündemi’nde Selami Mete Akbaba, Ziya Osman Saba ve Ahmet Murat var. Kurmaca Gündemi’nde ise Hep Aynı Hikâye, Sevgili Alef, Efendinin Ölümü, İt Gözü ve İnsan Hatırlar yer aldı. “Küresel Minotauros: Amerika, Avrupa ve Küresel Ekonominin Geleceği”, “Bir Hayalim Var” ve “Osmanlı Tarihini Yeniden Yazmak: Kuruluş” bu ay Editörün Masasındakiler sayfasının kitapları.

İyi okumalar.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.