Ayraç - Sayı: 74

Ayraç - Sayı: 74

Aylık Kitap Tahlili ve Eleştiri Dergisi (Aralık 2015)
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Anksiyete Çağı: Korku, Umut ve Huzur Arayışı

74.sayımızı okuyucularımızla paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Vitrin özelde ayın kitabı olarak Zeynep Kanbay edebiyatımızın yaşayan dev çınarı Rasim Özdenören’in İz Yayınları’nca yayımlanan “Uyumsuzlar” kitabının hikayesini bizlere anlatıyor.

Editörümüz Hüseyin Çelik 1950’li yıllarda  Mustafa Baydar’ın, dönemin tanınmış veya yeni yeni tanınmaya başlanmış edebiyatçıları ile gerçekleştirdiği ve o dönemdeki edebiyat dergileri ve gazetelerde tefrika ettiği röportajları sonrasında bir  araya getirerek  ilk baskısı 1960 yılında yapılan 2015 yılında yedinen gözden geçirilerek  İletişim Yayınları’nca  yayımlanan “Edebiyatçılarımız Ne Diyorlar” kitabını değerlendiriyor. Diğer editörümüz Ömer Faruk K, Say Yayınları’nın yayımladığı Henr David Thoreau’nun ölümsüz eseri “Sivil Itaatsizliği” kitabını köşesine taşıyor.

Bu sayımızda dergimizin kapağına  taşıyarak gündeme getirdiğimiz çok önemli bir konuyu Anksiyete rahatsızlığını dergimizde işliyoruz. Yazarımız  Kadir Pektezel son zamanlarda dünyada ve yaşadığımız ülkede yaşanan şiddet olaylarının ruhumuzda yol açtığı yaraların hepimizde bir Anksiyete hastalığı belirtisi oluşturduğunu ve bunun tüm dünyada genelleşmesi ile  artık Anksiyete Çağı’nda yaşadığımız tezini öne süren  yazar Scott Stossel’in Anksiyete Çağım kitabına bizleri odaklıyor.

Fatma Zehra Sunay, Kanaviçe ismi ile Timaş yayınlarınca yayımlanıp raflarda yerini alan kitabın yazarı Bahadır Yenişehirlioğlu ile okuyucularımız için hem çok güzel bir röportaj gerçekleştirdi hemde Ayraç için Kanaviçe kitabı hakkında bir yazı kaleme aldı.

Yine  Timaş tarafından yayımlanır yayımlanmaz çok ses getiren  Nazan Bekiroğlu’nun “Mücella” kitabını Gülnaz Eliaçık,  Erdem Yayınları’nca  Nazarzede Kliniği ismi ile yayımlanan  Sadık Yemni’nin yeni kitabını Nurullah Çınar, Türkçülük akımının ideologu Ziya Gökalp’in  Ötüken Neşriyat tarafından yayımlanmış kitaplarının genel bir değerlendirmesini Pirali Çağrı Şensoy ve  Mostar Yayınlarınca yayımlanan Osmanlı’nın Balkan Rüyası kitabını Emrah Sarıbıyık 74.Sayımızda Ayraç okurları için değerlendiriyor.

Bu sayıda yaptıkları  kitap tahlilleri ile Asuman Demir, Veysel Altuntaş, Saliha Farşadoğlu,Tuğba Nur Özbey, Yunus Özdemir, Sude Sözügeçen, Ahmet Kanter, Kübra Nur Uzun, Tuba Dere, Elif Ergin, Züleyha Yıldırım , Neslihan Altuntaş  ve çocuk edebiyatı bölümümüzde Melike Melal ve Özge Gökdaş, Ayraç  Kitap Tahlil ve Eleştiri Dergisi’ne 74.Sayıda  omuz verenler olarak içindekiler bölümüne isimlerini yazdırıyorlar.

75. Sayımızda yeniden bir araya gelmek dileği ile…


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.