Ayşe'ye Mektuplar - Bir 68'liden Şiirler
% 7indirim

Ayşe'ye Mektuplar - Bir 68'liden Şiirler

  • 10,00 TL9,30 TL

    hopi kampanyası
    0,47 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

68 Hareketi'nin öncülerindendi Mehmet Demir. AİTİA'da fikir klübü başkanlığı, FKF Genel sekreterliği yapmıştıçyükselen 68 hareketinin mimarlarındandı. O'ndaki mücadele ruhu girdiğimiz kavgalarda hepimize güç verirdi. O yanımızda ise kendimizi güvende hissederdik. Aziz Nesin'nin konuşmacı olarak katışdığı bir mitingimize gericilerin yaptığı saldırıyı onun öncülüğünde nasıl da püskürtmüştük Zafer Meydanı'nda...


Çok güzel şiir yazar ve aksanlı şivesiyle forumlarda, anma gecelrinde şiirlerini okur, kitleleri ajite ederdi. Mehmet Demir'e 'Bu ülkede üç şair tanırım. Sırasıyla Nazım, Ahmet Arif ve Sen' derdim.


Bir gün devrimci askeri tıbbiyeliler onu ve beni karargahlarında düzenledikleri bir toplantıya çağırmışlardı. Bizi törenle karşıladılar. Toplantıda Mehmet'in okuduğu şiirlerini duyan komutanların gözleri kızgınlıktan yuvalarından fırlamıştı. Mehmet, 68'in tüm ideallerini kendisinde toplayan bir arkadaşımızdı. Ankara Beşevler semtinde faşistlerin kurduğu silahlı pusuda Nail Karaçam ölmüş Mehmet de yaralanmıştı. 12 Mart 1971 askeri cuntasıyla birlikte Mamak Cezaevi'nde uzun yıllar aynı ranzaları paylaştık.


Yüreği acılara dayanamadı. Erken kaybettik yoldaşımızı.


- Ruhi Koç


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.