Aytekin Kotil - Karadenizli Bir Politikacı (1934-1992)

Aytekin Kotil - Karadenizli Bir Politikacı (1934-1992)

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Sosyal Demokrat Belediyecilik’e damgasını vuran ve politikaya bir ömür adayan Karadenizli politikacı Aytekin Kotil’in (1934-1992) biyografisi çıktı. Aytekin Kotil şahsında bir dönemi gözler önüne seren kitap, yakın tarihimizin bilinmeyenlerini açıklıyor.


Yakın tarihimiz mercek altında!


Araştırmacı yazar Hakkı Uyar’ın kaleme aldığı Karadenizli Bir Politikacı Aytekin Kotil (1934-1992) kitabı, Kotil’in politik geçmişi ışığında Sosyal Demokrat Belediyecilik anlayışını inceliyor.


İstanbul’un Cumhuriyet dönemindeki 23. Belediye Başkanı (1977-1980) olan Aytekin Kotil, aynı zamanda Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP) İstanbul Milletvekilliği ve TBMM Başkan Vekilliği yaptı.


1970’li yılların etkin bir politikacısı olan Aytekin Kotil’in özelliklerinden biri de, artık örnekleri olmayan İsmet Paşa Okulu’nun bir öğrencisi olmasıydı. CHP içinde 1960’ların ortalarında ortaya çıkan Ortanın Solu politikasıyla birlikte parti örgütünün gençleştiği bir dönemde İsmet Paşa’ya karşı tavır alan, Bülent Ecevit’i destekleyen, İsmet Paşa’nın devrilmesinde büyük payı bulunan İstanbul örgütünün bir üyesi olan Kotil, 1980’e doğru pişmanlığını ifade edecekti...


Kitap; bir politikacı olarak Aytekin Kotil’i mercek altına alırken arka planda o dönemin CHP’sini Ortanın Solu politikalarını, parti içi çekişmeleri, İsmet Paşa ve Bülent Ecevit çatışmasını ve parti örgütünde yaşananları gözler önüne seriyor.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.