Azraa-Eel Menkıbeleri
% 25indirim

Azraa-Eel Menkıbeleri

Osmanlı Mahzeninden Hayal Et Kıssaları
  • 25,00 TL18,75 TL

    hopi kampanyası
    0,94 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Osmanlı İblislerinin Korkunç Sırları…

Yazar Uğur Batı, Batılı fantastik romanları ötesinde çok özgün bir Doğu fantazyası kaleme aldı. Everest Yayınları’ndan çıkan Azraa-Eel Menkıbeleri: “Osmanlının Mahzeninden Hayal Et Kıssaları”, iyi ve kötünün bitmez tükenmez mücadelesini gizemli ve fantastik bir “Osmanlı” dünyası kurarak anlatıyor.

Sıradışı kurgusuyla dikkat çeken kitapta Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’deki olağanüstü olaylar, 24 ayrı hikâye başlığı altında tek bir sonda kurgulanıyor.

İyi ve kötünün bitmez tükenmez mücadelesini anlatan Azraa-Eel Menkıbeleri, batı fantastik romanlarının ötesinde yerel unsurlarla çok zengin bir hayal dünyası sunuyor.

Bu kitapta Orklar, Elfler değil Deccal’ler, Gulyabaniler var…

Tarihle efsanelerin, kurguyla gerçeğin birleşimindeki kitapta, oturma odanıza Ork’lar, Elfler değil, Hüddam cinleri, Deccal, gulyabaniler giriyor. Bu da ana akım fantastik romanlarından başka bir tat doğuruyor. Kitap bu şekilde korku,  yerellik ve aşinalığın birleşimindeki bir etki yaratıyor.

Osmanlı memleketinde cinler, periler, gulyabaniler, vampirler, kurtadamlar kol geziyor…

Azraa-Eel Menkıbeleri, Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’nin iblisvari kötülüklerin tam tezahüründe olduğu, tâbire değmeyen rüyâların görüldüğü zamanlarda geçiyor. Osmanlı memleketinde lanetli gömülerden hazineler yerine hortlaklar çıkıyor, tılsımlı fermanlar sağda solda cirit atıyor, mezarlarda ruhlar kol geziyor, terk edilmiş virane kiliselerden kendiliğinden çalan çan gürültüleri duyuluyor. Yani civar etraf bildiğin şeytana çalıyor.

Romanda iki kere ölüp cenaze namazı iki defa kılınan Osmanlı Padişahı Sofu Bâyezîd’in ibretlik hikâyesini okuyor, şeytanla işbirliği yapan maktul şehzadelerin Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’den öç alma hadisesi okuru bekliyor.

Şeytani güçlere karşı savaş veren Alhazred gibi Allah dostlarını tanıyor, Keferenin Haccacı Vladoğlu Drakul”un Ulaha’da kurtadamlarca katledilişine şahit olacaksınız.

Aynalar dünyasına hapsolan halk ve el-Hâkim bin Hasan-el-Esret’in hikâyesi gözlerinizi yaşartırken, Dehşet Muttalip’in İbn-i Hortlak’la düellosu sizi heyecandan heyecana sürüklüyor.

Osmanlı hafiyelerinden Teşkilat-ı Kıyam’ın Eşrâr musibetiyle imtihanı ders olurken, tarihin en büyük casusu ve gerillası Kuşçubaşı Eşref’e zahir olan melek içinize su serpiyor.

Romanda ayrıca Tırnava’da türeyen namlı cadılara gidip, Cadıcı Nikola’yı tanımak bu olağanüstü okumayı daha da ilginç kılıyor.

 


Yorum Sayısı: 7

Uğur Batı ilginç bir adam olsa gerek. Hayal gücü ve farklı bakışa sahip yazarları seviyorum. Ciddi de bir araştırma ürünü olduğu belli kitabın. Kitapta Osmanlının katledilen şehzadeleri de var, Deccal da var, Piri Reis’in katli gibi tarihin karanlık başlıkları da var, vampirler de var, Şeyh Süca gibi Osmanlının çöküşünü rüşveti yaygınlaştırarak hızlandıran melun kara kahramanlar da var. Evet bunların hepsi sonra hortlayabiliyor ama tarihin ve hayalin birleşiminde bir kitap bu zaten.

B
Bilge Ozcelik  -   29.03.2016

Spekülatif kurmacayı yeraltından çıkarma çabalarının bir neticesi. Diyorum ki, Gılgamış Destanı nedir? Dünyanın ilk organize edebi eseri. Nereden çıkmıştır. Oryanteldir. Yani neymiş? Doğu kaynaklı fantastik edebiyat yazılırmış. Sayısı artsın bu tür kitapların. İlham verici bir kitap olduğunu düşündüm.

H
Hakan Dikmenciler  -   28.03.2016

Uzun zamandır ilgimi yoğunlaştırabileceğim, merakımı cezbeden bir kitap arıyordum ki Uğur Batı yetişti. Şiddetle tavsiye ederim.

G
Gamze Ozceben  -   30.03.2016

Böylesi kitapları okuduğum zaman anlıyorum ki, eskinin elitist ve hiyerarşik geleneği sorgulanmalı. Bu tür bir edebiyat mümkünmüş.

B
Burak Kemalhanoglu  -   31.03.2016

Romanı hevesle alıp okudum. İlk başta biraz şaşırdım hayalkırıklığı yaşar gibi oldum ama kitabın ortalarında çok zevk almaya başladım, sonlarında ise muhteşemdi. Bir tarih bu kadar mı güzel anlatılırdı.

M
Mehmet İnan  -   04.04.2016

Tavsiye üzerine okumaya başladım bir kitap bir kitap derken tüm serisini okumaya başladım. Daha 100. sayfalarındayım ama yine de herkese öneriyorum. Çünkü çoook güzel bir kitap

M
Mehemt Özgül  -   01.04.2016

Dehşet Muttalip ile İbn-i Hortlak, Abdullah Pederi, Singi Cadıları, Kefere Drakul, Mezamorta Civelek, Amansız Hüsrev, Assia Kâtip Rufai Hazretlerine saldıran cin tayfası, Şehzade Yahya ve 19 Şehzade Kılığındaki Mahlûkat ve Amr Bin Azraa-eel gibi fantastik kahramanlar görüyorsunuz kitapta. Rüya alemi gibi. Güçlü bir hayal gücü doğrusu.

B
Bahadır Demir  -   31.03.2016