Babaya Mektup

Babaya Mektup

  • 5,75 TL

    hopi kampanyası
    0,29 Paracık

"Çok sevgili baba, Geçenlerde bir kez, senden korktuğumu öne sürmemin nedenini sormuştun. Genellikle olduğu gibi, verecek hiçbir cevap bulamadım, kısmen tam da sana karşı duyduğum bu korku yüzünden, kısmen de bu korkuyu gerekçelendirmek üzere, konuşurken toparlayabileceğimden çok daha fazla ayrıntı gerektiği için..." Franz Kafka, 1919'da dinlenmek üzere gittiği Schelesen'de Julie Wohryzek adında bir kızla tanışıp nişanlandı. Aynı yıl kaleme aldığı Babaya Mektup, yazarın bu nişana karşı çıkan babası Hermann Kafka'ya yanıtıdır. Kafka'nın yayınlamak amacıyla değil, babasıyla ilgili duygu ve düşüncelerini dile getirmek için yazdığı, ama hiç göndermediği bu mektup, hem Kafka'nın yaşamöyküsüne açıklıklar getirmesi, hem de kimi izleklerinin ipuçlarını barındırması açısından büyük önem taşır. Kafka'nın tüm yapıtlarının günümüze ulaşmasını sağlayan Max Brod'un gün ışığına çıkardığı ve yazarın toplu yapıtları arasında yer açtığı Babaya Mektup'u, okuru bilgilendiren ayrıntılı notlar eşliğinde, Cemal Ener'in çevirisiyle yayınlıyoruz.


Yorum Sayısı: 2

Kitaptan Alıntı;
* 'Onunla hiç konuşulmaz zaten, hemen insanın üzerine gelir,' dersin hep, oysa o kişinin aslında üzerine geldiği yoktur; senin üzerine gelen meseledir; sen kişiyi meseleyle karıştırıyorsun ve kişiyi dinlemeden meseleyi derhal karara bağlarsın; ondan sonra söylenenler, seni ancak daha da çok sinirlendirir; asla ikna etmez.

A
Ayşım Okudan  -   23.05.2016

Kafka! Hayran olunası yazar
Babasına olan duygularını öylesine edebi şekilde ve derinden aktarmış ki cümleleri zihnimize kazınıyor.Kafka'yı ve aile ilişkilerini daha yakından öğrenmek isteyenler için kesinlikle tavsiye ediyorum

S
Sare Hatice Kantar  -   28.07.2016