Banka Muhasebesi

Banka Muhasebesi

Temel Kavramlar - Örnekler - Hesap Planı
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kitap, günümüzde Türk bankacılık sisteminde kullanılan Tekdüzen Hesap Planına dayanmaktadır. İlk olarak temel muhasebe ilkeleri ele alınmış, temel varsayımlara ve muhasebe standartlarına değinilmiştir. Ardından mali tablo temel ilkelerine yer verilmiş, genel hükümler ve mali tablolarla rapor, ilgili kavramlar açıklanarak ele alınmıştır.


Tekdüzen Hesap Planında yer alan hesaplar grup bazında, yardımcı hesaplarıyla birlikte, açıklamalı olarak, örnek monografiler ve yevmiye kayıtlarıyla desteklenerek anlatılmıştır. Hesaplar; Dönen Değerler, Krediler, Yatırım Amaçlı Değerler ve Diğer Aktifler, Mevduat ve Diğer Yabancı Kaynaklar, Özkaynaklar, Faiz Gelirleri, Faiz Giderleri, Faiz Dışı Gelirler,  Faiz Dışı Giderler ve Bilanço Dışı Hesaplar olarak gruplandırılmıştır.


Katılım bankası, yabancı ortaklı Türk bankası, Amerikan bankası Türkiye şubesi gibi çeşitli bankalara ait mali tablo örneklerine yer verilmiştir. Hesap açıklamalarında Bankacılık Kanununa sık sık atıfta bulunulduğundan, Kanun eklerde yer almaktadır. Aynı şekilde Karşılıklara İlişkin Yönetmelik de kullanıcılara referans olması açısından eklere dahil edilmiştir.


Kitap: Banka Muhasebesi dersinin okutulduğu her seviyede yüksek öğretim kurumu için uygun olduğu gibi, aynı zamanda bankacılık mesleğini icra edenlere de yol gösterici niteliktedir.


Banka Muhasebesi

Banka Muhasebesi

İffet Görkey Kesimli

21,12 TL
Genel Muhasebe

Genel Muhasebe

İffet Görkey Kesimli

23,04 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.