Barbar Batı
% 31indirim

Barbar Batı

Sömürgecilik Üzerine Söylev
  • 16,50 TL11,38 TL

    hopi kampanyası
    0,57 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bir Medeniyetin İlk Çürümeye Başlayan Yeri Kafası Değil Kalbidir.


"Hititler'den bahsetmiyorum, ya da gardiyandan, ya da maceracadan; ber yolun karşısındaki "terbiyeli çocuk"tan söz ediyoru, bir SS elemanından, gangsterlerden değil, saygıdeğer burjuvalardan bahsediyorum."


- Aime Cesaire


Bütün çağıltısıyla aşağılara doğru iniyor Cesaire, Aşağılarda, derinlerde nelerin olup bittiğini görmeye razı; görüp sonra yeniden yukarılara tırmanacak. Kendi iniyor, ama siyah adamın inmesine izin vermiyor. Omuzlarına alıyor ve bulutlara yükseltiyor onu.


- Frantz Fanon


Benim Şarkiyatçılık'ta söylediklerim, esasen benden önce A. L. Tivawi, Abdullah Laroui, Enver Abdül Malik, Talal Asad. S. H. Alatas, Frantz Fanün, Aime Cesaire, Sardar K. M. Pannikar ve Romila Thapar tarafından söylenmişti. Bu yazaralrın hepsi de emperyalizmin ve sömürgeciliğin yarattığı tahribatın acısını çekmişlerdi ve onları Avrupa'ya sunan bilimin otoritesine, menşeine ve kurumlarına meydan okurken aynı zamanda kendilerini de bu bilimin söylediğinden daha fazla bir şey olarak kavramaktaydılar.


- Edward Said


Cesaire için Beyaz sermayeyi temsil eder, Zenci de emeği... kendi ırkından siyah derili insanları aşarak dünya proleteryasının kavgasını terennüm eder onun şarkısı.


- Jean Paut Sartre


Yeni bir Avrupa evrenselciliğinin kendisini örgütlediği ve ABD önderliğindeki küreselleşmenin "kaçınılmaz kaderini" takip ettiği bugünlerde Aime Cesaire'in "Sömürgecilik üzerine Söylev'inin bir kez daha okunması şarttır.


- Gavatri Spivak.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.