Barış'ın Trenleri
% 31indirim

Barış'ın Trenleri

  • 12,00 TL8,28 TL

    hopi kampanyası
    0,41 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Barış, Balıkesir'in, içinden tren geçen Savaştepe ilçesinde, sebze bahçesindeki bir evde yaşayan, ilköğretim son sınıf öğrencisidir. Barış ve arkadaşları demiryolu çocuklarıdır. İstasyonda trenleri, inip binen yolcuları izlemek en büyük eğlenceleridir. Barış, İstasyon büfesinde çalışan Mustafa'ya tren saatlerinde yardım eder; dahası bir yolunu bularak Mustafa'nın bu büfenin işletmecisi olmasını sağlar.

Sınıf arkadaşları Remzi, Erhan, Uğur, Burcu ve Gözde'yle tiyatro kolunda görev alır. Türkçe öğretmenlerinin yönlendirmesiyle yılsonunda sahnelenecek bir oyun yazma işine girişirler. Savaştepe, Batı Cephesi savaşlarının geçtiği yerlerdendir; o nedenle yazacakları oyunun da Kurtuluş Savaşı'nı yansıtması uygun olacaktır. Kaynak kitaplardan bilgi toplayarak iş bölümü yapan çocuklar, Erzurum Kongresi'nden Sivas Kongresi'ne uzanan zaman dilimi içinde düşman işgalini, Ege'de efelerin düşmanla savaşımını, Karadeniz'de İpsiz Recep Reis'in Kuvayımilliyeye katkılarını, Urfa, Maraş, Antep savunmalarını konu alan oyunu ayrı bölümler hâlinde yazarak birleştirip metni oluştururlar. Çocukların yazdıkları sahneler hazırlık aşamalarıyla birlikte, heyecan ve merak uyandıracak biçimde romanda anlatılmıştır.

Oyun, ders yılı sonunda başarıyla sahnelenir; kasabada ilgi toplar. Çocuklar, oyunda adı geçen, Sivas Kongresi'nde gençliği temsil ederek mandaya karşı çıkan, Savaştepeli Tıbbiyeli Hikmet'in heykelinin belediyece parka dikilmesini de sağlayacaklardır.

Roman içinde yer alan söz konusu oyun, istenildiğinde romandan çıkarılarak okullarda sahnelenmeye uygun biçimde düzenlenmiştir.

"Bilkent Üniversitesi öğretim görevlisi; şiir, tanıtı, eleştiri, deneme, söyleşi, günlük, mektup türlerindeki yazılarıyla tanıdığımız, çocuk kitapları yazarı Vedat Yazıcı; bu tür romanlarda bulunması istenen merak ögesini canlı tutma, şiddet ögelerinden uzak durma, çatışmaları barışçıl yollarla çözme... gibi kurgulama yöntemlerine de başvurmaktadır."
Osman Nuri POYRAZOĞLU
(Öğretmen Dünyası, Sayı 384, Aralık 2011)Ormanda Şenlik

Ormanda Şenlik

Vedat Yazıcı

6,9 TL
Aşk-ı Pinade

Aşk-ı Pinade

Vedat Yazıcı

9,9 TL
Düş / Yaralı

Düş / Yaralı

Vedat Yazıcı

7,2 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.