Başkanlık Sistemlerinde Yerel Yönetimler
% 38indirim

Başkanlık Sistemlerinde Yerel Yönetimler

ABD, Brezilya, Şili, Endonezya ve Güney Kore
  • 15,00 TL9,30 TL

    hopi kampanyası
    0,47 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Başkanlık sistemlerinde yerel yönetimlerin konumu Türkiye’de devam eden hükümet sistemi tartışmalarının önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Bu raporun amacı, başkanlık sistemlerinde yerel yönetimlerin nasıl düzenlendiğini seçilen ülke örnekleri üzerinden inceleyerek karşılaştırmalı bir yöntemle ortaya koymaktır.


Rapor kapsamında incelenen ülkeler belirli kriterlere göre seçilmiştir. Bu ülkeler arasında üniter yapılı başkanlık sistemlerine örnek olarak Endonezya, Güney Kore ve Şili; federal yapılı başkanlık sistemlerine örnek olarak ABD ve Brezilya alınmıştır. Ülkelerin analizinde “yerel yönetimlere ilişkin anayasal ve yasal arka plan”, “yerel yönetimlerin türleri”, “yerel yönetimlerin görevleri”, “yerel yönetimlerin organları”, “yerel demokrasi uygulamaları”, “yerel yönetimlerin denetimi” ve “yerel yönetimlerin mali yapısı”ndan oluşan yedi temel kriter kullanılmış ve tüm ülkeler aynı kriterlerle değerlendirilmiştir.


Bu raporda, üniter başkanlık ve federal başkanlık sistemlerine dayalı olarak örgütlenmiş olan ülkelerin kendi tarihsel tecrübeleri, anayasal ve hukuki düzenlemeleri, politik, kültürel ve ekonomik ihtiyaçları doğrultusunda farklı özelliklere sahip olan yerel yönetim modelleri inşa ettikleri ve yine bu doğrultuda yerel yönetim reformu gerçekleştirdikleri tespit edilmektedir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.