Başlangıcından Cumhuriyet Dönemine Türk Şiiri Antolojisi (6 Cilt Takım)

Başlangıcından Cumhuriyet Dönemine Türk Şiiri Antolojisi (6 Cilt Takım)

671 Şair, 1650 Şiir
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Başlangıcından Cumhuriyet Dönemine" dek uzanan geniş zaman dilimi içinde, Türk şiirindeki gelişimi ortaya koymak amacıyla düzenlenen bu antolojide, 8. yüzyıldan 19. yüzyılın sonlarına dek eser vermiş 671 şairin 1650 şiiri yer alıyor.

Orhun Yazıtları, Uygur dönemi şiiri, ilk Türk şairi sayılan Aprın Çor Tigin, Divanü Lügati't Türk yazarı Kaşgarlı Mahmud'dan başlayıp Ahmet Yesevi, Mevlana Celaleddin-i Rumi, Ali Şir Nevai, Baki, Fuzuli, Nedim gibi divan edebiyatı ustalarına; Yunus Emre, Karacaoğlan, Köroğlu, Dadaloğlu, Pir Sultan Abdal gibi halk şiirinin özgün seslerinden Namık Kemal, Şinası, Tevfik Fikret, Abdülhak Hamid Tarhan gibi 19. yüzyıl çağdaş şiire geçiş döneminin tanınmış adlarına kadar uzanan on iki yüzyıllık bir süreç 5 ciltte topluca veriliyor.

Antolojideki metinlerden genç nesillerin de yararlanabilmesi için eserde özgün biçimiyle yer alan şiirlerin hemen yanında sözlük ya da günümüz Türkçesiyle açıklamaları veriliyor.

Şairlerle ilgili geniş bilgi edinmek yer alan şiirlerin hemen yanında sözlük ya da günümüz Türkçesiyle açılamaları veriliyor.

Şairlerle ilgili geniş bilgi edinmek isteyenler için ise, her şairin yaşam öyküsü yanı sıra kendisi ve eserleriyle ilgili kaynaklar bulunuyor. Şair ve eserleriyle ilgili resimlerle desteklenen metinler, döneme ait minyatür, gravür ve tablolarla zenginleştirilerek şiirlerin daha kolay kavranması amaçlanıyor.

CD'siyle birlikte toplam 6 ciltlik bu eser, Türk şiirinin 8. yüzyıldan Cumhuriyet'e dek uzanan serüvenini gözler önüne seriyor. Antolojideki tüm şiir, bilgi ve resimlerin yer aldığı 6. ciltteki CD ise, eserden bilgisayar ortamında yararlanmak isteyenler için vazgeçilmez bir kaynak.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.