• Başlangıcından Günümüze Fransız Sineması% 45indirim
    Başlangıcından Günümüze Fransız Sineması
    Başlangıcından Günümüze Fransız Sineması

Başlangıcından Günümüze Fransız Sineması

  • 45,00 TL24,75 TL

    hopi kampanyası
    1,24 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Fransız sineması, sinemanın keşfinden bu yana dünyanın en verimli ve yaratıcı sinemalarından biri. Sinema eğitimi açısından mutlaka incelenmesi gereken bu alan, başta Avrupa olmak üzere dünya sinemalarını birçok yönden etkiledi. Unutmayalım ki, sinema tarihinin en devrimci atılımı olan Yeni Dalga akımı da 1950 sonrası Fransa'sında ortaya çıkmıştı.

Ancak Türkiye’deki sinema literatüründe bir-iki istisna hariç, Fransız sineması tarihine dair kapsamlı sistematik bir çalışma yoktur. Rémi Fournier Lanzoni’nin bu incelemesi Fransız sinemasının başından itibaren (tabii ki eksiksiz değil) bir dökümünü yapmanın yanı sıra, yaklaşık onar yıllık dönemleri bu ulusal sinemanın içinde bulunduğu ekonomik, politik ve kültürel bağlam içinde değerlendiriyor. Ayrıca birçok özel filmin estetik açıdan analizini içeriyor. Kitabın, bu sahadaki açığı biraz olsun kapatacağını umut ediyoruz.

 

“Başlangıcından Günümüze Fransız Sineması epeydir ihtiyaç duyulan çalışmanın kesinlikle ta kendisi: Kitap, sinemanın doğumundan günümüzün dijital yapım ve kablolu yayınlarına dek Fransız sinemasına dair ciddi, eğlenceli, kışkırtıcı ve kapsamlı bir yaklaşım sunuyor. Lanzoni, okuru Fransızların imza attığı estetik, entelektüel ve teknik birçok katkının zarifçe düzenlenmiş, iyi araştırılmış ve her daim ilginç olan tarihinde bir gezintiye çıkarıyor. Filmlerden hoşlanan herkesin, kitaplığında yer ayıracağı bu çalışma, güvenilirliği ve bütüncül yaklaşımıyla uzmanları tatmin ederken öğrencilerle sıradan okurları da kendine bağlayacak. Hiç kuşkusuz gelecek yıllarda konuya dair standardı da belirleyecek.”

-Ord. Prof. Peter Bondanella-


Önsöz

Tarih bilincinin oluşabilmesi için ciddi tarih bilgisinin olması gerekir. Aksi taktirde ilgili tarih üzerine yeterince bilgi sahibi olmadan değerlendirmeler yapmak, sinema eğitimini de bu yetersiz bilgilerle vermek zorunda kalırız. Bu da sinema eğitiminin ve kültürünün önemli bir yönünün eksik kalmasına neden olur. Yaratıcı bir sinematografik üretimin aynı zamanda sinema tarihinin iyi bilinmesinden geçtiği muhakkaktır. Unutmayalım ki, sinema tarihindeki en devrimci atılım olan Fransız Yeni Dalga akımı yönetmenleri film yönetmeye başlamadan önce sinema tarihinde neler yapıldığını öğrendiler. Ülkemizde de yaratıcı bir Türkiye sineması için başta yönetmenler olmak üzere hem film üretiminde yer alan hem de sinemayla ilgilenen herkesin ciddi bir sinema tarihi bilgisine sahip olması gerektiği tartışılmaz bile.

Ne yazık ki, Türkiye’de kendi ülke sinemamızın tarihi de dahil olmak üzere, genelde sinema tarihi incelemeleri yetersiz düzeydedir. Geoffrey Nowell-Smith’in derlediği Dünya Sinema Tarihi (Kabalcı Yayınları, 2003) ve yakın tarihte kaybettiğimiz Rekin Teksoy’un yazdığı Rekin Teksoy’un Sinema Tarihi (Oğlak Yayınları, 2005) kitapları da, çok değerli incelemeler olmakla birlikte, kapsamları itibarıyla ulusal sinema tarihlerini yüzeysel vermek durumunda kalan yapıtlardır. Bu açıdan ülke sinemalarının tarihlerini daha ayrıntılı inceleyen yapıtlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Fransız sineması sinemanın keşfinden bu yana dünyanın en verimli ve yaratıcı sinemalarından biridir. Bu sinema, sinema eğitimi açısından olmazsa olmaz bir sinema olduğu için, bilgisine şöyle ya da böyle sahip olunan bir sinemadır. Ancak Türkiye’deki sinema literatüründe Prof. Dr. Oğuz Makal’ın daha çok yönetmenlerin üretimlerini içermekle sınırlı olan değerli incelemesi (Fransız Sineması Tarihi, Kitle Yayınları, 1996) hariç, Fransız sineması tarihine dair kapsamlı sistematik bir çalışma yoktur. Rémi Fournier Lanzoni’nin bu incelemesi Fransız sinemasının başından itibaren (tabii ki eksiksiz değil) bir dökümünü yapmanın yanı sıra, yaklaşık onar yıllık dönemleri bu ulusal sinemanın içinde bulunduğu ekonomik, politik ve kültürel bağlam içinde değerlendiriyor ve aynı zamanda da birçok özel filmin estetik açıdan analizini içeriyor. Bu yapıtın bu açığı biraz olsun kapatacağını umuyorum.

Kitapta çok sayıda film adının okurun zorluk çekmemesi için sistematik bir şekilde yazılması gerekiyordu. Filmin ilk geçtiği yerde varsa önce Türkçe adı verildi ve parantez içinde Fransızca orijinal adı ve yılı belirtildi ve metnin devamında Türkçe adı kullanıldı. Filmin Türkçe adı yoksa Fransızca orijinal adı ve yazar verdiyse parantez içinde İngilizce adı ve yılı verildi ve metnin devamında filmin yalnızca Fransızca adı kullanıldı. Bazı durumlarda, Fransız yönetmenlerin ABD’de yaptığı yapımlar olduğu için filmin önce İngilizce adı verildi ve daha sonra yazar verdiyse Fransızca adı ve yılı belirtildi.

Bu çeviride çok yardım aldım. Öncelikle bu kitapta yer alan film adlarının sistematik bir şekilde düzenlenmesi için gece-gündüz çalıştığı için Arş. Gör. Emel Yuvayapan’a minnettarım. Değerli hocam Prof. Dr. Oğuz Adanır kitapta yer alan Fransızca cümleleri ve kısaltmaların açılımlarını çevirdiği için kendisine çok teşekkür ediyorum. Prof. Nuray Ayhan (Yılmaz), Arş. Gör. Ayça Tunç, Arş. Gör. Emrah Suat Onat ve Arş. Gör. Akil Fikret Tosun da metnin çevirisinin son haline gelmesine katkıda bulundular, bu nedenle onlara da teşekkür ediyorum.

-Ertan Yılmaz-

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.