• Bay Mercedes% 15indirim
    Bay Mercedes
    Bay Mercedes

Bay Mercedes

Bill Hodges Üçlemesi 1. Kitap
  • 27,50 TL23,38 TL

    hopi kampanyası
    1,17 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bakalım bu oyunda kim av, kim avcı olacak?


Bill Hodges: Emekli polis
Brady Hartsfield: Bill Hodges’un asla çözemediği cinayetlerin faili.


Şimdi bir kez daha büyük bir oyunda karşı karşıyalar. Dünyanın en çok satan yazarı Stephen King’den zamana karşı yarışan yüksek gerilimli bir roman.


Yazar Hakkında;


Stephen King her biri dünya çapında bestseller olmuş 50’den fazla kitabın yazarıdır. Başyapıtlarından olan 22/11/63, 2011’de New York Times tarafından yılın en iyi on kitabından biri ilan edildi ve Los Angeles Times En İyi Gerilim/Polisiye Ödülü ile Uluslararası Yazarlar Birliği En İyi Kitap Ödülü’nü kazandı. King, 2003 yılında Amerikan edebiyatına katkılarından ötürü National Book Foundation tarafından madalyaya layık bulunmuştur. Eşi, roman yazarı Tabitha King ile Bangor, Maine’de yaşamaktadır.


            Bir insan edebiyat alanında her tarzda yazı yazabilir mi? Bir insan, edebiyat alanında her tarzda yazı yazabilir. Ancak asıl olan yazı yazdığı her tarzda başarıyı yakalamasıdır. Stephen King, Bay Mercedes eseri ile her tarzda yazı yazabileceğini ve yazdığı her tarzda başarılı olabileceğini ispatlamıştır. Bu eser ile katilin belli olduğu bir polisiye roman okuyacaksınız ama katili bilmenize rağmen müthiş derecede gerileceksiniz. Zaten yazarın, ustalığı da burada ortaya çıkıyor. Yazar, eserinde doğaüstü olaylara yer vermeyerek okurlarını gereksiz ayrıntıya boğmamıştır.

            Hayatta bir şeyi çoğumuz bilmeyiz. O da insanlar için hayatta başına gelen olayların ortası yoktur. Yazar, eserinde insanların başına ya en iyisi ya da en kötüsü gelir diyerek okurlarının bu hususa dikkatlerini çekmiştir. İnsanlar, özellikle çocukların yanında ne konuştuğuna çok dikkat etmelidir. Çünkü konuştuklarımızı çocukların bilinçaltı boş olduğu için oraya bir kaset gibi kaydeder. Stephen King, Bay Mercedes eserinde insanlar, söyledikleri sözlerin ne kadar etkili olduğunu bilselerdi şaşırırlardı. Bu kadar etkili söylemler çocukların bilinçaltına işler diyerek okurlarını, çocuktur nasıl olsa anlamaz tavırlarından uzak durmaları hususunda uyarmaktadır.

            Stephen King, Bay Mercedes eserine kendi tarzına uygun bir cinayetle başlıyor. Bir sabah işçiler, iş alabilmek için kuyrukta beklerken bir Mercedes işçilerin üzerine hızla gelmeye başlar ve işçiler daha ne olduğunu anlamadan kendilerini Mercedes’in altında bulurlar. Bu olayda toplam sekiz işçi hayatını kaybeder. Polis olan Hodges, katili yakalamak için üstün çaba sarf etmesine rağmen katili yakalayamaz. Hodges, emekli olup, köşesine çekildikten sonra bu cinayetleri işleyen kişiden bir mektup alır. Cinayetleri işleyen kişi, kendisini Bay Mercedes olarak tanıtır ve Hodges’i, kendisini yakalamayı beceremediği için başarısızlıkla itham eder. Bu ithamdaki amacı ise Hodges’te suçluluk duygusunun uyanmasını sağlamaktır. Kendisiyle iletişime geçmek istemesi halinde gizemli bir internet sitesinin adresini verir. Hodges, bu mektupta en çok katilin, cinayetleri işlerken zevk aldığını yazmasına kızmıştır.

            Stephen King, 1947 yılında Portland’da dünyaya gelmiştir. Hikaye ve roman tarzında yazmaktadır. Gerilim ve korku tarzında uzman bir yazardır. Birçok eseri Türkçeye çevrilmiş ve okurlar tarafından büyük ilgi görmüştür.    

Yorum Sayısı: 1

He zaman ki gibi yazara yine hayran kaldım.Hiç bir kitabı beni hayal kırıklığına uğratmadı.Bu kitabı da diğerleri gibi sürükleyici.2 gün de bitirdim ve okurken müthiş keyif aldım.

N
Nuray Durmuş  -   08.03.2016