Bektaşi Aleviler ve Atatürk
% 28indirim

Bektaşi Aleviler ve Atatürk

Uluslaşma Sürecimizde
  • 42,00 TL30,24 TL

    hopi kampanyası
    1,51 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Anadolu binlerce yıl, birçok kavme ve uygarlığa beşiklik etmiş bir coğrafyanın merkezidir.

Anadolu'da Türk kültürünün geliştirilmesi ve korunmasında Aleviler ile Bektaşiler önemli roller üstlenmişlerdir. Osmanlı döneminde geri plana itilip ötekileştirilmişler, fakat Atatürk'ün önderliğinde kurulan Cumhuriyet'le adeta küllerinden yeniden doğmuşlardır.

Bektaşi ve Alevilerle ilgili çalışmalarıyla bilinen Şakir Keçeli, Uluslaşma Sürecimizde Bektaşi Aleviler ve Atatürk adlı eserinde, Alevi Bektaşilerin Türkiye'deki uluslaşma sürecine katkılarını ve

Atatürk'le ilişkilerini ayrıntılı olarak, kanıtlarıyla ortaya koyuyor.  Uluslaşmanın tarihsel kökleri nerededir?

Bektaşi Aleviliğinin temel özellikleri nelerdir, temsilcileri kimlerdir? Uluslaşma sürecinde Bektaşi Alevilerin rolleri nelerdir?  Bektaşi Alevilerde vatan ve insan sevgisinin kaynağı nedir? Bektaşi Alevilerin önde gelen temsilcileri Atatürk'le ilgili neler söylemişlerdir? Bektaşiler ve Ahiler Osmanlı'yı neden desteklediler? Halk, kendisine egemen olacak güce nasıl razı edildi? Kurtuluş Savaşı'nın üst düzey komutanları Bektaşi midir?  Bektaşi Alevilerin Milli Mücadele'ye destekleri neden önemlidir?

Atatürk'ün ataları Bektaşi/Alevi miydi? Atatürk, Hacıbektaş ilçesini ve dergâhını neden ziyaret etti?

Atatürk, Alevileri Sünnileştirme politikası izledi mi? Atatürk, Hz. Ali-Muaviye mücadelesini nasıl değerlendirmektedir? Atatürk, İslamdaki gericileşme hakkında ne düşünüyordu?

Kur'anı Kerim Atatürk'ün son sözünü nasıl değerlendiriyor?


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.