• Benim Balığım Yaşayacak% 31indirim
    Benim Balığım Yaşayacak
    Benim Balığım Yaşayacak

Benim Balığım Yaşayacak

  • 28,00 TL19,32 TL

    hopi kampanyası
    0,97 Paracık
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Olur da biri size bu kitap hakkında bir şey sorarsa ona sadece yalan söyleyin."


Tokyo’da, katlanamadığı yalnızlığına son vermeyi düşünen 16 yaşında genç bir kız: Nao. Pasifik’in öteki tarafında ise ıssız bir adada  ilham perisini arayan bir yazar: Ruth. Ve bu hayatları birleştiren sahil kenarına vurmuş bir günlük: Nao’ın günlüğü.


Nao’ın tek arzusu, hayatına son vermeden önce, Budist rahibesi olan büyük büyükannesinin hayatını kaleme almaktır. Gözlerden ırak yaşayan yazar Ruth ise bir gün sahilde gezerken kıyıya vurmuş bir çanta bulur. Bu, 2011 yılında Japonya kıyılarını vuran tsunaminin sürüklediği eşyalardan biridir muhtemelen. Gizem, gün ışığına çıkmaya başladıkça Ruth geçmişe, Nao’ın acı yaşantısına, onun bilinmez kaderine ve aynı zamanda kendi geleceğine doğru yol alır.


Yazar ve okur, geçmiş ve şimdi, gerçek ve kurgu, kuantum fiziği, tarih ve mitolojinin iç içe geçtiği Benim Balığım Yaşayacak, benliği ve tüm dünyayı keşfe çıkan özgün bir hikaye.


“Ozeki bu sefer büyük oynuyor...  Kaderleri birbirine mühürlenmiş iki zaman kahramanının,  Ruth ve Nao’ın peşinden sürüklüyor bizleri.”


- The New York Times Book Review


“Ozeki’nin bu romanı, edebiyattan ve entelektüel  bir coşkuyla sarmalanmış iyi bir hikayeden haz alanları
kesinlikle memnun edecek.”


- Publishers Weekly 


Ruth Ozeki, Benim Balığım Yaşayacak eserinde eserin kahramanı Nao üzerinden Japon kültürünü ve Japonların bilgeliğini yansıtmaya çalışmıştır. Bazı insanlar vardır ki daha küçükken büyürler. İşte bu eserin kahramanı Nao’da küçükken büyümüş ve çok acı bir hayat sürmüştür. Nao’nun hikayesini okuyan her okuyucunun gözleri mutlaka yaşaracak ve kendini bir garip hissedecektir. Ruth Ozeki, Benim Balığım Yaşayacak eserinde hayatının baharında genç bir kız olan Nao’nun hayatın yükünü omuzlarında taşıyamadığı için yaşamına son vererek yalnızlığından kurtulmak istemesini konu edinmektedir. Nao’nun hayatına son vermeden önce yapmayı istediği tek şey ise bir Budist rahibesi olan büyük büyükannesinin yaşamını konu alan bir kitap yazmaktır. İnsanlardan uzak bir yaşamı seçen eserin yazarı Ruth Ozeki ise sahilde gezinti yaptığı anda dalgaların getirmiş olduğu bir çanta görür. Bu çantanın, 2011 yılında Japonya’da meydana gelen Tsunami sonucunda kıyıya vurduğunu düşünür. Bu çantanın içinde var olan gizem ortaya çıktıkça Ruth, hem geçmişe hem de geleceğe yol alırken, Nao’nun acılarla dolu yaşantısı ve esrarengiz kaderiyle de tanışır. Ruth Ozeki, Benim Balığım Yaşayacak eserinde okurlarını geçmiş ile bugün arasında yolculuğa çıkarırken, gerçek ve kurgunun nasıl iç içe geçebileceğini gösteriyor ve kuantum fiziğinin sırlarını da okuyucularına öğretiyor. Ruth Ozeki’nin Benim Balığım Yaşayacak eserini okuyan okuyucular kendi benliklerini keşfederken, aynı zamanda dünyayı da keşfe çıkarlar. Ruth Ozeki, Benim Balığım Yaşayacak eseri edebiyatı ve entelektüeli bir arada bulmak isteyen okuyucuların zevk alarak okuyacakları bir eserdir. Ruth Ozeki, Benim Balığım Yaşayacak eseri kuantum felsefesini ve edebiyatı buluşturduğu için çok başarılı bir yapıt olarak değerlendirilmektedir. Bu eseri okumaya niyetlenen okuyucular, eseri okumadan önce kuantum felsefesi hakkında ufak bir araştırma yaparlarsa eserden daha iyi faydalanacaklardır.
Yorum Sayısı: 1

Unutulmazlar listeme giren bir kitap fakat okumadan once bir kaç anime izleseniz fena olmaz. Yazar ve nao'un günlüğüyle ilerleyen kitap çok akıcıydı. Yazar bir taraftandan japon tarihini eleştirmişti. Bazi bölümleri şaşkınlıkla ojumuştum! Mutlaka okumalısınız.

H
Havva Tamgaç  -   15.06.2016