Bey’im Aman!

Bey’im Aman!

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Eprimış Hikayeler” adlı kitabıyla ‘Kurgu Kültür Merkezi’ “2011-2012 Öykü Ödülü’ne” lâyık görülen ve kitabı yayınlanan Afsar Çelik; bu kez “Bey’im Aman!!” ile yakın Türk tarihinde bir seyahate çıkıyor.


Azerbaycan’ın bağımsızlık mücadelesinin kadın kahramanlarından Prof. Dr. Hanım Halılova’nın ”Elçibey İle Bağımsızlığa Giden Yol” adlı kitabından aldığı ilhamla tarihe bir hikâyeci gözüyle bakıyor.  Tarihin ayak izlerini, Ömer Seyfettin’den tevarüs ettiği bir geleneğin pusulasıyla takip ediyor.  Tarihin yer yer andığı ve bazen ihmal ettiği insanların hikâyelerini, Ebülfez Elçibey’in mütevazı, fedakâr hayatı ve önder kişiliği ışığında yeniden yazıyor.


Elinde, “kumandanı” Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi mirasından başka bir şeyi olmaksızın bağımsız bir devlet yaratan, büyük Türk evlâdı Elçibey’i, çoğu zaman gerçek ve bazen de hayalî kahramanlar ve olaylarla anlatırken biraz da hasretin tarihini yazıyor.


”Bey'im Aman!” Türk uluslaşmasının Hazar kıyısındaki medeniyet bucağı Azerbaycan’da, hırçın bir rejimin kırıp döktüğü hayatlara ve o hayatlar üzerine inşa edilen büyük bir devlete, alçakgönüllü bir saygı duruşu…


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.