Beyaz Geceler
% 19indirim

Beyaz Geceler

  • 11,00 TL8,91 TL

    hopi kampanyası
    0,45 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Murat Belge’nin dizi yayın yönetmenliğinde, Mehmet Özgül çevirisi, Joseph Frank’in sonsözüyle, Yazar ve dönem kronolojisiyle.


İsimsiz bir anlatıcının ağzından yalnızlığı ve karşılıksız aşkı dinlediğimiz dört gece ve bir sabahlık yalın bir hikâye.
Dostoyevski’nin gençlik döneminde yazdığı bu yalın ve lirik öykünün isimsiz, içine kapanık ve hayalci kahramanı, geceleri Petersburg’un kanalları ve caddeleri arasında tek başına dolaşır. Derken bir köprüde ağlayan Nastenka’yı bulur ve bir adamın tacizinden kurtardığı genç kıza âşık olur. Peki daha önce hiçbir kadınla
beraber olmamış, kendisini hayattan soyutlamış bu adam, hayatının merkezine koyduğu genç kızda aradığı mutluluğu bulabilecek midir? En farklı Dostoyevski öykülerinden biri olan Beyaz Geceler, 1957 yılında İtalyan yönetmen Luchino Visconti tarafından filme uyarlandığından beri gerçeküstü ve sinematografik anlatımıyla pek
çok kez beyazperdeye taşınmıştır.


“Bir Dostoyevski kitabı okumak, bilmediğimiz muazzam bir şehre girmek, bir savaşın gölgesine tanık olmak gibidir.”


- Jorge Luis Borges


Beyaz Geceler 1848 yılında yayımlanmış, 19. yüzyıl Rus yazarlarından Fyodor Dostoyevski'nin bir kısa hikâyesidir. Yazarın ilk eserlerinden olan bu kısa hikâye Dostoyevski'nin dünyasına girmenin de en kestirme yollarından biridir. Yazarın kurmaca dünyasını, yarattığı karakterlerini ve çatışmasını görmenin mümkün olduğu kitap, edebiyat dünyası için de oldukça önemli eserlerden biridir. Yazarın diğer eserleriyle sıklıkla karşılaştırılan bu kitap, Dostoyevski'nin eserlerinde romantizmin en yoğun hissedilebileceği kitap olarak ele alınıyor. Diyalojik bir anlatı tarzı olan yazarın, karakterlerin kendi iç çatışmalarına dair yürüttüğü gerilimlere sahip olan kitap, öte yandan diğer kitaplarına kıyasla çok daha fazla hayalci bir dünyaya sahiptir. Karakterlerin reel dünyasını, benlik savaşlarını ve çatışmalarını aşıp öte yanda hayalci bir dünya da kuran Beyaz Geceler, bütünlüklü bir Dostoyevski fikrine sahip olmak için muhakkak okunması gereken kitaplarından bir tanesi. Suç ve Ceza ile tanınan yazarın, yazın sürecinin de nasıl bir rota ilzediğini ve ne şekilde bir değişime uğradığını anlamaya imkân tanıyan bu kitap, bir aşk hikâyesinin sunumuyla da okurlarına çok katmanlı bir dünya sunuyor.

Romanlarında ve öykülerinde içinde yaşanılan kente dair önemli imgeler sunan Dostoyevski, bu kitabında da okurlarını St. Petersburg'un kasvetli sokaklarında gezdiriyor. Eserlerine bir dekor olmanın çok ötesinde, bir diğer karakter olanın Rusya'nın gerçekçi anlatımı, bu hikâyede yaşanan aşk için de kurucu bir öneme sahiptir. Üç gecenin sonunda biten dolu dolu bir aşkın St. Petersburg sokaklarında, Rusya'nın beyaz gecelerinde incelikle sunulduğu kitap, okurunu daimi bir gerçekçilik ve hayalperestlik gerilimi içine alır.

Aynı adla beyaz perdeye taşınan Beyaz Geceler, 1957 yılında İtalya ve Fransa ortak yapımıyla çekilmiştir.. İtalyan Yeni Gerçekçiliği akımının öncülerinden olan Luchino Visconti'nin yönettiği filmin senaryosunu Suso Cecchi d'Amico uyarlayıp yazmıştır. İlk defa gösterime çıktığı 1957 yılında Venedik Film Festivali'nde Gümüş Aslan ödülünü alan film, İstanbul Film Festivali'nde de 1994 yılında gösterilmiştir.

Yorum Sayısı: 3

Dostoyevski, Beyaz Geceler eserinde ruhunuzu kasıp kavuran bir aşk hikayesinin tanığı olacaksınız. Yazarın, bu eserinde aşkı bu kadar etkili anlatabilmesinin başlıca nedenlerinden biri gençlik yıllarında bu eseri kaleme almış olmasıdır. Bu eserdeki aşk hikayesi için gençliğin ateşiyle, yazma kabiliyetinin birleşmesi diyebiliriz. Yazarın, diğer eserlerini okumaya başlamadan önce bu eserini okumakta büyük fayda vardır. Çünkü yazar, bu eserinde iç dünyasındaki fırtınaları okurlarıyla paylaşmıştır....devamını oku

E
Erdinç Bakla  -   30.06.2016

Dostoyevski okumaya başlamak isteyenler veya vakti zamanında Dostoyevski okuyup gözü korkmuş olup geri dönmek isteyenler için güzel bir kitap. Birazcık üzen ama hızlıca okunan bir platonik aşkın hikayesi.

P
Pınar Çelebi  -   14.06.2016

Merak uyandırıcı bir kitap. Sonu değişik bitiyor.

E
Erdal Koyunsever  -   04.03.2016