Beyaz Yasemenler Ülkesinde Muhammed İkbalin Eğitim Davası
% 4indirim

Beyaz Yasemenler Ülkesinde Muhammed İkbalin Eğitim Davası

  • 14,00 TL13,44 TL

    hopi kampanyası
    0,67 Paracık
  • Tedarik Süresi 5 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.
Bu kitapta ünlü şair filozof Muhammed İkbâlin eğitimci yönü ele alınmaktadır. Siz de kabul edersiniz ki bir fikir adamının görüşleri; tarihî, sosyal, kültürel ve siyasî bağlamına oturtulduğunda daha iyi anlaşılabilir.
İkbâl, düzyazı ve şiirlerinde Hindistandaki döneminin eğitim, okul ve öğretmenlerine de önemli eleştiriler getirdi. Mevcut okulların, öğrencileri körelttiğine, sığlaştırdığına ve ufkunu daralttığına inanıyordu. Buralarda verilen eğitim, gönüllere seslenmiyordu. Bir şiirinde şöyle diyordu;
Fikirlerle doludur varlıkları şu okulluların
İyi ile kötü ayrımını bu devirde kim yapabilir?
Gönlün bir yerini boş tutmak gerekir
Belki çıkagelir, bir yerden değerli bir misafir
Günümüzdeki teknolojik gelişmeler, okulun yapısını ve işlevini oldukça etkilemekle birlikte, eğitim üzerine kafa yoran felsefeciler, eğitimin temelinin öğretmen-öğrenci ilişkisi olduğunda hemfikirdirler. Çağımız, sınıf ortamında görünmez ama eskisi gibi öğrencilerinin kafa ve gönül evine misafir olacak şimşek bakışlı öğretmenler istemektedir. Diğer yandan şarkiyatçı hocası Sir Thomas Arnoldun, İkbâl için Bazen öğrenci, hocayı daha iyi hoca yapar. dediği söylenir. İkbâl gibi öğrencilere sahip olmak bir öğretmen için ne büyük saadet değil mi?

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.