Bilinmeyen Adanın Öyküsü
% 25indirim

Bilinmeyen Adanın Öyküsü

(1998 Nobel Edebiyat Ödülü)
  • 9,00 TL6,75 TL

    hopi kampanyası
    0,34 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Bir adam kralın kapısını çalmış ve ona demiş ki, Bana bir tekne ver."


Bilinmeyen adaların kalmadığına inanılan bir dönemde bilinmeyen ada arama cesaretine sahip bir adamla böyle bir cesareti görüp hayatını değiştirebileceğine inanan bir kadının büyük usta Saramago'nun eşsiz anlatısında edebiyat tarihine geçen yoluculukları böyle başlar. Emrah İmre'nin Portekizceden Çevirisi ve Birol Bayram'ın desenleriyle okurun minör başyapıtlarından olacaktır Bilinmeyen Adanın Öyküsü.


"(...) ben bilinmeyen adayı bulmak istiyorum, o adaya ayak bastığımda kim olduğumu öğrenmek istiyorum, Bilmiyor musun ki, Kendinden dışarı çıkıp kendine bakmadıkça kim olduğunu asla bilemezsin, (...)"


"Saramago görünüşte sade bir öyküyü basit bir dille ve masum karakterlerle aktarıyor; okurlar, hayalperestler ve aşıklar psikolojik, romantik ve toplumsal altmetinleri fark edecektir."


- Publishers Weekly
Jose Saramago, Bilinmeyen Adanın Öyküsü eseri kısa bir öykü olmasına rağmen çizimlerle de zenginleştirilmesinin büyük etkisiyle okurların zihin dünyasını önemli ölçüde etkileyecektir. Dünyada insanların çoğunluğu maalesef kendi benliğini tanıyamadığı için dünyaya sağlayacağı faydanın belki de üçte birini sağlayamadan yaşıyor. Bu eser ile okurlar, bilinmeyen bir adadan ziyade kendilerini tanıyarak nasıl bir benliğe sahip olduğunu öğrenecek ve bundan sonraki yaşamını kendi benliğine uygun bir şekilde sürdürmek için elinden gelen çabayı sarf edecektir. Okurlar, bu eseri okurken aslında kendini tanıma cesareti gösteremediği için hep kendinden kaçtığının, yüzleşmesi gereken sorunlarıyla yüzleşmek yerine hep bilinçaltına süpürdüğünü ve bilinçaltının kendi korkaklığı yüzünden bir çöplüğe döndüğünü görerek ne kadar korkak bir kişiliğe sahip olduğunun da bilincine varıyor. Jose Saramago, Bilinmeyen Adanın Öyküsü eserinde insanların kendilerini ne kadar tanırlarsa tanısınlar hiçbir zaman tam manasıyla tanıyamayacaklarının, bir insanın kendisini tamamıyla keşfettim dediği anlarda bile mutlaka bilinmeyen bir yönünün var olabileceğini ve bu nedenle de ömrü boyunca kendini keşfetme yolculuğundan vazgeçmemesi gerektiğini vurguluyor. Yazar, eserinde de tüm adaların bulunduğuna inanılsa da bulunmayan bir adanın olduğuna mutlaka inanan denizci olmayan bir denizcinin öyküsüyle bu mevzuyu en iyi şekilde ifade etmiştir. Günümüzde insanlar, yalnızlıklarını gidermek için hep kalabalıklara sığınmaktadır. Alışveriş merkezlerinin, çarşıların v.b. yerlerin doluluk oranlarına bakıldığı zaman bu çok rahat bir şekilde fark edilebilir. İşin aslına bakıldığı zaman ise kalabalıklar, çoğu insanların yalnızlıklarını giderememektedir. İnsanlar, bunun farkında olsa da bu kandırmaca içerisinde yaşamaya devam etmektedir. Jose Saramago, Bilinmeyen Adanın Öyküsü eserini okuyan okurlar, bu kandırmacının ruhlarını ne kadar sıktığının, hatta nefes bile alamadıklarının idrakine varırken, yalnızlıklarını gidermek için kalabalıklardansa, yalnızlıklarının içini doldurabilecek sıkı dostluklara ihtiyaç duyduklarını ve bazen sıkı bir dostun bütün kalabalıklara bedel olabileceğini anlıyorlar. Yazar, bu eserinde insanların kendilerini keşfetme yolculuğunda bazen risklerle kar karşıya kalabileceklerinin ve bu risklerin göze alınması gerektiğinin altını çiziyor. Jose Saramago, 1922 yılında Lizbon’da dünyaya gelmiştir. Yazar, 1998 yılında Nobel Edebiyat ödülüne layık görülmüştür. Yazarın en ilgi çekici yanlarından birisi, düz yazılarında nokta ve virgülden başka bir noktalama işareti kullanmamasıdır.
Yorum Sayısı: 10

Keyifle bir solukta okunası...hatta muhteşem desenlerini boyayarak kendi adanıza bi kapı açabilirsiniz, her yaşta okumanın tadı olacak

C
Cemile Elçin Üner  -   13.02.2016

Bazı eserler vardır ansiklopedi gib kalındır ama okura hiçbir şey vermez. Bazı eserler de vardır iplik gibi incedir ama her cümlesiyle okurlarına çok şeyler katar. Jose Saramago, Bilinmeyen Adanın Öyküsü eseri de bu iplik gibi ince eserlerdendir ve dopdolu içeriğiyle okuduğunuzda sizlere çok değerler katacak bir eserdir. Bu eseri okuduktan sonra her insanın hayallerinin peşinden koşabileceğini, eksik olan tek şeyin cesaret olduğunu anlıyor ve içinizde, yaşama karşı barındırdığınız korkuya lanet...devamını oku

E
Elif Çapak  -   30.06.2016

Bu yazarın okuduğum ilk kitabı bu. Sadece bilinmeyen ada demek bile bütün bir kitabı anlatabilir aslında. Bilinmeyen bir şeyden nasıl bahsedilir? Sade cümlelerinin insanda bir etki bıraktığı kesin. Ama bu tarz kitaplar bende "bunun devamını nerede?" diye sorma ihtiyacı doğuruyor.

Ö
Özge Özdemir  -   29.04.2016

Saramago bu kısa hacimli eserinde olmayan bir adaya giderek kendini bulabilecek bir adamın öyküsünü anlatıyor, sürükleyici bir dili var. Bir çırpıda okundu gitti ...

S
Sercan Ceylan  -   24.04.2016

Kendini arayanların öyküsü.

S
Sinem Polat  -   21.04.2016

Okudukça küçük prens tarzına benzettiğim masalsı anlatımıyla büyüleyen bir solukta okunacak bir kitap.Büyüklere yazılmış bir masal tadı damağınız da kalacak.

F
Filiz Fidan  -   30.03.2016

Saramago'nun anlatımı sizi bir anda kitabın içine çekiveriyor. Keyfini çıkarın !

O
Onur Erol  -   17.02.2016

Kitapta noktalama işareti olmadığından bazi yerleri zor anlaşılıyor fakat masal tadında harika bir kitap

H
Hakan  -   16.02.2016

bir bardak kahve tadında başlıyor ve hemen bitiveriyor .

C
Cengiz Han  -   05.02.2016

Baktığında masal, baktığında kısacık, bir seferde okunası. Kraldan tekne isteyecek kadar, bilinmeyen, henüz bulunmamış bir adayı aramak için denize açılacak kadar cesur olan adamın öyküsü. Büyüklere bir masal aslında, ama çocuklara da okutulmalı.

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   02.02.2016